Film

Nézd, ki van itt

  • 2016. november 6.

Film

Sokan dicsérték Timur Vermes német író bátorságát szerfelett sikeres műve eredetinek vélt alaphelyzete miatt, mely szerint a Führer megjelenik a jelenkori Berlinben, ott hamar átlátja, hogy a fogyasztói társadalomból, multikultiból kiábrándult német társadalomban ismét igény mutatkozik eszméire – amelyeket nem is habozik terjeszteni. Mindehhez a Hitlert holmi imitátornak vélő figurában jó üzletet látó média nyújt segítséget. Óvodás volt még az 56-os apától született kis Timur, amikor a papa óhazájában megjelent Moldova György Hitler Magyarországon c. írása, ami jóval színvonalasabb kivitelezésben már eljátszott a gondolattal, hogy mi lenne, ha az agilis Adolf visszatérne. De pont ugyanarra a következtetésre jutott ő is: hogy volna rá igény.

A filmszatíra alapjául szolgáló, bulvárosan felületes, a saját maga teremtette világ logikájának is fittyet hányó, viszont kellően közhelyes humorú, ezért könnyen fogyasztható művecske, ill. a belőle készült film nem nyújt valódi társadalomkritikát. A kiinduló helyzetből néhány poénon kívül semmi fontosat sem tud kibontani, mert csupán saját jópofaságaira reflektál. Nem humora van, csak a csikorgó poénkodás próbál annak látszani: be-beszólogat aktív politikusoknak (lehet a Merkelt leértékelő jelzőkön kuncogni), kajánkodik néhány erőltetett szituáción (a Führert is túl puhának tartó neonácik jól megverik a reinkarnálódott vezért, akinek titkárnője viszont ezúttal zsidó) és elsüti a legkézenfekvőbb vicceket (Hitlernek, ugye, nem kell politikailag korrektnek lennie).

Forgalmazza a Pannonia Entertainment

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.