Tarr Béláék várják a forgatókönyveket

  • narancs.hu
  • 2014. szeptember 27.

Film

A Magyar Filmművészek Szövetsége által 2014. szeptember 5-én meghirdetett Jancsó Miklós Alkotóműhely a mai napon elindítja első nyilvános forgatókönyv-pályázatát. A felhívást közöljük.

A Magyar Filmművészek Szövetsége által 2014. szeptember 5-én meghirdetett Jancsó Miklós Alkotóműhely (a továbbiakban Alkotóműhely, mindaddig amíg a szükséges jogi-bejegyzési folyamat le nem zárul, melyhez a Filmművész Szövetség bírja a család beleegyezését) a mai napon elindítja első nyilvános forgatókönyv-pályázatát.

Az Alkotóműhely egy demokratikusan és nyilvánosan  működő, önkormányzatisággal rendelkező független mozgalom.

Az Alkotóműhely célja hogy a filmszakma valamennyi alkotójának lehetőséget adjon egy szabad, a magyar, természetszerűen európai filmes hagyományokhoz méltó, műfaji korlátoktól mentes műhelymunkára, hogy ezzel is esélyt teremtsen az alkotók szabad és magas színvonalú tevékenységének támogatására.

Szeretné továbbra is fenntartani a magyar film több évtizedes múlttal rendelkező sokszínűségét, segíteni a filmtervek, forgatókönyvek gondozását és megvalósításukban  hatékonyan közreműködni, magyar és nemzetközi kapcsolatainak felhasználásával, külföldi források felkutatásával, producerek, koprodukciós partnerek keresésével segíteni a filmek megvalósítását.

Az Alkotóműhely természetes fórumot akar biztosítani a filmszakma szereplői közötti termékeny párbeszédnek, teret adni a filmtervek nyílt vitáinak, abban a reményben, hogy a nyitott eszmecsere segít minden alkotónak, hogy korunk kihívásaira autentikus filmes válaszokat adjon. Kivételesen nagy figyelmet kíván fordítani a pályakezdő fiatal filmesek munkáira és a mai magyar társadalom problémáira, konfliktusaira reagáló tervekre.

A legjobb forgatókönyvek kiválasztása, elbírálása és további gondozása a Magyar Filmművészek Szövetségének tagsága által demokratikusan választott kuratórium feladata. Ezúton kérjük minden tagunkat, hogy tegyék meg javaslataikat a kuratóriumi tagokra. A kuratóriumot egy kibővített választmányi ülésen a tagság választja meg.

A pályázat eredményét Jancsó Miklós halálának évfordulóján 2015. január 31-én fogjuk közzétenni.

Pályázni lehet forgatókönyvvel vagy treatmenttel, s hozzájuk csatolt szinopszissal, bármilyen mozgóképes műfajban, formai kötöttségek nélkül. Az írásos anyagok mellett mozgóképes terveket is elfogadunk. A pályázat nyitott, azon magyar és külföldi, hivatásos és nem hivatásos filmkészítők, műhelyek egyaránt részt vehetnek. Érdeklődéssel várjuk a más szakmai fórumok által korábban már elutasított filmterveket is.

A legjobbnak ítélt tervek megvalósításának érdekében a Filmműhely

– részt vesz a forgatókönyv fejlesztésében,

– nyilvános prezentációkon mutatja be a filmterveket,

– eljuttatja a filmterveket nemzetközi pitchfórumokra,

– segít a magyar és külföldi finanszírozási források felkutatásában,

– összehozza az alkotókat magyar és külföldi szponzorokkal, támogatókkal és koprodukciós partnerekkel.

A filmtervhez csatolni kell az itt található nevezési lapot.

A pályázatokat öt példányban kérjük eljuttatni a Magyar Filmművész Szövetség titkárságán Hermann Krisztinához (1068 Budapest, Városligeti fasor 38.)

Beadási határidő: 2014. november 10.

Magyar Filmművészek Szövetségének elnöksége

Budapest, 2014. szeptember 27.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.