Magyarország továbbra sem engedi be az ukrán gabonát

  • narancs.hu
  • 2023. szeptember 16.

Gazdaság

Kijev várhatóan a Kereskedelmi Világszervezethez (WTO) fordul kártérítésért.

Nem hosszabbítja meg az ukrán gabona behozatali tilalmát az Európai Bizottság, így az átmeneti intézkedések pénteken éjfélkor hatályukat vesztik – írja az MTI.

Az Európai Unió májusban engedélyezte öt tagországnak – Bulgáriának, Magyarországnak, Lengyelországnak, Romániának és Szlovákiának –, hogy megtiltsa az Ukrajnából származó búza, kukorica, repce és napraforgó importját, hogy ezzel védje a helyi gazdákat. A Bizottság most azért döntött a tilalom feloldása mellett, mert

úgy ítélte meg, hogy a május óta hozott intézkedések hatására megszűntek a piaci torzulások az öt tagállamban.

A bizottsági döntésről szóló közlemény szerint Kijev kötelezettséget vállalt az EU-ba irányuló gabona- és egyéb élelmiszerexport ellenőrzésére. Egyebek mellett visszafogják a gabonakínálat megugrását, és saját exportengedélyezési rendszert vezetnek be. 

Ahogy az várható volt, Magyarország, Lengyelország és Szlovákia a Bizottság döntése nyomán bejelentette, hogy a továbbiakban is fenntartja az ukrán gabonára vonatkozó behozatali tilalmat. Mint a Telex emlékeztetett, az ukrán gabonaimporttal kapcsolatban Orbán Viktor előzetesen, pénteken reggel, a Kossuth rádiónak adott szokásos interjúban úgy fogalmazott, hogy Brüsszel nem hajlandó a tagállamok és az európai emberek oldalára állni, hanem a gabonaügyben is inkább amerikai érdekeket képvisel. 

Nagy István agrárminiszter pénteki közleménye szerint a Magyarországon érvényes, kiterjesztett behozatali tilalom többek között az Ukrajnából származó gabonafélékre, a repce- és napraforgómagra, a lisztre, az étolajra, a mézre, egyes húsfélékre és a tojásra is vonatkozik, ugyanakkor hazánk továbbra sem tiltja az ukrán termékek magyar területen történő átszállítását.

A tranzitszállítmányokat a hatóságok, az eddigi gyakorlatnak megfelelően zárral látják el a határon, nyomon követik őket, és Magyarország egész területén ellenőrzik az érintett termékek útját,

fogalmazott a miniszter.

Mateusz Morawiecki lengyel kormányfő azt nyilatkozta, a gabonatilalom meghosszabbítása a lengyel gazdák érdekeit védi. Ódor Lajos megbízott szlovák miniszterelnök szintén pénteken jelentette be, hogy Szlovákia hasonlóan jár el a kérdésben. Románia egyelőre várakozó állásponton van, a kormány péntek esti közleménye szerint Bukarest megvárja az ukrán cselekvési terv –melyet hétfőig kell benyújtania az EU Bizottságához – bemutatását, és ennek függvényében dönt a további intézkedésekről.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök üdvözölte az Európai Bizottság döntését. Mint az X-en (korábban Twitter) olvasható posztjában fogalmazott, a korlátozás feloldása a valódi egység és a bizalom példája. A magyar, lengyel és szlovák egyéni tilalmi döntéssel kapcsolatban pedig azt írta, hogy ha a szomszédos országok megsértik az uniós jogot, Ukrajna civilizáltan fog válaszolni, és Kijev várhatóan a Kereskedelmi Világszervezethez (WTO) fordul kártérítésért.

Arról, hogy kinek árt a magyar kormány az ukrán gabona kitiltásával, itt írtunk:

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Négy hidat elfoglaltak a tüntetők Budapesten

  • narancs.hu

A Hadházy Ákos által meghirdetett több ezer fős tüntetés a gyülekezési jog korlátozása ellen véget ért az Erzsébet hídnál, a résztvevők azonban továbbmentek a Margit, a Petőfi és a Szabadság hídra.   

Egy szatyor fing-e vagy?

Ebben az országban alighanem Sulyok Tamásnak lenne a legtöbb esélye szabad embernek lenni, és visszautasítani azt a dilemmát, amit ez a rendszer a magyar népnek kínál.