Szombattól egyetlen uniós országból sem vihetnek be az emberek tejterméket, valamint juh, szarvasmarha, kecske vagy sertés húsából készült ételt Nagy-Britannia területére – ismertette a brit kormány döntését a hvg.hu.
A beviteli tilalom vonatkozik a pácolt és nyers húsokra, a húskészítményt tartalmazó szendvicsekre is, nem számít a csomagolás, sem az, hogy esetleg vámmentes üzletben vették az ételt.
Az intézkedéssel a kormánynak az a célja, hogy meggátolja a ragadós száj- és körömfájás vírusának bejutását az országba, megvédje az állatállomány egészségét, megőrizze az élelmiszer-ellátás biztonságát. Az országba való belépéskor a tilalom alá eső terméket le kell adnia az utazónak, ha nem teszi, 5000 fontig (2,3 millió forintig) terjedő bírsággal lehet sújtani.
Az év elején már bevezette ezt a tilalmat a brit kormány a Németországból, Magyarországról, Szlovákiából és Ausztriából érkező emberekre. Most az egész Európai Unióra kiterjesztette.
Magyarországon először március elején Kisbajcson bukkant fel az ötven éve nem látott állatbetegség, majd Levélen, később Darnózselin és Dunakilitin észlelték a járványt. Ez azzal jár, hogy a fertőzéssel érintett állományt elpusztítják, majd elföldelik. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a legutóbbi Kormányinfón arról beszélt, feltételezik, hogy a vírus most nem magától, hanem mesterséges úton jött létre és terjed. Boldogkői Zsolt, a szegedi egyetem Orvosi Biológiai Intézetének tanszékvezetője az ATV Egyenes beszéd című műsorában azt mondta erről, nincs értelme genetikailag hozzányúlni a ragadós száj- és körömfájás vírusához, mert önmagában is nagy a fertőzőképessége.