"Letettük a hangszereket, felvettük a tollat" (Badou Jobe, Ifang Bondi)

  • 1999. július 22.

Film

Július 11-én a fertőrákosi Világzenei Vándorfesztiválon járt az egyik legismertebb nyugat-afrikai együttes, az Ifang Bondi. A zenekarvezető Badou Jobe arról beszélt a koncert előtt, mit jelent "önmagának" és mit jelent griot-nak lenni.
Július 11-én a fertőrákosi Világzenei Vándorfesztiválon járt az egyik legismertebb nyugat-afrikai együttes, az Ifang Bondi. A zenekarvezető Badou Jobe arról beszélt a koncert előtt, mit jelent "önmagának" és mit jelent griot-nak lenni.

MaNcs: Már jó harminc évvel ezelőtt ti voltatok a legnépszerűbbek Gambiában, ugyan akkor még Super Eagles névvel. Milyen zenét játszottatok?

Badou Jobe: Főleg feldolgozásokat. Leginkább európai számokat, de kubai és kongói zenéket is.

MaNcs: Miért nem nyugat-afrikait?

BJ: Fiatalok voltunk, és Afrika-szerte ezek a zenék mentek. Csak miután függetlenné vált Gambia, akkor döbbentünk rá, mennyire fontos, hogy a saját zenénket játsszuk. Akkor aztán letettük a hangszereket, felvettük a tollat, magnót vásároltunk, és felkerestük az őserdőben a mestereket. Tizenkét népcsoport él Gambiában: Fula, Wolof, Mandingo, Balanta és így tovább, mindegyiknek megvan a maga külön zenéje, ezeket tanulmányoztuk. Két év telt így el, s csak azután kezdtünk újra játszani.

MaNcs: Miért váltottatok át az Ifang Bondi névre?

BJ: Ez ugyanannak a folyamatnak volt a része. Amint a saját zenénket játszottuk, fontossá vált, hogy a nevünk is saját, afrikai legyen. Ekkor választottuk az Ifang Bondit. Egyrészt azt jelenti, hogy Légy önmagad kreatív értelemben, ugyanakkor egy spirituális maszkot is jelent, amellyel meg lehet látni a jót és a rosszat; és aki rosszat tesz, azt az Ifang Bondi megbünteti. Ez az oka annak, hogy olyan komolyak a dalszövegek, mindig arról énekeltünk, ami a társadalomban történt, akár jó volt, akár rossz.

MaNcs: Mikor és miért települtetek át Hollandiába?

BJ: 1969-től elég gyakran jártam Európába. Aztán 1981-ben államcsíny volt Gambiában, és utána két évig nem történt semmi, koncertezni sem lehetett, így inkább Európában kalandoztunk. Négy-öt hónapot ott töltöttünk, aztán visszatértünk Gambiába, állandóan jöttünk-mentünk. Most főleg Hollandiában tartózkodom. Úgy néz ki, hogy szeptember végéig tart a turné, aztán még két hónapot itt töltök, ilyenkor dolgozom az új dalokkal, s decembertől Gambiában töltök hat hónapot. A zenészeim részben szenegáliak, részben gambiaiak, ők még több időt töltenek otthon. Ha nem odahaza élnének, elvesztenék a kapcsolatot az ottani dolgokkal. Csak olyan zenészekkel dolgozom, akik Afrikában élnek.

MaNcs: Azt olvastam, a gambiai zenét a kora szimbolizálja.

BJ: Korán jó ötven éve játszanak Gambiában, de volt előtte egy még népszerűbb hangszer, a konting. Olyan volt a formája, mint egy kis gitárnak. Ezt valaki átvitte a folyón (vélhetőleg a Gambia és Szenegál közötti Saloum nevűn - a szerk.), onnan pedig hoztak egy korát, s mivel mindkét hangszer tetszést aratott, végbement a csere. Így került a kora Gambiába, s azóta osztozik rajta Szenegál, Gambia és Bissau-Guinea. Persze még sok hangszer jellemző Gambiára - a nyanyerót, ami egy egyhúros hegedű, tavaly be is mutattuk Európában -, többnyire ütős és húros hangszerek. De a legismertebb valóban a kora.

MaNcs: Mennyire fontos még Gambiában, hogy egy zenész a zenészek kasztjába - griot-ként - szülessen?

BJ: A griot-knak rendkívül fontos szerepük van a társadalomban, hiszen ők őrzik és adják tovább a történelmet. Ha valaki, mint én, nem griot-ként születik, az a kutatásain keresztül kerülhet velük kapcsolatba. A zene mellett az olyan ceremóniák lebonyolításában is szerepük van, mint a névadás, a házasságkötés, a keresztelés.

MaNcs: Ha lemezt készítesz, ugyanazt szánod az európai, mint az afrikai piacra?

BJ: Természetesen. Nem is lehetne másmilyen. Amit játszom, az száz százalékig afrikai zene. Tudom, hogy vannak afrikai zenekarok, amelyek erre járva az európai fülhöz igazítják a zenéjüket, és én ezt megértem, de nem az én asztalom. Én ugyanazt játszom Európában, mint Afrikában.

MaNcs: És amit e zenében a legfontosabbnak tartasz?

BJ: Mindig az jár a fejemben, hogy egyedülálló legyen. Ez az, amit szeretnék továbbadni a fiataloknak. Nekem nagyon fontos, hogy fiatalokkal játszhassak, és hogy megőrizzük a hagyományunkat - ezért van a zenekaromban több griot, mint egyszerű zenész.

Marton László Távolodó

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.