tévésmaci

Rónák farkasa

  • tévésmaci
  • 2013. június 9.

Film

Amikor Sztupa és Troché meglátták a lavórt, tudták, hogy cselekedniük kell, ott állt kinn, úgy a negyedik emelet magasságában, az utca felett. Szép lavór volt, régies. Troché már épp belekezdett volna, hogy náluk ilyet használtak gyerekkorában kézmosásra, csinos kis kovácsoltvas tartószerkezetbe kellett belehelyezni, s nem cserélgették minden kézmosás után a vizet, így az kicsit szappanos, kicsit szürkés volt néha.

Egyszer húsvétkor abból locsoltam meg a húgomat, tán csak annyi az eltérés, hogy kék volt a pereme, ennek meg piros - de mindezt nem mondhatta el, mert Sztupa már nem figyelt rá. Feltépte az ablakot, s elindult a lavór felé, talán be akarta hozni. Átvágott a réteskerti gesztenyefák fölött, ám egy pillanatra megtorpant, mintha csak most - így, felülről - tűnt volna fel neki, hogy épp virágzanak (ja, május volt, mint most). Gyönyörűek innen, el ne felejtsem megnézni őket lentről, gondolta, és sietve folytatta útját a lavór felé. Az utcáról néhányan észrevették, s kitekert nyakkal bámultak felfelé - kétségkívül nem volt egy hétköznapi látvány. Mikor már két-három lépésnyire volt a lavórtól, hirtelen felülkerekedett a gravitáció, zuhanni kezdett. A lent bámészkodók felsikoltottak, szerencsére a jobbjával még el bírta kapni a lavór - mondtuk: piros - peremét. Egy pillanatra a lavór is megbillent, sőt az is leesni látszott, ám csak épphogy emeletnyit, a harmadiknál megállt, mint egy rossz lift. Sztupa a baljával is megkapaszkodott a szegélyben, s mi tagadás, egy kicsit bután lógott ott. Elengedni nem merte, a harmadik emelet magasságából azért megüti magát az ember a kockaköveken, de azt is érezte, hogy olyan fene sokáig nem bírja a karja sem. Az utcán felgyűlt tömegből azt kiáltotta valaki, hogy tartson ki, hívták már a tűzoltókat. Troché azt üvöltötte egészen kihajolva az ablakon, hogy húzza fel magát, s üljön bele a lavórba, mint gyerekkorában - ez már jobb ötletnek látszott, mint kitartani. Ám ekkor a szemközti fényreklám sávján futni kezdett egy felirat: fordítsd meg a lavórt, s úgy működik majd, mint az ejtőernyő. Még aláírás is volt hozzá: "mafa. Ekkor el kellett jönnünk tévézni.

Szombaton (11-én) este negyed tízkor a Duna Tv ad egy '63-as filmet, az Amerikai fogócskát. A történet éppenséggel nem túl eredeti, az özvegyre pénz helyett csak valami lopott pénz híre marad, s persze bejelentkezik a tulaj, bejelentkeznek a tettestársak, továbbá Cary Grant, Walter Matthau, James Coburn és még George Kennedy is. 'szintén szólva Audrey Hepburnnél én is szívesen bejelentkeztem volna, ám ebben a poétikusan ifjú koromon túl a vasfüggöny is megakadályozott.

Vasárnap kábé ugyanekkor a ViaSat 3 vetíti A bukás - Hitler utolsó napjai című filmet, ami bizonyos források szerint a 21. század legtúlértékeltebb filmjei közé tartozik. Mások szeretik, és sokan úgy tudják, hogy előbb Gyurcsány Ferenc játszotta a főszerepet benne, aztán Orbán Viktor. Pedig a főszerep a lényeg, hogy tudniillik mit játszik korunk elismerten legnagyobb színésze, Bruno Ganz? A bukó diktátort vagy a diadalt szerző színészóriást - az ilyesmit nála sosem lehet tudni. Kilenctől megy a Dunán a Szindbád - na, az tényleg túlértékelt film. Ha lenne mozgóképes Szüret rovat, a hátsó oldalunkon végtelenítve menne Latinovits húsleveses bohóctréfája.

Hétfőn még egy borzasztóan fölülkezelt marhaság a fél tízes sávban: Hetedik a ViaSat3-on. Sajnálom, az úgy gyenge, ahogy van, de ellenőrizzék nyugodtan, mert akkor sem maradnak le A nagy balhéról, amit 3.10-kor ad le a Film+. Hülye időpont, egy közös ismerősünknek például ekkor indul a vonata Yumába. Szoktuk is neki mondani, hogy biztos Yumába szállt a bátorsága.

Szerdán pedig azért térünk vissza a szokott időben a Duna Menzel-sorozatára, mert gyakorlatilag a Hóvirágünnep az egyetlen tisztességes filmje a maestrónak - már ha ez a "hülyék vagyunk, de helyesek, hát szeressetek" egyáltalán komolyan vehető közlemény. Aligha. Éjfél után lesz még egy svéd kémfilm, a Beépített terroristák, s annyi. Abcúg tévé!

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.