kertész lesek

Rézpatkó

  • kertész lesek
  • 2014. október 5.

Gasztro

És azt tudták, hogy a Szentendrei utat a csillaghegyi elágazás után úgy hívják, hogy Rákóczi utca? A taxisok biztos tudják, de nekünk csak akkor esett le, amikor már Csillaghegy szívében, nem messze a HÉV-megállótól megálltunk a kiszemelt vendéglő előtt. Tehát ez volna a Szentendrei út 333-as szám alatti ház? Itt meg egy másféle számozás. A bejárat fölött nemcsak a Rézpatkó vendéglő feliratot olvassuk, de azt is, hogy „anno 1982”.

Harminckét év igen hosszú idő, ám ha abból indulunk ki, hogy az 1982-es esztendőt (vagy az 1979-est, az 1984-est, tökmindegy) a magyar vendéglátás gyászévének is kinevezhetnénk, hisz épp a rántott sertésborda, a hortobágyi húsos palacsinta és a brassói aprópecsenye ülte torát, nem lennénk ennyire büszkék. Csakhogy senki nem választhatja meg a születési dátumát, a Rézpatkónak ’82 jutott. Nekünk meg egy csomó hely. Szerdán, ebédidőben nincs vendég. A parányi kerthelyiségben kötünk ki, ahol mindössze három asztal fér el, a placc nagy részét egy régi, immár ráccsal fedett kút foglalja el, kilátás nincs, viszont dohányozni szabad.

Jó pont, hogy minden várakozással ellentétben a Rézpatkó nem magyaros, hanem magyar ételeket kínál, még jobb, hogy a májgombóclevesben (450 Ft) a sárgarépa olyan finom, hogy fütyülni támad kedvünk. Ám a levesre meg a májgombócra elfogynak a dicsérő szavak, egyáltalán a jelzők, annyira jellegtelenek. A hagymás rostélyosban reménykedünk, amit itt úgy neveznek: „rostélyos sült makói hagymakarikákkal” (1950 Ft). A hússal, hagymával nem is lenne semmi baj. Világbajnokságot nem nyernének vele, azért többé-kevésbé vállalható. Nem így a szottyadt sült krumpli, ami annyira megdöbbentő, hogy egy régi viccel próbáljuk feledni. Ám nemcsak e rémes köretet, hanem az utána következő, egészen elképesztő, felmelegített, pudingos pékárut, amit itt aranygaluskának (600 Ft) hívnak.

– Pincér, hívja a szakácsot!

– Szabadságon van, és különben is, két hétre előre mindent elkészített… De holnap már lesz!

Figyelmébe ajánljuk

Népi hentelés

Idővel majd kiderül, hogy valóban létezett-e olyan piaci rés a magyar podcastszcénában, amelyet A bűnös gyülekezet tudott betölteni, vagy ez is olyasmi, ami csak elsőre tűnt jó ötletnek.

A hiány

László Károly, a háborút követően Svájcban letelepedett műgyűjtő, amikor arról kérdezték, miért nem látogat vissza Auschwitzba, azt válaszolta, hogy azért, mert nem szereti a nosztalgiautakat.

Fagin elsápad

Pong Dzsun Ho társadalmi szatírái, Guillermo del Toro árvái, vagy épp Taika Waititi szeretnivalón furcsa szerzetei – mindegy, merre járunk, a kortárs filmben lépten-nyomon Charles Dickens hatásába ütközünk.

Vörös posztó

Ismertem valakit, aki egy stroke-ból kigyógyulva különös mellékhatással élt tovább: azt mondta, amit gondolt. Jót, rosszat, mindenkinek bele a szemébe, rosszindulat, számítás és óvatoskodás nélkül. Nehéz volt vele találkozni, mindig ott volt a veszély, hogy mint egy kegyetlen tükörben, hirtelen meglátjuk valódi önmagunkat. De jó is volt vele találkozni, mert ha megdicsért valakit, az illető biztos lehetett benne, hogy úgy is gondolja.

Szeplőtelen fogantatás mai köntösben

Bullshit munkahelyen vesztegelsz, ahol ráadásul csip-csup kiszolgáló feladatokkal is téged ugráltatnak, csak azért, mert nő vagy? Kézenfekvő menekülési útvonalnak tűnik, hogy elmész „babázni”. Persze ha nincs férjed vagy barátod, a dolog kicsit bonyolultabb – de korántsem lehetetlen.

Realista karikatúrák

Tizenkilenc kortárs szerző írta meg, mit jelentett az elmúlt egy-két évtizedben Magyarországon felnőni. Változatos a névsor: van pályakezdő és többkötetes író, eddig elsősorban költőként vagy gyerek- és ifjúsági könyvek szerzőjeként ismert alkotó is.