Wilhelm Droste

Rólam

  • Wilhelm Droste
  • 2012. október 31.

Három holló


Születtem egy kis vesztfáliai faluban, véletlen és mégis sorsszerűen kerültem Pestre. Tanultam Marburgban irodalmat és történelmet, éltem tíz évig Hamburgban, 1972 óta járok rendszeresen Magyarországra, 1989 óta tanítok német irodalmat az ELTE-n, négy kávéházat alapítottam (Unter den Linden, Hamburg – Dürer, Budapest – Eckermann, Andrássy út – Eckermann, Ráday utca), ma már csak a hamburgi hely él. Kávéháznál csak gyereket csinálni jobb.

A célom: Az egész világot kávéházzá átalakítani, először csak az egyetemet és Budapestet, utána lassan-lassan a többit.

Kedvenc hely: Rudas fürdő, Bambi, Trieszt, Nagyvárad.

Kedvenc író: Friedrich Hölderlin, Ady Endre, Rainer Maria Rilke, Robert Walser, Joseph Roth, Krúdy Gyula.

Kisebb célom: nem akarok meghalni kávéház nélkül, mert itt élned, tehát élned kell.

Figyelmébe ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.

A botrány határán

A Nádas-életműsorozat leg­újabb kötetét a színházi világnap alkalmából mutatták be az Örkény Színházban. Hogy hazai színházi életünk hogyan viszonyul ezekhez a magyar drámahagyományból kilógó művekhez, arra éppen egy Örkény-dráma, a Kulcskeresők címével válaszolhatunk.