Dioxinpánik Európában - Egy rém ronda család

Gasztro

A mérgezett német csirkék és tojások néha csak vaklármaszerű feltűnése mind több országban kelt kisebb-nagyobb pánikot. A tettes sokadszorra is a kiterjedt dioxinfamília.
A mérgezett német csirkék és tojások néha csak vaklármaszerű feltűnése mind több országban kelt kisebb-nagyobb pánikot. A tettes sokadszorra is a kiterjedt dioxinfamília.

Még a múlt héten jelentette be a német mezőgazdasági minisztérium, hogy eddig 4709, többnyire (de nem kizárólag!) alsó-szászországi mezőgazdasági üzemet kellett ideiglenesen lelakatolni, mivel - kellőképpen nem tisztázott módon - a dioxincsaládba tartozó vegyületek kerültek a lábasjószágok tápjába. Az utólagos rekonstrukció szerint még novemberben érkezhetett 2500-3000 tonna, dioxinnal szennyezett, "papíron" állati zsiradék, amit azután baromfiak és sertések tápjába kevertek. (Tudjuk, már ez a tény is sok érzékeny gyomrú vagy/és idegzetű fogyasztót kavar fel.) De a cuccba alighanem belekutyultak olyan növényi (s tán állati?) eredetű zsiradékokat is, melyek biodízelgyártás nyomán maradtak vissza, s a gyanú szerint eme eljárás melléktermékeként keletkeztek volna dioxinfélék.

Csupa méreg az élet

A dioxinos zsírral beütött táp már magában is 150 ezer tonnát tesz ki: elképzelhető tehát, milyen kiterjedt mérgezést okozhatott az állati szervezetekbe jutott toxin. Az élelmiszer-biztonsági ellenőrzések, ha némi spéttel is, de kimutatták a mérget - először a tojásokból. Csakhogy addigra azokból jutott a szomszédos Hollandiába, sőt Nagy-Britanniába is.

Miközben rendezetten folytatódik a vélelmezhetően méreggel telített állatok legyilkolása, a hazai termelői érdek-képviseleti szervek ismét remek lehetőséget kaptak arra, hogy a tiszta, jóféle hazai mellett kampányoljanak. Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter utasítására fokozottan ellenőriznek minden Németországból érkező terméket - de ugyanő igyekezett megnyugtatni a magyar közvéleményt: eddigi tudomásuk szerint sem szennyezett élelmiszer, sem dioxinos táp nem érkezett Magyarországra.

A dioxinfélék mérgező hatását sajátos kémiai tulajdonságaik okozzák - mindenekelőtt a zsírban való jó oldékonyság és a meglehetős reakciókészség. A dioxincsalád alapvegyülete két oxigén- és négy szénatom (meg a hozzájuk kapcsolódó hidrogének) alkotta, úgynevezett nem aromás gyűrűt formáz. A származékok is tartalmazzák ezt az alapstruktúrát, csupán további elemek (például további gyűrűk) kapcsolódnak hozzá - a legdestruktívabb ágensek pedig e vegyületek halogénezett (többnyire klórozott) verziói. A leghírhedtebb alcsaládot a PCDD-ként rövidített poliklórozott dibenzodioxinok alkotják, közülük is a TCDD-nek rövidített szörnyet (a 2,3,7,8-tetraklorodibenzodioxin) emlegetik a legtöbbet. Hangsúlyozni szokták, hogy dioxinok a természetben is keletkeznek: például zsírok bomlásakor. A fő ellenségnek tételezett PCDD-k gyártásához csupán hő és klór vagy klórtartalmú anyagok kellenek - éppen ezért erdőtüzek és vulkáni működés során is keletkezik dioxin, de a mostani szennyezésért aligha ezek a felelősek.

Zsírban oldva

Az emberi tevékenység szándéktalanul is állít elő dioxint. Klóros fehérítés (hipózás) nyomán (kis mennyiségben) éppúgy keletkeznek, mint PVC-tartalmú műanyagok elégetésekor, mondjuk egy jó kis vegyes tüzelésű kazánban. Dioxinokat spontán módon, más reakciók melléktermékeként is állított elő a vegyipar - mígnem számos hírhedett eset nyomán el nem kezdtek figyelni erre. A tán legismertebb (a bónusz mérget szándéktalanul, szennyezésként tartalmazó) dioxinos vegyszert a mostanság egészen más okokból támadott Monsantónak (no és persze még a Dow Chemicalnak és a Diamond Shamrocknak) "köszönheti" az emberiség. A herbicid hatású, a vegyszeres hordók színéről Agent Orange-nak becézett termékcsaládot lombtalanítóként használta az amerikai hadsereg Vietnamban. A tömeges felhasználást követően sokszor iszonyú bőrkárosodást, illetve súlyos genetikai elváltozásokat tapasztaltak - elsősorban persze az érintett területen megmérgezett bennszülötteknél (katonáknál és civileknél), no meg a később született indokínai gyermekeknél. S persze az amerikai veteránok körében is súlyos tüneteket okozott - nyugodtan lehetünk cinikusak: ez volt a fő szempont. Az ezzel kapcsolatos jogi procedúrák máig sem zárultak le - ám eközben Európa is megismerkedhetett a dioxin, pontosabban a TCDD hatásaival az 1976-os észak-olaszországi, sevesói tragédia nyomán. Itt egy roszszul elvégzett kémiai reakció nyomán szabadult el a dioxinfelhő egy klórozott szénhidrogéneket (mindenekelőtt gyomirtókat) gyártó üzemből, ami több ezer háziállat azonnali elhullását (a kényszervágások révén pedig további 80 ezer pusztulást) okozta. A fertőzés miatt sok gyerek rögvest kórházba került, sok száz lakosnál léptek fel bőrproblémák (mindenekelőtt klórakné), a hosszú távú vizsgálatok pedig a légző- és keringési rendszerrel összefüggő betegségek, halálesetek, no és a cukorbaj gyakoribb előfordulását mutatták ki. (Ugyanakkor a rákos betegségek itteni nagyobb gyakorisága és a dioxinfertőzés között nincs egyértelmű, bizonyított kapcsolat.) Eme spontán "kísérletek" hatásosan demonstrálták, hogy a liofil (zsírkedvelő) dioxinok felhalmozódnak a szervezet zsírtartalékaiban, és fokozatosan fejtik ki kártékony hatásukat. Mindenekelőtt bőrelváltozásokat okoznak, azután ott a számos szervet érintő mutagén, illetve karcinogén (egyszerűbben rákkeltő) jellegük, továbbá az anyaméhben kiváltott magzati károsodások. A dioxin hírhedettségét növelte, hogy sokan szándékos TCDD-mérgezésnek tulajdonították Viktor Juscsenko későbbi ukrán (most már ex)elnök 2004-ben jelentkező, súlyos, az egész arcát eltorzító klóraknés tüneteit. Az eset máig is tudományos és politikai viták kereszttüzében áll: alighanem sohasem tudhatjuk meg, mérgezett volt-e Juscsenko sokat emlegetett 2004. szeptember 5-i vacsorája.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.