étel, hordó

Rákóczi Taverna

  • ételhordó
  • 2020. március 20.

Gasztro

„Az étterem a hagyományos reform- és magyar konyha remekeit kínálja. Különös hangsúlyt fordítunk a korszerű táplálkozással kapcsolatos előírások betartására. Vegetáriánus ételeink a magyar specialitások között egyaránt megtalálhatók” – olvassuk a vonzónak szánt éttermi ajánlatot, de ahelyett, hogy összefutna szánkban a nyál, csak elbizonytalanodunk. Milyen lehet a „hagyományos reform”? Milyen „előírásai” lehetnek a korszerű táplálkozásnak? Mit keresnek a vegetáriánusok a magyar specialitások között? Megannyi megválaszolhatatlannak tűnő kérdés, ami persze csak addig megválaszolhatatlan, míg be nem lépünk a Rákóczi tér 9. alatt található vendéglő ajtaján. Igaz, hogy mostanában egymásba érnek a hasonló karakterű „retró” éttermek, a Rákóczin egyből látni, nem holmi lakberendező álmodta meg a díszleteket, itt vannak azok az idők kezdete óta. A falon elhelyezett kuruc dekorációktól (Mányoki Ádám repró, Tenkes kapitánya sztárfotó, fokos stb.), a fejedelem arcképével díszített műbőr étlapmappáig, az iszogató törzsvendégektől az ételszagig minden-minden a múltat idézi. Sőt ez maga a múlt, ezért akár reformnak is mondhatnánk az étlap bizonyos tételeit, például a „szalámival, jalapenyóval töltött bordát”, a pulykabrassóit meg a négysajtos meleg szendvicset.

De a tárkonyos raguleves (790 Ft) mindig is hagyományosnak számított. Az arányok eltaláltak, a hőfok tökéletes, a húst puhára főzték, jó ízű, és nemcsak mutatóba van belőle. A cigánypecsenye (1990 Ft) méretes adag, a fűszerezés, a szalonna sincs elrontva. Kár, hogy a hús néha rágós. A konyakos kacsamájjal töltött rántott csirkemellet (2590 Ft) is rendesen megsütötték, panír kielégítő, de a hús teljesen íztelen, amit a kacsamáj valamelyest tompít. A ko­nyaknak nem sok szerepet osztottak, ha osztottak egyáltalán. A köreteket (rizs, petrezselymes krumpli) kis jóindulattal békebelinek is nevezhetjük, a gesztenyepüréhez (590 Ft) pedig már jóindulat sem kell. Ilyet 1981-ben ettünk utoljára.

 

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.