Interjút adott a hvg.hu-nak Bokros Lajos, a Horn-kormány pénzügyminisztere, a rendszerváltás utáni magyar megszorítások atyja, aki rendesen kiosztotta a kormányt és a gazdaságpolitikáját.
Bokros arról beszélt, hogy a kormány jelenlegi csomagja "zagyvaság", és hogy "az önkényuralom kormánya" a korábbi intézkedéseivel jelentős kárt okozott a magyar gazdaságnak, ezzel pedig csak elmélyítette azt a gazdasági válságot, amire most az orosz imperialista háború és a világgazdasági – de különösen az energia- – válság ráerősít. Szerinte 2008-hoz hasonlóan Magyarország ismét rendkívül meggyengült állapotban fogadta a világgazdaság újabb negatív hatásait.
Bokros kifejtette, hogy a Fidesz évek óta szándékosan rontja a forintot, hogy az inflációval vissza lehessen venni azokat az összegeket, amiket "a politikai porhintés és szemfényvesztés jegyében, költségvetési túlköltekezés, választási cukorkaosztás formájában kiosztanak a mit sem sejtő társadalomnak".
Szerinte ugyanakkor hiába a jegybanki kamatemelés, az is kevés a forint értékvesztésének megállításához, mert a stabil forintárfolyamhoz még magasabb kamatra lenne szükség, de az bizonyosan recesszióba sodorná az országot.
"Semmi észszerűt nem látok, mert a kormányban nincs olyan szakember, aki értené a pénz- és költségvetési politika összefüggéseit"
– jelentette ki. Bokros hangsúlyozta azt is, hogy a jelenlegi helyzetért a kormány költségvetési politikája is felelős, mert a járvány előtti években túl laza volt.
Szerinte a kormány azért hibás, mert úgynevezett "ciklust erősítő" gazdaságpolitikát folytatott, vagyis túlköltekezéssel igyekezett tovább erőltetni a növekedést akkor, amikor erre egyáltalán nem volt szükség, mert a magánszektor kereslete amúgy is gyorsan nőtt – ezért ez inflációhoz és megnövekedett adósságállományhoz vezet. Hozzátette, ő a ciklus ellen ható gazdaságpolitika (a magánszektor keresletének emelkedésénél a költségvetés visszavonul és tartalékol) híve, mert akkor a ciklikusan bekövetkező válságnál enyhíthető a visszaesés.
"Ezért mondhatjuk, hogy a kormány jelentős mértékben hozzájárult az infláció elszabadulásához"
– szögezte le, hozzátéve, hogy a magyar állam adóssága is újra nő, már a GDP 80 százalékát meghaladja, csakúgy, mint 12 évvel ezelőtt, ezért az adósságcsökkentés sem jelentett előnyt.
Arról, hogy mit kellene most csinálni, Bokros azt mondta, egyrészt nem kellett volna kiosztani a választások előtt az 1500 milliárd forintot, másrészt
"szerintem azonnal fel kell adni az egész rezsicsökkentést, az extraprofitadót és az ársapkát".
A rezsicsökkentésről azt mondta, az amiatt keletkező több száz milliárd forintos veszteséget az államháztartás nyeli le, ami az egész társadalom terhe, ezért szerinte "a rezsicsökkentés zsákutca, a nemzeti károkozás maximumra húzása, amit azonnal abba kell hagyni. Gazdasági, társadalmi, szociális és ökológiai szempontból is teljesen elhibázott lépés. A kampányban az ellenzék gyáva volt kimondani, hogy a rezsicsökkentés káros."
Rezsicsökkentés helyett szerinte a szegényeknek célzottan kell támogatást adni, a többiek pedig kénytelenek lennének elviselni a piaci árakat és takarékoskodni fognak. "Nem kellett volna eltorzítani a társadalom tudatát és azt hazudni, hogy ez mekkora vívmány. Most eljött az igazság pillanata, kipukkadt a költségvetés, nem bírja ezt a sok százmilliárdos, fölösleges, a gazdaság fejlődését, a termelékenységet, hatékonyságot romboló pénzszórást" – közölte.
Később hozzátette, hogy egy ilyen intézkedést viszont nem lehet úgy kivezetni, hogy az átlagfogyasztás fölött fizessenek többet, mert ez ugyanolyan, mint a benzinársapka, aminek már látni a hatását a kútbezárásokban, üzemanyaghiányban.
Az extraprofitadóról azt mondta: "a legnagyobb baromságok közé tartozik, mint minden korábban bevezetett szektorális adó. Torzítja a gazdaságot és a versenyfeltételeket. Szocialista ihletésű gazdaságpolitika, ami azt tükrözi, hogy a piac helyett a kormány akarja kiválasztani a nyerteseket és veszteseket."
A katáról Bokros szintén nincs jó véleménnyel, azt mondta, az "eleve rossz volt, és a probléma máshol van, mint amiről a legtöbben beszélnek". Bár Orbán péntek reggeli rádióinterjújában azt mondta, a nyugdíjrendszer kezd kilyukadni a katások miatt, Bokros szerint pont a nyugdíjkassza oldalán nem olyan látványos a hiány, mert azt a központi költségvetés kipótolja, de az egészségügy már nagyon lerongyolódott az alulfinanszírozottság miatt, ezért el kellene érni, hogy a kisvállalkozó is pontosan ugyanolyan feltételekkel fizessen tb-járulékot, mint az alkalmazotti jogállásban dolgozó.
"Szerintem egyáltalán nem kell külön kisvállalkozói adórendszer. Egyetlen, egységes, normális vállalkozói adórendszerre van szükség, ahol a kisebb vállalkozó alacsonyabb, 5 százalékos kulccsal adózik, a közepes 10-zel, a nagy pedig 15-tel" – javasolta.
Végül következzen néhány további gondolata a magyar gazdaságról és a kormányról úgy általában:
- "Az önkényuralmi kormány minden gazdasági intézkedése a szemfényvesztés szándékát tükrözi. Azt hitték, hogy a nép nem veszi észre."
- "A nemzeti szégyen kormánya évek óta a saját félrevezető, becstelen propagandájának a csapdájában vergődik. Nem meri megszorításnak nevezni a megszorítást, így nyilván nem elvárható az sem, hogy kiálljon és beismerje, hogy amit eddig csinált, az rossz volt. Ehelyett azt mondja, mindent jól csinált, csak megváltoztak a külső körülmények."
- "Ami most van, az a szocialista parancsgazdaság gazdaságpolitikájának torz lenyomata. Ha valamit költségszint alatt, önkényesen leszorított áron akarunk adni, abból előbb-utóbb hiány lesz."
Azért végül hozzátette, hogy "Gyurcsány is átverte a választókat, ő is ugyanolyan bűnös a korábbi országvesztő gazdaságpolitikában, így nincs szakmai és erkölcsi jogalapja az Orbán-kormány gazdaságpolitikájának bírálatára. Hiteltelen politikusként jó szolgálatot tesz az önkényuralmi kormány mai propagandájában."