Matolcsy megint kritizál: "A döntő pillanatokban inkább a könnyebb ellenállást választották"

  • narancs.hu
  • 2021. augusztus 23.

Gazdaság

A jegybankelnök arról írt, hogy az uniós pénzeket sem használták fel elég hatékonyan, és ha ő lenne a miniszter, minden jobb lenne. 

Újabb írásban kritizálta Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke a nemzetgazdasági/pénzügyminisztérium működését a kormánypárti Magyar Nemzetben, ahol már korábbi írásaiban is kritikusabb hangot ütött meg.

Mint ismert, Matolcsy 2010 és 2013 között vezette a Nemzetgazdasági Minisztériumot, mostani "Elérhettük volna az 1936-os fejlettségi csúcsot?" című írásában pedig az utána következő éra "elmaradt eredményeit" próbálja összegezni. 

Matolcsy arról ír, hogy a miniszterelnök és a kormány az ő minisztersége után bár racionális döntéseket hozott a gazdaságpolitika intézményeinek munkamegosztásáról,

"azonban a döntő pillanatokban nem a legjobb döntést, inkább a könnyebb ellenállást választották".

"Könnyebb volt például kipróbálni egy bevált pénzügyminisztert gazdaságpolitikai szerepben, mint bizalmat szavazni az NGM-csapat egyik tagjának, hogy folytassa a csúcsminiszteri működést" – írja a leváltásáról, de ennek szerinte az volt az ára, hogy "összecsúszott a gazdaságpolitikai centrum és a költségvetési érdek, amiből mindig a rövid távú érdek kerül(t) ki győztesen". 

Mindenesetre több dolgot is megemlít, amit szerinte a Varga-féle minisztérium elszalasztott: 

  • Uniós fejlesztési pénzek felzárkózást célzó felhasználása – Matolcsy erről azt írja, hogy míg az első (még az első Orbán-kormány idején, 2001-ben indított) Széchenyi-tervben egy forint állami pénz három forintnyi beruházást mozgatott meg, a 2010–2019 közötti uniós programoknál 1:1 körüli az arány, pedig legalább kétszeres szorzóval kellett volna működniük, abba azonban nem megy bele, hogy ez miért alakult így. 
  • Kiszámítható és eredményes lakáspolitika – Szerinte 2016 után évente átlagosan 30-40 ezer új otthont lehetett volna építeni, de átlagosan csak 20 ezer épült.
  • Versenyképességi fordulat elindítása az évtized közepén – Matolcsy szerint a minisztersége idején elindított Széll Kálmán-tervek és a reformpolitikája folytatásával "valójában egy teljes versenyképességi fordulat indult volna el vagy ment volna végbe 2019 végéig".
  • Gyors digitális átmenet ment volna végbe
  • Adatreform és az állami beruházások hatékonysági többlete
  • A makrogazdasági mutatók jelentős javulását eredményezte volna a gazdaságpolitikai centrum és a pénzügyi tárca szétválasztása – "Ha megmarad a gazdaságpolitikai centrum, az a mindennapi életben is érezhető változásokhoz vezetett volna, ami a nagyobb reálkeresetben, a magasabb reáljövedelemben, a kis- és közepes vállalkozások bővülő exportbevételében, a kevesebb fiatal munkanélküliben és a még több felzárkózó régióban jelent volna meg" – írja Matolcsy, vagyis magyarul szerinte hiba volt a nemzetgazdasági tervezést és a pénzügyminisztériumi feladatokat egybefogni Varga alatt, mert a pénzügyi tárcának mások az érdekei, mint a "gazdaságpolitikai centrumnak". 

Összességében szerinte az ő vezetése alatt igenis el lehetett volna érni, sőt, meg is lehetett volna haladni az 1936-os fejlettségi szintet. 

Kedves Olvasónk!

Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért.

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők. De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.