A Győr-Moson-Sopron megyei Kisbajcson, egy 1400 szarvasmarhát nevelő telepen felbukkant a ragadós száj- és körömfájás nevű állatbetegség, amely utoljára 1973-ban fordult elő Magyarországon – jelentette be Pásztor Szabolcs országos főállatorvos pénteken.
A betegség tünetei – magas láz, levertség, hólyagos elváltozások a szájban és a lábvégeken – hétfőn jelentkeztek először. Szerdán az állatorvos értesítette a hatóságot, helyszíni vizsgálattal egybekötött mintavétel zajlott, és azonnal zárlat alá helyezték a telepet. A betegség vírusát a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma csütörtökre azonosította.
Pásztor Szabolcs elmondta, a betegség nagyon ragályos, a szarvasmarhák mellett minden párosujjú patás állat fogékony rá, így a sertések, juhok, kecskék, bivalyok is. Emberre nem veszélyes, ugyanakkor az állatállományokban rendkívül súlyos gazdasági károkkal jár. A fertőző állatokat nem lehet meggyógyítani. Ha egy gazdaságban egy jószág megbetegszik, az összes párosujjú patás állatot el kell pusztítani. Ez a munka elkezdődött, a tetemeket megfelelően kezelik és a telepet fertőtleníteni fogják.
Járványügyi nyomozás zajlik, tisztázni szeretnék, hogyan juthatott be a vírus, a lappangási időszak alatt a telepről hová szállítottak állatot vagy mást. Így lehet felmérni, hogy esetleg merre terjedhetett tovább a betegség.
Ez rendkívüli járványügyi helyzet.
A Dunántúlon a betegségre fogékony állatokra teljes forgalmi korlátozást rendeltek el 72 órára.
Ezután legalább március 17-éig csak az azonnali vágásra szánt állatokat lehet vinni. A vírusra fogékony állatok külföldre szállítását is felfüggesztették.
Az érintett kisbajcsi telep körül 10 kilométeres körzetben a hatóság minden páros ujjú patás állatot tartó gazdaságban mintát vesz, ezen a körön belül tilos a vadászat. A betegségre fogékony vadakból a megye egész területén a vírus kimutatására alkalmas vérmintát kell venni, állami költségen. A betegségre fogékony állatokat bemutató rendezvényt is tilos lesz tartani az érintett megyében március 17-ig, és nem lehet látogatni azokat a helyeket, ahol ilyen állatfajt mutatnak be. Minden olyan terméket zár alá vesznek, megsemmisítenek, amely a betegség terjedésében szerepet játszhatott, vagy a kitöréshez bármilyen módon köthető.
A címlapképen Pásztor Szabolcs országos főállatorvos sajtótájékoztatót tart a betegségről az Agrárminisztériumban 2025. március 7-én. Fotó: MTI/Bruzák Noémi