Tisztességes csalók - Kresalek Dávid: Hackni (dokumentumfilm)

  • - vigo -
  • 2007. október 11.

Film

Kétségtelen, hogy van a médiának egyfajta zavarosa: a bulvár és ennek a "komolyabb", fajsúlyosabb orgánumok szélein is mindinkább megkapaszkodó nyúlványai, amelyekből szinte bármit kihalászhat az erre áhítozó vagy éppen véletlenül ide tévedő fogyasztó.

Kétségtelen, hogy van a médiának egyfajta zavarosa: a bulvár és ennek a "komolyabb", fajsúlyosabb orgánumok szélein is mindinkább megkapaszkodó nyúlványai, amelyekből szinte bármit kihalászhat az erre áhítozó vagy éppen véletlenül ide tévedő fogyasztó. A kérdés csak az, hogy mennyire nagy baj ez. Ha például azt olvassuk, hogy egy űrszonda segítségével minden eddiginél élesebb felvételek készültek a Mars felszínéről, aligha omlunk össze, ha egy héttel később arról szerzünk tudomást, hogy bizony, nem is voltak olyan pompásak azok a képek. És az sem rendíti meg a tömegtájékoztatás megbízható voltába vetett hitünket, ha kiderül: X.-ről tévesen állította Y., hogy összeveszett Z.-vel, hiszen csak megorroltak egymásra, de tegnap már kéz a kézben látták őket a Tolldolmány Partyn.

Vagyis elég széles az a szürke zóna, amelyben csak úgy elcikáznak vagy ellötyögnek az információk, és senkit sem érdekel, milyen a viszonyuk a tényekhez. Az ideális helyzet persze az volna, ha éles szemű újságírók és szerkesztők minden esetben tisztességesen ellenőriznék a hírek (természetesen egymástól független) forrásait, átpasszíroznák őket a legszigorúbb etikai szűrőkön a bulvár alvégén is, de hát akkor nem lehetne ott a címlapon a pucér Jennifer, aki, mint olvassuk, épp az igazit várja.

Kresalek Dávid filmje homeopátiás gyógymódot javasol a média silányságának orvoslására: hülyeséget hülyeséggel. Már amennyiben hülyeség a médiahack, vagyis valamilyen álhír minél kifinomultabban előkészített beszivárogtatása az információk piacára. Május elején vagy húsz sajtóorgánum tényként továbbította egy magyar származású afrikai törzs felfedezésének utóbb szemenszedett hazugságnak bizonyuló hírét. A hamisítók ennek a szépen, gondosan megcsinált filmnek a szereplői-résztvevői voltak, jókedvű, helyes fiatalok, akiknek a játékos ügyködése mellett a sajtó embereinek közepesen érdekes vélekedéseit is meghallgathatjuk a média sérthetőségéről, a hírfolyam kommercializálódásáról és hasonlókról. Az elhangzottakból talán az a legérdekesebb állítás, hogy a médiahack segítségével az olvasó mintegy ellenőrzést gyakorolhat a sajtó szavahihetősége fölött - márpedig a sajtó javát igenis, érdekli önnön szavahihetősége, vagyis a létalapja, ennyit - magunk is sajtó lévén - mindenképpen ki kell jelentenünk. Ugyanakkor nagyon is megmutatja a film, menynyire sérülékeny ez a szavahihetőség, milyen könnyen csorbíthatja a piaci előnyökért folytatott marakodás, hogy tehát a média tisztaságáért igenis aggódni kell. Közben persze a hackereknek szurkolunk, mert látni szeretnénk, hogyan meztelenül le ez a tudatunkat elbitorló hatalmi ág. Nem eléggé - állapítjuk meg végül kissé csalódottan. Maguk a csalók bizonyulnak ugyanis túl tisztességesnek.

Forgalmazza a Muster Tzapko Bt.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.