kertész lesek

Vakvarjú Beach

  • kertész lesek
  • 2019. augusztus 11.

Gasztro

Lassan a múlt ködébe vész, hogy az ezredfordulón, a Kopaszi-gáton összesen egy vendéglő, a borzalmasan túlértékelt Aranyhal vitte a boltot. Persze akkoriban senki nem gondolta volna, hogy a vadregényes dél-budai plázst egyszer majd „szezonális rekreációs élményközpontként” fogják emlegetni, az meg végképp elképzelhetetlennek tűnt, hogy a közvetlen közelében felhőkarcolós ingatlanberuházással rontsák a levegőt, olyan otrombasággal, amivel még a világörökségi helyszínekért felelős UNESCO aggodalmát is sikerült kivívni.

De úgy tűnik, hogy a közönséget ez érdekli a legkevésbé. A már-már elviselhetetlen hőség ellenére is tele a parkoló, ahogy az ilyen-olyan kiülős helyek is. Természetesen a Vakvarjú Beach nevű egységben sincs asztal, hatalmas szerencsénk, hogy épp az egyiknél akciózik a fizetőpincér.

Ami a helyet illeti, elsőként azt jegyezzük meg, hogy félbevágott, függőleges helyzetbe állított csónakokból csináltak árnyékvetőket, másodjára meg azt, hogy a felszolgálókat kék-fehér csíkos matrózpólójukról lehet felismerni. A bodzakrém-leves egressel és házi túróbonbonnal (980 Ft) inkább üdítő és desszert, szerencsére nem a túlcukrozott, émelyítő fajtából. Tavaly óta nem lepődünk meg azon sem, hogy sült hekket is árulnak (2490 Ft), ami ráadásul nemcsak jobban mutat igazi tányéron, mint papírtálcán, de lelkiismeretesebben is van elkészítve, nem beszélve arról, hogy ma már egy parti bódéban is simán elkérnek érte ennyit. Helyi specialitásnak, egyúttal a quesadillára adott magyar válasznak is mondhatnánk a búzalepénybe göngyölt sajtos csirkemellet (2490 Ft), de mindenféle varázslat nélkül. Korrekt módon elkészített, könnyű nyári étel, de a napok távolából már nem tudnánk felidézni, hogy mit szerettünk benne. Az epres tiramisu (980 Ft) nem epres díszítést jelent: a mascarponét keverték a gyümölccsel, de kakaó és kávé hozzáadása nélkül. Idén nyáron nem ettünk még ilyen jó desszertet.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.