Film

Vérszívóág

Abraham Lincoln, a vámpírvadász, 3D

  • Békés Bálint
  • 2012. augusztus 13.

Film

A mozitörténet vérszívói annyi áldozatot szedtek az elmúlt száz évben a naiv széphölgyektől a fess farmerfiúkon át komplett műfajokig, mint a western vagy a musical, hogy hirtelen nem is értjük, miért is kímélték eddig az Újvilág 16. elnökét.


Bár ha vetünk egy pillantást az alkotók bibliográfiájára – a moszkvai vámpírszakértő Timur Bekmambetov és a Büszkeség és balítélet meg a zombik című bestsellert szerző Seth Grahame-Smith –, tisztán látszik, hogy e mű korántsem előzmények nélküli. Ám hiába a mégoly szakavatott kéz, az Abraham Lincoln, a vámpírvadász nem valami üdítően idióta bűnös élvezet, csak szimplán kínos. Lévén Timur és csapata mérsékelten eredeti sztoriját – melynek végkövetkeztetése, hogy az amerikai Dél legendás rabszolgatartó bunkói nem mások, mint évezredes vérszopók – pléhpofával, humor nélkül tálalja. A kis Abraham anyja vámpírmenüként végzi egy éjszaka, s innentől a fiút már csak a bosszú mozgatja, mely párosulva a (végképp komolyan vehetetlen) esélyegyenlőségi harccal, idővel elröpíti az elnöki székig. Akad meglepetésre egy jóakaratú mentora is, a titokzatos Henry, aki mindvégig a kidolgozott felsőtestű, jogilag nem kevésbé kiművelt Abe-bel vállvetve küzd a sötétség terjedése ellen. De hiába a sok szemgyönyörködtető párharc, profi 3D-s vámpírnyiszatolás és egy felejthetetlen lovas hajsza, az alkotók képtelenek elfogadhatóan összesodorni hősünk fokozódó közéleti érdeklődését és kőkemény éjszakai baltás vadászatait. Így aztán a nézőt nemcsak a röhejesen drámai előadásmód, hanem e hosszadalmasan hömpölygő sorstörténet hanyag idősűrítései is lankaszthatják.

De semmi vész, Seth Grahame-Smith fiókjában talán már ott lapul a Woodrow Wilson Godzilla ellen kézirata.

Forgalmazza az InterCom

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.