Az elorbánosodás korlátai

  • narancs.hu
  • 2014. március 28.

Hírnarancs

A politikai pitiánerség ünnepe a metróátadáson, felmentés első fokon az 1990 utáni Magyarország legaljasabb politikai perében. A lényeg pénteken.

Átadták a négyes metrót, Orbán Viktor miniszterelnök és Tarlós István főpolgármester nevét kőbe véste a hálás jelenkor, a vita pedig valószínűleg sokáig folytatódik még arról, hogy volt-e értelme megépíteni ennyiért. A beruházás valamivel több mint 450 milliárd forintba került – a négyes metró történetéről, benne az elszállt költségek okairól és Demszky Gábor volt városvezető főszerepéről mindent, amit érdemes, megtudhat innen, innen, meg innen.

false

 

Fotó: MTI

A metróátadás volt a nap leglátványosabb kampányeseménye, de más frontokon is dúl a választásra hangolódás: az Együtt–PM például Rogán Antalt mogyoróztatná meg intenzíven az adóhatósággal a polgármester-képviselő utólag aláírt vagyonnyilatkozata miatt, a Fidesz Kunhalmi Ágnes visszaléptetését várja el a szocialistáktól a hiányzó diploma miatt, Gyurcsány Ferenc pedig a Facebookon gyávarondapincsikutyázta Orbánt. A legéletszagúbb kampányhír azonban a nol.hu ózdi tudósítása, miszerint közmunkások tépkedték le a városban a kormányváltó szövetség plakátjait, elmondásuk szerint felsőbb utasításra.

Az ún. UD Zrt.-ügy újabb epizódja ért véget ma, amikor Szilvásy György volt titokminisztert első fokon felmentette a Fővárosi Törvényszék a hivatali visszaélés vádja alól. Ez már a második felmentése Szilvásynak, hiszen a Pesti Központi Kerületi Bíróság 2012 áprilisában egyszer már megtette ezt. Akkor a bíróság nemcsak a volt titokminiszternek, hanem Dávid Ibolyának, Herényi Károlynak és Tóth Károlynak is igazságot szolgáltatott. (Tóth esetében az ítélet végül jogerőre is emelkedett.) Az ügyészségi fellebbezés nyomán azonban a pert visszautalták első fokra, de ezúttal már külön tárgyalták, illetve tárgyalják a Szilvásy, illetve a Dávid Ibolya és a Herényi Károly elleni vádakat. Ha érdekli, hogy szerkesztőségünk miért tartja a Dávidék elleni vádakat az 1990 utáni idők legmocskosabb politikai koncepciós eljárásának, javasoljuk ennek, ennek és ennek a cikknek az újraolvasását.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány a tettes

A DK-s politikus visszavonulásának mindenki örül. Örül a Fidesz, örülnek azok is, akik őszintén a pokolra kívánják Orbánt és a rendszerét. Hiszen Gyurcsány távozása felér egy beismeréssel: tényleg mindenért ő a hibás.