A Portfolio részletesen ír arról a tervezetről, amivel a kormány alapvetően alakítaná át az egészségügyi ellátórendszert.
A lap birtokában lévő 28 tervezet alapján azt írja, érdemben változhat meg az állami intézményrendszer és az egészségügy jövőjét meghatározó folyamat indulhat el.
A kormány jelentősen csökkentené a fekvőbeteg-ellátást, ami azt is jelenti, hogy jelentősen átalakítaná a kórházakat is. A tervezet ugyanis arról ír, hogy a magyar rendszer indokolatlan mértékben kórházközpontú. Ez annak beismerése, amit szakemberek már régóta mondanak, hogy túl sok a kórház Magyarországon és kórházbezárásokra és -összevonásokra lenne szükség. A Fidesz eddig mindig tiltakozott a hasonló javaslatok ellen.
Ennek következtében az egészségügyi ellátást járóbeteg-központúvá tennék, és kiemelt hangsúlyt kapna a megelőzés is.
Járási és térségi központokat hoznának létre, amelyek praxisközösségekbe szervezik a területén dolgozó háziorvosokat, végzik a betegutak kialakítását. Ahol nincs járóbeteg-ellátás, ott mobil szakorvosi szolgálat jöhet létre.
A másik fontos pont, hogy jelentősen csökkenteni akarják a kórházak eladósodottságának mértékét. Az eladósodott és fizetésképtelen kórházaknak egy programban kell részt venniük, melynek során reorganizációs terv készül. Egy külön tanács foglalkozna az eladósodott kórházakkal, a Struktúraváltási és Adósságmenedzsment Tanács ami felügyelné a kórházak átszervezését . Azt ugyanakkor az Emberi Erőforrások Minisztériumában készült anyag is elismeri, hogy miért adósodtak el a kórházak:
„a korábbi forráskivonások, az egészségügyi ágazat GDP-ből való elégtelen részesedése, a nem megfelelő és nem elegendő finanszírozás, az ellátórendszer strukturális problémái, és nem utolsó sorban az intézményi menedzsment problémák”.