A munkavállalók fele 15 millió forint lakáshitelt sem tud felvenni

  • narancs.hu
  • 2023. augusztus 27.

Gazdaság

A bérek dinamikusan nőttek, de a kamatok és az ingatlanárak is, az átlagbérből 30 négyzetméter garzon se jön ki.

A reálbérek csökkentek, a kamatok és a lakásárak viszont emelkedtek az elmúlt időszakban, aminek az lett a következménye, hogy az átlagbér vagy a mediánbér hiába emelkedett, abból nagyjából akkora lakáshitelre futja, amiből egy szakadt pesti garzon jöhet ki. A KSH adatai szerint júniusban a bruttó átlagbér 567 ezer, a nettó 377 ezer forint volt. Ez a négy évvel korábbihoz képest 60 százalékos növekedés, ami nagyon jól néz ki papíron. Ám ha azt nézzük, mekkora hitelre lennénk jogosultak ekkora jövedelem mellett, és az a hitel mire lenne elég, már más a helyzet, írja az Index.

A szabályok szerint a lakáshitel havi törlesztője nem lehet több, mint a nettó bér 60 százaléka. A kamatok folyamatos emelkedése miatt a hitelek borzasztóan megdrágultak, így két éve 282 ezer forint nettó átlagbér mellett 23,7 millió forint hitelösszeg felvétele volt lehetséges, addig a mostani 377 ezer forint nettó bér már csak 22,3 millió forint felvételét teszi lehetővé. Vagyis másfél millió forinttal kevesebb hitelből gazdálkodhatunk átlagbér mellett. 

Távlatosan ugyanakkor jelentős a bővülés: 2019 márciusában az akkori 236 ezer forint nettó átlagbér még 18,2 millió forint hitel finanszírozására volt elegendő, vagyis a négyéves növekedés így 22,5 százalékos. A legrosszabbul 2022 szeptemberében jártak a magyarok: akkor a 325 ezer forint átlagbér mindössze 20,3 millió forint hitel felvételére volt elég. Azért mielőtt tapsikolnánk, hogy milyen jó, érdemes összevetni az ingatlanárakat is: a 2019-es 18,2 millió forint hitel önrésszel kiegészítve 31 négyzetméteres használt lakásra volt elég Budapesten, most pedig már csak 26 négyzetméter jön ki belőle.

A mediánbér esetében még rosszabb a helyzet. A 312 ezer forint mediánbér mellett 18,5 millió forint hitel jöhet szóba, amiből 21,6 négyzetméteres lakás jön ki. Négy éve 185 ezer forint volt a mediánbér, a növekedés tehát 70 százalékos. Az ingatlanárak azonban ennél is dinamikusabban nőttek, hiszen a 2019-es 14,5 millió forint hitel 24,3 négyzetméteres lakásra lett volna elég. Azt is látni kell, hogy a munkavállalók fele nem keresi meg a havi 312 ezer forintot sem. Ők tehát nem jogosultak még 15 millió forintot meghaladó hitelre sem.

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.