Egyre több 25 év alatti adósodik el

  • narancs.hu
  • 2019. április 23.

Gazdaság

A hitelek 40 százaléka autóra kell.

Egy év alatt jelentősen erősödött a lakosság hitelfelvételi aktivitása írja az Index a Netrisk pénzügyi összehasonlító oldala, a Bankkalkulátor.hu adatai alapján. A Netrisk az idei első negyedévben 26 százalékkal több személyihitel-igényt továbbított, ezek átlagos összege 1,48 millió forint volt. Ez 16 százalékkal haladja meg a tavalyi év hasonló időszakában mért 1,28 millió forintos átlagot.

A háromnegyed részben szabad felhasználású hitelekből álló állomány átlagos futamideje 51 hónap, átlagos THM-je (teljes hiteldíj mutatója) 14,5 százalék volt. Az igényelt személyi hitelek 14 százaléka haladja meg a 3 millió forintos összeget, szemben a tavaly év eleji 8 százalékkal. A hitelösszegek növekedésével párhuzamosan a havi törlesztőrészletek is növekedtek, átlagos összegük egy év alatt 12 százalékkal, 31 600-ról 35 400 forintra emelkedett.”

A vállalt törlesztőrészletek emelkedése összefüggésben van az ügyfelek jövedelmi helyzetének folyamatos javulásával. Az idei év első negyedében a személyi hitelt felvevők 24,1 százaléka rendelkezett havi 250 ezer forintot meghaladó jövedelemmel, ugyanez az arány 2016 elején 18,3, míg 2017 első hónapjaiban 21,1 százalék volt.

A Bankkalkulátor mintájában szereplő személyi hitelek szabad felhasználásúak. Azok közül ugyanakkor, akik a felhasználás tervezett célját konkrétan megnevezték, 48 százalékban adósságrendezésre, 40 százalékban autóvásárlásra, míg 12 százalékban ingatlanfelújításra költötték a felvett pénzt.

Míg egy évvel korábban még a 45 évnél idősebbek aránya 45 százalék volt, az idei első negyedévben 31 százalék tartozott ebbe a korcsoportba. Ugyanakkor jelentősen, a korábbi 5-ről 13 százalékra emelkedett a 25 éves vagy annál fiatalabb korosztály aránya.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.