chili&vanília

Hétfőre: húsleves

Gasztro

Az egyik legjobb műfaj a vasárnapi húsleves hétfői újrahasznosítása. Néhány könnyen a kamrában tartható, kicsit különlegesebb hozzávaló segítségével új életre kel, és a nemzetközi konyha által ihletett fogássá lényegül át. Így például a legfinomabb ázsiai tésztaleveseket kanalazhatjuk hétfő esténként. Alább ezúttal egy thai ihletésűt ajánlok, amely csípős, savanyú, sós, édes, tehát hozza azt, amitől a keleti konyhák igazán nagyszerűek: a kontrasztos ízek kerek harmóniáját. A végén csurgatott tojás kerül bele – ez más nemzetek leveseinél is előfordul, például az olasz stracciatella levesben (sok parmezánnal tálalják). Ez a thai változat még a hagyományos, mára talán kissé ódivatúvá vált savanyú tojáslevesünkre is hasonlít. A suki vagy sukee Thaiföldön eredetileg egy közösségi hot pot étel, vagyis az asztal közepén gyöngyöző alaplében főzi meg magának mindenki a különböző falatkákat, majd azt csípős szószba mártogatja. Az első ilyen éttermek az ötvenes években nyíltak Thaiföldön, és elsősorban az ott élő kínai közösség igényeit voltak hivatottak kiszolgálni. Az ízek később olyan népszerűvé váltak, hogy a helyiek fogták a hozzávalókat, és levest kreáltak belőlük, amelynek lelke a csípős, karakteres sukee szósz. Az alábbi recept nem teljesen autentikus, hiányzik belőle ugyanis az erjesztett szójababkockából készített paszta, ez egyébként kapható a nagyobb Ázsia-boltokban, úgyhogy a bátrak próbálják ki nyugodtan. Ha pedig nagyon ízlik majd a leves, akkor egy szerdán vagy csütörtökön is engedélyezett az elkészítése, ilyenkor kuktás, instant tempóban készül a húslevesalap.

 

Thai csípős-savanyú, tojásos csirkeleves

Hozzávalók (2 nagy adag)

 

6 dl húsleves, leszűrve, plusz főtt hús a levesből

4 nagy levél kínai kel (vagy 2 pak choy)

2 szárzeller, felkarikázva

6 dkg üvegtészta

2 tojás

 

Szósz:

4 evőkanál csiliszósz (pl. sriracha)

2 gerezd fokhagyma, lereszelve

2 evőkanál nádcukor

2 evőkanál szójaszósz

2 evőkanál rizsecet (vagy almaecet)

2 evőkanál szezámolaj

Tálaláshoz:

Friss koriander

Pirított szezámmag

 

Az üres és leszűrt húslevest (a főtt húst sem hagyjuk benne) forráspontig melegítjük, és beletesszük a nagyobb darabokra vágott kínai kelt (vagy pak choy-t) és a felkarikázott szárzellert. Néhány percig főzzük, amíg a zöldség megpuhul, de még nem főtt szét. Közben az üvegtésztát elkészítjük a csomagoláson szereplő utasítás szerint – általában csak néhány percre be kell áztatni forró vízbe. Szintén közben kikeverjük a csiliszószt: kis tálkába tesszük a csiliszószt, a két gerezd reszelt fokhagymát, a nádcukrot, a szójaszószt, a rizsecetet és a szezámolajat, alaposan, egyenletesen elkeverjük úgy, hogy a cukor teljesen oldódjon fel. Amikor megfőtt a zöldség a levesben, közepesre vesszük a hőt. A két tojást egy kis tálkában felütjük, villával felverjük (nem kell teljesen egyenletesre), majd a forró, gyöngyöző levesbe csurgatjuk. Néhány másodpercig főzzük, amíg a rongyos tojás megdermed. A forró levesbe kanalazzuk a csilis szószt (a két nagy adaghoz az összes szószt), elkeverjük. Nagy, mély leveses tányérokba tálalunk: ezekbe helyezzük a húslevesből félretett, feldarabolt főtt húst, az üvegtésztát. Ezután merjük ki a forró, tojásos, csípős levest. Végül friss koriandert és kevés szezámmagot szórunk rá.

Mautner Zsófi rovata. Blogját lásd: www.chiliesvanilia.hu

Figyelmébe ajánljuk

A kutya mellett

A filmművészetben a Baran című, egyszerre realista és költői remekmű (Madzsid Madzsidi) jóvoltából csodálkozhatott rá a világ először az iráni afgán menekültek sorsára.

Iszony

Kegyetlen, utálatos film Veronika Franz és Severin Fiala legújabb munkája (ők a felelősek a 2014-es, hasonlóan bársonyos Jó éjt, anyu! című horrorért).

Elvis gyémánt félkrajcárja

  • - turcsányi -

Van a Hülye Járások Minisztériumának egy vígjátéki alosztálya, ott írták elő, hogy ha valaki el akarja kerülni a helyzetkomikumok – művészileg nyilván szerfelett alantas – eszköztárának használatát, hősét úgy kell járatnia (lehetőleg a medence partján), hogy a mozgása végig magán hordozza a szerepét.

Saját magány

A Comédie-Française évszázadok óta egyre bővülő, immár többezresre duzzadt repertoárjából most a klasszicista szerző modern köntösbe bújt, Guy Cassiers rendezésében újragondolt változatát hozták el Budapestre – pár hónappal a premier után.

Az én bilincsei

A Losoncról származó Koós Gábor (1986) a Képzőművészeti Egyetem grafikaszakán végzett, és még tanulmányai idején monumentális, több mint két méter magas munkáival lett ismert.

Kihaltunk volna

Ez az átfogó nőtörténeti mű nem Hatsepszut, az egyiptomi fáraónő, vagy Endehuanna, a sumér költőnő, és még csak nem is a vadászó férfi, gyűjtögető nő meséjével kezdődik, hanem egy mára kihalt, hüvelykujjnyi, rovarevő, tojásrakó, pocokszerű lénytől indulunk el, amely még a dinoszauruszok lába mellett osonva vadászott.

Alexandra, maradj velünk!

"Alexandra velünk marad. S velünk marad ez a gondolkodásmód, ez a tempó is. A mindenkin átgázoló gátlástalanság. Csak arra nincs garancia, hogy tényleg ilyen vicces lesz-e minden hasonló akciójuk, mint ez volt. Röhögés nélkül viszont nehéz lesz kihúzni akár csak egy évet is."