Film

Solo: Egy Star Wars-történet

  • - kg -
  • 2018. június 30.

Film

Már vénülő kezemmel fogom meg a jegyet – mormolja a Star Wars- és Ady-rajongó, aki vénülő szemével fűben nyuszit éppúgy látott már, mint fűben piknikező szerelmes Star Wars-hősöket (A klónok támadása). Tuti, hogy ennél kisebb vétségért tették lapátra a Han Solo ifjúkoráról szóló film rendezőpárosát, hiszen ennél csak kisebb vétségek léteznek, de jó hír, hogy a Lucas régi haverjai (Ron Howard, Lawrence Kasdan stb.) által levezényelt Solo-sztori nem akar sokat, azt a keveset viszont maradéktalanul teljesíti. Megtudhatjuk, hogyan magyarosított Han Sonnen­scheinról Solóra (jó, nem szó szerint, de a névfetisiszták így is örülhetnek), és azok is kielégülést nyernek, akiknek 10 éves korukban semmi más ambíciójuk nem volt, mint megépíteni legóból Han lézerstukkerét. Ez már önmagában elég ahhoz, hogy vénülő kezünkkel beragasszuk a mozijegyet a csatos emlékkönyvbe, de mert a vénülő filmkészítők végre semmi fontosat, egyetlen galaxisokat megrázó drámát sem akartak elmondani Star Wars-ügyben, valami olyat tettek, amire évtizedek óta nem volt példa a sorozat háza táján: akarva-akaratlanul eltalálták a mozi leglényegét, sikerül közel két órán át majdhogynem felhőtlen (leszámítva egy-két fontos filmbeli felhőt) szórakoztatást nyújtaniuk. Ahogy a Sötét zsaruk 3 attól volt vicces, hogy Josh Brolin Tommy Lee Jones fapofáját utánozta, úgy az új Star Wars Ki mit tud? is akkor jó, amikor Alden Ehrenreich Harrison Ford mimikáját nyúlja. Plusz, van a filmben egy óriás űrpolip és egy Woody Harrelson is – vénülő kezünkkel boldogan tapsikolhatunk.

Forgalmazza a Fórum Hungary

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.