étel, hordó

Darshan

  • ételhordó
  • 2016. május 28.

Gasztro

Közvetlenül a rendszerváltás után a Mikszáth tér és a Krúdy Gyula utca volt a bulinegyed. A Tilos az Á mellett még két-három hely futott, kinyitottak, bezártak, megint kinyitottak más néven. De miután a Tilos is bezárt (1995-ben), azonnal legendássá vált a környék – ma már nehéz lenne megmagyarázni, hogy miért. Azt pedig végképp lehetetlen, hogy miért gondolták egyesek a kilencvenes évek végén, hogy rekonstruálni lehet a tíz évvel korábbi állapotokat. Merthogy 1998 táján ez volt a szándéka a helyi vendéglátóiparnak. Ma már persze ez is történelem, s lefogadnánk, hogy az ezredforduló után létesült kávézók, bisztrók és kifőzdék embereinek, akik azóta kellemes környékké alakították a területet, eszükbe nem jutna visszahozni a nyolcvanas évek végét. Sőt szinte biztosra vesszük, hogy a mostani közönségnek a Tilos az Á hallatán csakis a Micimackó ugrik be. Most mégis jó okunk van ezt a köztes időszakot emlegetni. Előkerült ugyanis egy 18 évvel ezelőtt készült cikk (lásd: Közösségi ház, Magyar Narancs, 1998. december 17.) az akkor nyílt, „zászlóshajónak” szánt Darshanról, amely – és ez benne a fantasztikus – ma is ugyanazzal a névvel és külsővel várja vendégeit. 1998-ban ezt írtuk: „A délutáni pangás idején ki itt belép, nagy-nagy kávészürcsölések, világmegváltások, cigizések tanúja lehet, elborulhat, jegyzetelhet, pasziánszozhat. És ha már tényleg nincs jobb dolga, étkezhet. De csak akkor.” Nos, 18 év elteltével ennél már csak az árak hihetetlenebbek: erőleves tojással 190 Ft, csevapcsicsa 500 Ft, csilis csirkemellcsíkok 650 Ft… Ne felejtsük: ez akkor drága helynek számított! És most?

Ahogy írtuk, már lassan két évtized elteltével sem változott semmi, legalábbis ami a külsőségeket illeti. De a hozzáállás teljesen más, a keleti hangulatot árasztó kulisszák ellenére is inkább kisvendéglőként működik ma a Darshan heti menüvel, pizzával. A magyaros krumplilevest (300 Ft) a kedvezményes – 12–17 óra között érvényes – ajánlatok közül választjuk, semmi különös, van benne egy darab kolbászkarika is. A kis margherita pizza (910 Ft) pontosan olyan, amilyet a futár hoz, de a roston sült csirkemell grillezett barackkal, füstölt gomolyával (2790 Ft) teljesen rendben van, már ami a húst illeti. A feltétekről sajnos nem mondhatjuk el ugyanezt: a „grillezett barack” meleg befőttet jelent, a gomolyát tofunak is kinevezhetnék. Viszont nagyon klassz rizst kapunk mellé. Darshan nagyi palacsintája (820 Ft) legfeljebb nevében különleges: túróval és a csirkéről ismerős forró barackkal töltötték meg. Ettünk már jobbat – meg rosszabbat is.

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.