kertész lesek

Nokedli – Nagymaros

  • kertész lesek
  • 2020. szeptember 6.

Gasztro

„Öröm rágondolni, milyen fejlődés előtt áll községünk. A távlati rendezési tervben 800 személyes új mozi, modern strandfürdő, emeletes szálloda, több turistaház és vendéglő létesítése szerepel. Az utóbbira minél előbb szükség lenne, mert a meglévő két vendéglő és egyetlen cukrászda bizony nem képes zavartalanul lebonyolítani tavasztól késő őszig a kirándulók ellátását” – nyilatkozta Pál Sándor nagymarosi tanácselnök 1966-ban, a Magyar Nemzet riporterének. Ha ezen távlati terveket nézzük, csak a „vendéglők létesítése” programpontot tekinthetjük kipipáltnak az elmúlt 54 évben, s legfeljebb az vigasztalhat, hogy közben nagyon akartak ide egy vízlépcsőt is, és abból sem lett semmi.

Persze az éttermek kínálata az ilyen-olyan büfékkel és étkezdékkel együtt mondható többnek a semminél, de például a Nokedli nevű helyet a 12-es út mentén, a Király utca 2. alatt még így is nehezen tudnánk besorolni. Honlapjuk nyomán sima kisvendéglőnek mondanánk, kívülről is olyan, de odabent az 1966-os önkiszolgáló éttermi hangulat keveredik a kilencvenes évek nehezen szerethető lakberendezési mesterfogásaival, miközben tombol a légkondi. Szerencsére a fagyos légkör a kommunikációra nem vonatkozik, a személyzet kedves, segítőkész. A falon függő étlapról lehet választani, és úgy tűnik, hogy minden kapható, pedig az üvegpult mögötti ételrekeszek üresen konganak. A gyümölcslevesben (880 Ft) a meggy és az eper, vagy­is az érett és a befőtt gyümölcs is jelentős szerepet kap, de a lényeg az, hogy jéghideg és nincs agyoncukrozva. A sztrapacska (1480 Ft) olyan puhára van főve, hogy műfogsor nélkül is fogyasztható, ráadásul nem a juhtúró, nem a pörc, de még csak nem is tejföl adja domináns ízét, hanem a fokhagyma. A vadas zsemlegombóccal (1980 Ft) mindent tud, amitől háziasnak szokás nevezni egy ételt. A gombóc kemény, a hús puha, az öntet épp annyira édes, hogy kellemes legyen, simán eladhatnák két házzal arrébb vasárnapi ebédnek is. De a legnagyobb meglepetést a rántott sajt (1880 Ft) okozza. Ilyen nagy darab, valódi sajtból készült háromszögeket csak Csehországban és Szlovákiában adnak, és mivel nálunk e néven a panírozott gumi járja, jó tudni, hogy vannak szabályt erősítő kivételek. A túrógombóc (780 Ft) annyiban hasonlít a sztrapacskára, hogy szintén vajpuha, és ennél is egy szokatlan alkotórész – a fahéj – a legemlékezetesebb hozzávaló.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.