chili&vanília

Itt az idei chłodnik!

Gasztro

Vagyis a világ legjobb hűsítő levese, amely történetesen nem is egy kifejezetten kánikulára berendezkedett, mediterrán vagy trópusi vidékről származik, hanem Lengyelországból. A lengyel gasztronómia virágzása, és főleg Varsó kulináris életének pezsgése amúgy is lenyűgöző, szívből ajánlok egy varsói gasztrotúrát, csupa meglepetés! Levesekben a lengyel konyha igencsak erős, a hűvösebb napokra tartogatandó, tartalmas gombás, gerslis levesektől az ikonikus zurekig (rozskovásszal készített, kemény tojással és fehér kolbásszal tálalt, savanykás leves), széles és színes a paletta. A chłodnik igazi nyári közönségkedvenc, kánikulában nincs az a mennyiség, ami ne fogyna el, literszámra érdemes készíteni, ajánlom a recept azonnali duplázását. Behűtve, jéghidegen szenzációs, a színe pedig kétségtelenül lélegzetelállító. A céklás alaplé készülhet maradék sült céklából is, de a nyári, zsenge céklák finomak és gyorsan megfőnek. A fűszerek hagyományosan nem részei az alapreceptnek, azok nélkül is működik, de így még különlegesebb az íze. Az idei nyár újítása a lengyel szakácsbarátok tippje, amivel a hatást még tovább lehet fokozni: a végén kovászos uborka leve kerül bele, amitől még frissítőbb és üdébb lesz.

 

Hideg céklaleves

Hozzávalók (4–6 adag)

 

5 szem apró, zsenge nyári cékla (50 dkg)

6 dl víz

só, bors

4 szem szegfűszeg

4 szem szegfűbors

1 teáskanál egész római kömény

1 teáskanál egész koriander

4 szelet friss gyömbér

2 evőkanál nádcukor

1 nagy kígyóuborka, héjastul lereszelve

1 csokor újhagyma, vékonyra karikázva

9 dl (2 nagy doboz) kaukázusi kefir

2 dl kovászosuborka-lé

1 nagy csokor kapor, finomra aprítva

A céklát meghámozzuk és apró kockákra vágjuk. Egy szemet félreteszünk, azt majd később fogjuk csak használni. A vizet felforraljuk, beletesszük a felkockázott céklát, sót, borsot, majd hozzáadjuk a fűszereket: a szegfűszeget, szegfűborsot, római köményt, koriandert, gyömbért. A fűszereket lehetőség szerint csomagoljuk egy kis gézdarabba (vagy teatojásba), mert ezeket el kell majd távolítani, ne kelljen egyenként kihalászni. A cukor is jöhet a főzőléhez. Erős lángon, kb. 10–15 percig főzzük, amíg a cékla kissé megpuhul, a levet forraljuk kissé el. A legvégén hozzáadjuk a maradék egy szem felkockázott céklát (ettől egyrészt szebb lesz a színe, másrészt így friss, ropogós cékla is kerül bele. Ezt a céklás, fűszeres főzetet kissé lehűtjük (szobahőmérsékletűre). Egy nagy tálba tesszük a felkarikázott újhagymát, és a (héjastul) lereszelt uborkát. Ráöntjük a kaukázusi kefirt (vagy natúr joghurtot), majd erre öntjük a a céklás levet és a kovászos uborka levét, végül összekeverjük. Hozzáadjuk a kaprot is. Jégbe hűtve tálaljuk.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.