Radikálisan átalakítaná az egészségügyet a kormány
korhaz_003topstory_nagy_lead.jpg

Radikálisan átalakítaná az egészségügyet a kormány

  • narancs.hu
  • 2020. február 11.

Gazdaság

28 oldalas reformtervezet látott napvilágot, érdemben változhat meg az állami ellátórendszer.

A Portfolio részletesen ír arról a tervezetről, amivel a kormány alapvetően alakítaná át az egészségügyi ellátórendszert.

A lap birtokában lévő 28 tervezet alapján azt írja, érdemben változhat meg az állami intézményrendszer és az egészségügy jövőjét meghatározó folyamat indulhat el.

A kormány jelentősen csökkentené a fekvőbeteg-ellátást, ami azt is jelenti, hogy jelentősen átalakítaná a kórházakat is. A tervezet ugyanis arról ír, hogy a magyar rendszer indokolatlan mértékben kórházközpontú. Ez annak beismerése, amit szakemberek már régóta mondanak, hogy túl sok a kórház Magyarországon és kórházbezárásokra és -összevonásokra lenne szükség. A Fidesz eddig mindig tiltakozott a hasonló javaslatok ellen.

Ennek következtében az egészségügyi ellátást járóbeteg-központúvá tennék, és kiemelt hangsúlyt kapna a megelőzés is.

Járási és térségi központokat hoznának létre, amelyek praxisközösségekbe szervezik a területén dolgozó háziorvosokat, végzik a betegutak kialakítását. Ahol nincs járóbeteg-ellátás, ott mobil szakorvosi szolgálat jöhet létre.

A másik fontos pont, hogy jelentősen csökkenteni akarják a kórházak eladósodottságának mértékét. Az eladósodott és fizetésképtelen kórházaknak egy programban kell részt venniük, melynek során reorganizációs terv készül. Egy külön tanács foglalkozna az eladósodott kórházakkal, a Struktúraváltási és Adósságmenedzsment Tanács ami felügyelné a kórházak átszervezését . Azt ugyanakkor az Emberi Erőforrások Minisztériumában készült anyag is elismeri, hogy miért adósodtak el a kórházak:

„a korábbi forráskivonások, az egészségügyi ágazat GDP-ből való elégtelen részesedése, a nem megfelelő és nem elegendő finanszírozás, az ellátórendszer strukturális problémái, és nem utolsó sorban az intézményi menedzsment problémák”.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.