Nekünk Huszti kell

für Béla Eichbaum

  • Wilhelm Droste
  • 2012. október 31.

Három holló

„Szeretném Huszti Szabolcsot megint magyar mezben látni, a papám is azt kívánja.” Wilhelm Droste debütáló blogja.

Volt szerencsém, az édesapám (született: 1917) nem hazudott. Rengeteget elhallgatott, de hazudni nem hazudott. Nagyon keveset beszélt, de bevallotta, hogy 1954-ben sokkal jobb volt a magyar focicsapat, mint a miénk, ezzel is kaptam – persze, azt ő nem tudta, nem is akarta – az első lökést magyar irányba. Én 1953-ban születtem egy kis vesztfáliai faluban. Ő jól tudott focizni, én nem.

Volt neki a sötét, háborús időben, 1944-ben egy fél éve, amikor civil emberként be tudta fejezni az egyetemi tanulmányait. Ez véletlenül Hannoverben történt, akkor focizott is egy kicsit a Hannover 96 együttesében. Amikor én tizenkét éves voltam, akkor mutatta meg nekünk (a bátyám is velünk volt) ezt a várost, ahol egy rövid ideig akár boldog is lehetett – utána megint háború-angol fogság-éhezés. Megint véletlen: éppen akkor volt egy Bundesliga-mérkőzés, a mi csapatunk, a Borussia Dortmund játszott a Hannover 96 ellen.


 

A képen  Eichbaum Béla: Az Újpest brilliáns balhalfja a huszas években


A képen – a labdával – Eichbaum Béla, az Újpest balhalfja a húszas években

Szomorú és gyönyörű délután volt, mert mi kikaptunk 2:0-ra, a hannoveri közönség viszont tombolt örömében. Először itt úsztam ebben a csodálatos vízben, amit 60 ezer ember a lelátón alakíthat. A szívem csúnyán, de rögtön úgy döntött akkor, hogy mától kezdve 96-os leszek egy életre, vettem egy 96-zászlót, ami azóta is a kedvenc szobámban lóg, és én azóta lebegek benne, rossz időben, jó időben. A fekete-sárga fiúból lett egy fekete-piros férfiálom. Csak sokkal később jöttem rá, hogy ez nem egy kényelmes árulás volt, hanem eltitkolt imádat.

Máig imádom a papámat. A kis Wilhelm a nagy Johannest, ez a minimum, amit egy kis fiú egy nagy papáért tehet. Rossz csere volt, a mi falunk közel fekszik Dortmundhoz, katolikus és BVB 09, az a mi vallásunk, a Borussia éppen akkor nagyon jó és sikeres volt, német bajnok is (Hans Tillkowski, Sigi Held, Lothar Emmerich), ma is az (Kehl, Götze, Hummels Weidenfeller).

Én azóta a 96 színében állandóan a kiesés ellen szurkolok, ki is estem már, folyamatosan, állandóan, rendszeresen, kegyetlenül, a harmadik ligába is lekerültem, mélyebb zuhanás nincsen az alvilágba. Nagyon nehezen tért vissza a Hannover 96 a Bundesligába, most pedig ott van több mint 10 (betűben: tííííííííííz) éve.

Most jön a ráadás: visszatért Huszti Szabolcs a Zenit Petrogradból a Hannover 96-hoz, ahol már három éve sikeresen játszott, és vele együtt valami változott. Egy, életemben még soha nem tapasztalt csuda érzés alakult ki bennem és körülöttem: szigorúan véve verhetetlenek lettünk. Persze, előfordul most is egy-két vereség, de utána azonnal megint felállnak a fiúk, és győznek, és győznek, és győznek. Pedig az egyáltalán nem volt várható, mert Huszti az utolsó időben Lenin városában csak kispadon ült, bizonytalanság mászott minden mozdulatába, de visszajött Hannoverbe és játszik mint egy félisten, gólpassz, gól, gólpassz, gól…

Huszti a visszatérő. Tud visszatérni. Mutatta.

Minden emberi erőt, ami még benne van ebben a szerencsétlen országban, azt arra kéne és kell fordítani, hogy Huszti megint játsszon a magyar válogatott csapatban. Ez az egyetlen út, ami Brazíliába vezet.

Szeretném Huszti Szabolcsot megint magyar mezben látni, a papám is azt kívánja.

(Különben: nemrég megint volt Hannover–Dortmund Bundesliga-meccs, 1:1 lett a vége, izgalmas volt, alig bírtam megnézni. Huszti jól játszott, gólt nem rúgott, gólpasszt se adott, de az ő szabadrúgásából keletkezett öt perccel a vége előtt az egyenlítés. Mondom: Husztival nincs vereség.)

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül.