Film

Veszett vidék

  • 2018. május 26.

Film

Üdvözlendő tendencia, hogy egyre több ausztrál film foglalkozik a kontinens őslakosaival, számot vetve mindenekelőtt az őket ért nyílt vagy (alig) burkolt erőszak évszázadokon át űzött gyakorlatával. Egyebek között a western műfajában is kézenfekvő mindezt megfogalmazni, mivel a pontatlanul és degradálóan, ám világszerte elfogadott módon aborigineknek nevezett színes bőrű népesség és a letelepedett európaiak viszonya nyilvánvalóan analóg az amerikai indiánok és a (vad)nyugat felé terjeszkedő hódítók viszonyával. Ennyiben üdvözlendő is Warwick Thornton egyértelmű és könnyen elfogadható üzenetet megfogalmazó, fesztiváldíjakkal talán ezért is elismert filmje, amelyben egy becsületében megsértett, kihasznált, s önvédelemből fehér embert gyilkoló őslakos áll szemben a civilizációs központoktól távoli kisváros rasszista mikro-társadalmával.

Kár, hogy a film – bár története, annak legfontosabb fordulatával már-már egzisztenciális drámává mélyülne – formailag leginkább egy Sergio Leone-paródiának hat. Minden pillanata komor és szimbolikus, lassúsága forszírozottan jelentőségteljes, egysíkú figuráiban felsorakozik az összes szokásos klisé. Mindenki koszos és büdös, részeg és indulatos, az amatőr őslakos szereplők kínosan civilek, különösen a szavakban harcosként lefestett, megjelenésében inkább joviális kertészre emlékeztető főhős, akinek jelenléte a jelentéstulajdonítás reflexét kiváltó Kulesov-hatás mintapéldája ugyan, ám a derék bácsikával pont az a dráma nem történik meg, ami a film tárgya volna.

Forgalmazza az ADS Service

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.