Újabb távol-keleti akkugyárat csábíthattak Magyarországra, ezúttal Debrecenben létesülne gigaüzem

  • narancs.hu
  • 2022. június 1.

Gazdaság

A jelek szerint Debrecenben épülhet meg a kínai CATL legújabb európai gyártóbázisa.

Több nyilvános csatornán is jelentek meg a közelmúltban arra utaló információk, hogy Magyarországon építhet új gyárat a világ legnagyobb akkumulátorgyártó vállalata, a kínai Contemporary Amperex Technology Ltd. (CATL) – írja a kormányközeli Világgazdaság a dél-koreai Bloter.net üzleti híroldal értesüléseire hivatkozva.

A dél-koreai lap szerint a CATL a nemzetközi terjeszkedése részeként egy 200 hektáros területet vásárol Magyarországon üzemtelepítés céljából. Ez a szám egyelőre nem hivatalos, ezért érdemes fenntartásokkal kezelni, de összehasonlításképpen: a Fejér megyei Iváncsán a dél-koreai SK Innovation 135 hektáron elterülő komplexumot fejleszt (amelyet a kormány különleges gazdasági övezetbe szervezett ki, ezzel Dunaújvárost hozva nehéz helyzetbe), amely a cég legnagyobb európai egysége, egyben Magyarország legnagyobb zöldmezős beruházása.

A hírek szerint a CATL új létesítménye Debrecenben valósulna meg, mintegy 20 kilométerre a kivitelezés alatt álló BMW-gyár helyszínétől.

A telephely tranzakciója befejeződhetett, a régészeti feltárások is elindultak, jelenleg pedig a gyár tervezése zajlik.

Szintén a CATL érkezésére utal, hogy a világ legnagyobb üzleti közösségi hálózatán, a LinkedIn.com-on a kínai vállalat több álláshirdetést adott fel, amelyben villamosmérnököknek kínáltak teljes munkaidős pozíciót, a munkavégzés helyszíneként pedig Debrecent jelölték meg.

A város egyébként nem ismeretlen a kínai, innovatív energetikai technológiában érdekelt cégek előtt, hiszen március végén derült ki, hogy a Eve Energy adásvételről szóló szándéknyilatkozatot írt alá egy 45 hektáros terület megvásárlásáról, de a sanghaji Semcorp is Debrecent választotta, és 10 hektáron állít majd elő termékeket, négy gyártósoron.

A leendő BMW-gyár vonzó szempont lehetett a CATL esetében is, főleg, hogy a napokban jelentették be, hogy a BMW az új platformjának (Neue Klasse) 2025-ben esedékes bevezetésével 30 százalékkal kívánja csökkenteni az elektromos járművei akkumulátor költségeit, ennek érdekében pedig a CATL-lel kötött megállapodást – vagyis a CATL lehetne a beszállítója a BMW elektromos járműveinek. A CATL nem csak nálunk kereshet ilyen lehetőségeket, hiszen az Egyesült Államokban való terjeszkedésében is meghatározó szempont az ottani BMW-, valamint Ford-gyár szomszédsága.

távol-keleti akkumulátorgyárak hazai nyomulásáról, és a hasonló beruházások környezetre, valamint a környéken lakók életére gyakorolt hatásairól korábban bővebben is beszámoltunk.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyos valóságot arról, hogy nem, a nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésen.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Majdnem Magyarországon találták fel a hormonális fogamzásgátlást

A magyar gyógyszeriparban már az 1930-as években eljutottak a hormonális fogamzásgátlás lehetőségéhez, a korabeli magyar társadalom azonban nem volt fogékony az ötletre. Ennek ellenére magyaroknak is köszönhető a tabletta feltalálása. Két magyar cég és két magyar ember három története a huszadik század sűrű és komor eseményeinek desztillátuma.