étel, hordó

WOW American Retro Diner

  • ételhordó
  • 2020. március 13.

Gasztro

A „jellegzetesnek” gondolt nemzeti vendéglátóhelyek sosem mennek ki a divatból. Nincs olyan nagyváros Tokió és Amszterdam között, ahol ne lenne ír pub, orosz teázó vagy bajor söröző. Ugyanez az amerikai autósbüféről is elmondható, legfeljebb annyi különbséggel, hogy a kínálat – gyakran a berendezés is – alig tér el egy-egy McDonald’sétól, Burger Kingétől. De míg a multiknál mindennemű lelkesedés kizárólag a vállalatpolitika szolgálatában képzelhető el, az efféle egyedi létesítményekben általában a tulaj fanatizmusa a döntő.

A Nagymező utca 37–39. alatt található WOW American Retro Diner elnevezéséből már sejthető, de szlogenjükből – „Időutazás az 50-es évek Amerikájába” – végképp egyértelművé válik, hogy negyven évvel a jampi Hungária felbukkanása után sem változott itt semmi. A várakozásnak megfelelően mindenféle régi (valójában vadonatúj) rendszám­táb­lák, autómodellek és plakátok a dekoráció legjellegzetesebb elemei, no meg a stílben tartott falfestmények, de az egyik asztalhoz egy életnagyságú Marilyn Monroe-t is beállítottak, ami rémisztő. Az étlapon burgerek, hot dogok, bagelek sora, édességnek amerikai palacsinta és gofri… Leves nincs, miért is lenne.

A Lady hot dognál (990 Ft) nem értjük az elnevezést. Az átlagnál jobb virslit és kiflit a sokszor szintén alapnak számító pirított hagymával, valamint csemegeuborkával és kaliforniai paprikával dobták fel, illetve a cheddar-sajtkrém ígéretével. Az alapokat a Seattle Seal burgernél is (1990 Ft) csak dicsérni lehet, az extrák – tükörtojás, sonka, sajt, zöldségek – jól kiegészítik, de a legjobban az tetszik, hogy – az ún. kézműves burgerekkel ellentétben – nem akar többnek látszani, mint ami valójában: egy olcsó kaja. A Coleslaw saláta (490 Ft) átlagos, a sült krumpli (490 Ft) jobb lenne, ha kevesebb fűszeres sót szórnak rá. Ám Amerikába leginkább a Yellowstone palacsinta (990 Ft) repít: a tíz kicsi, vastag tésztájú palacsinta pekándióval és juharsziruppal annyira gejl, hogy az dicséretet érdemel.

 

 

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.