chili&vanília

Masala omlett

Gasztro

Jól látják, valóban rántottarecept következik! De nem akármilyen, ígérem. Egyébként is, a rántotta vagy az omlett még a csúcsgasztronómiában is az egyik legszentebb fogás, igazi, tökéletes, technikás változatával pedig alig találkozni (itthon pláne), és tényleg csak a legjobbak tudják. Utoljára Párizs egyik legjobb klasszikus bisztrójában, a Paul Bert-ben volt hozzá szerencsém – lélegzetelállítóan finom rókagombával szerepelt az étlapon, eszembe nem jutott volna rendelni, ha nem látom a szomszéd asztalnál. Pont úgy nézett ki, mint az Ételművész című (Burnt) gasztronómiai romkom legjobb jelenetében, ahol a kiégett, alkoholista, de csillagra törő séf kétségbeesett tombolása utáni reggelen a konkurens szakács perfekt omlettel fejezi ki barátságát. Feltekert külsején sehol egy sült, barna folt, csak az egyenletes, halványsárga, vajtól fényes felület, és a remegő, krémes belső. Ennek ugyanis ilyennek kell lennie. Titka a szuperfriss, tanyasi tojás, az alacsony sütési hőfok – semmi sercegés, vagy más sülési hang, a tojás inkább krémesedik és dermed, mint sül –, a tapadásmentes serpenyő, és a spatula, amivel az ember folyamatosan kevergeti és mozgatja a masszát. Ázsiában is akadnak példák, a japán tamagoyaki készítése igazi művészet. Halszósszal és cukorral ízesítik, majd speciális, négyzet alakú serpenyőben sütik vékonyra, hogy utána réteges, szimmetrikus palacsintává tekerjék és szeleteljék. Az alábbi, indiai fűszerezésű változatnak egyáltalán nem muszáj tökéletesnek lennie, úgy is világbajnok lesz.

Fűszeres, indiai ihletésű omlett

Hozzávalók (2 adag)

 

4 tanyasi tojás

1 kávéskanál őrölt kurkuma

1 kávéskanál garam masala

1 salottahagyma (vagy kisebb hagyma), finomra aprítva

2 szál újhagyma, finomra aprítva

1 paradicsom, kimagozva, finomra aprítva

1 csokor friss koriander, finomra aprítva

1 friss csili, kimagozva, finomra aprítva

só, bors

3 dkg vaj

Tetejére: egy marék zöldsaláta vagy bébispenót, citrom

 

A tojást villával teljesen homogén állagúra verjük a kurkumával és a garam masalával (készen kapható indiai fűszerkeverék, alternatívaként használhatjuk őrölt szegfűszeg, fahéj, gyömbér, római kömény, koriander és szerecsendió keverékét). Sózzuk, borsozzuk. Hozzáadjuk a finomra aprított zöldségeket és friss koriandert. Egy serpenyőben alacsony hőfokon felolvasztjuk a vaj felét, majd beleöntjük a tojásos keverék felét. Ha nagy serpenyőben készítjük, akkor az egész masszát beleönthetjük, ha kisebben, akkor egyszerre csak egy adag, azaz két tojás fér bele, majd megismételjük a másik felével. Amint a masszát a serpenyőbe öntöttük, elkezdjük szilikonspatulával folyamatosan, körkörös mozdulatokkal finoman keverni és mozgatni a masszát, így egyenletesen kezd el sülni. Amikor nagyjából megdermedt, de a teteje még krémes, akkor levesszük a tűzről. Óvatosan, a spatula segítségével feltekerhetjük, vagy hagyjuk korong formában. Egy marék salátát vagy bébispenótot összeforgatunk citromlével, és az omlettre tesszük, azonnal tálaljuk.

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.

Semmi jóra

„Újabb Mi Hazánk-siker: a Zeneakadémia lemondta Varnus Xavér koncertjét!” – írta büszkén Facebook-oldalára november 15-én Dúró Dóra. A bejelentést megelőzően a politikus nyílt levélben, az Országgyűlés alelnökeként követelte a Zeneakadémia vezetőjétől a koncert lefújását – minden különösebb vizsgálat, vizsgálódás nélkül, egyetlen ún. tényfeltáró cikkre alapozva.

„Itt nyugszik fiam, Marcel”

A holokauszt minden tizedik áldozata magyar volt. Köztük azok is, akiket a kevéssé közismert északnémet lágerrendszerben, a Neuengammében pusztítottak el. Miért fontos az emlékezés, és hogyan fest annak kultúrája? Mit tehetünk érte, mi a személyes felelősségünk benne? Hamburgban és a környező városokban kerestem a válaszokat.