Horn Gyula nevében, előre!

  • narancs.hu
  • 2014. április 11.

Hírnarancs

Áder János államfő is véglegesen szervesül az Orbán-rezsimbe, egy családtagja lehet a Klik új elnöke. Kampány után kampány, az MSZP Horn Gyulát védi, a jobbikos képviselő pedig határozott hangú fiatalembereket küldene egy újságíróra.

Május 25-én újra választunk, mégpedig európai parlamenti képviselőket. Fontos változás, hogy Horvátország csatlakozása és egy vonatkozó Európa Tanács-határozat következtében Magyarországnak az eddigi 22 helyett 21 mandátum jut az EP-ben. A kampány hivatalosan április 5-én indult, és valóban, egy méltán üldözendő zsurnálfordulattal élve, „javában dúl” az újabb „választási harc”. Ebből egy csokornyi, íme.

Mai bejelentése szerint az MSZP már össze is szedte az induláshoz szükséges 20 ezer aláírást. Néhány más eseményből az is körvonalazódik, hogy a sikertelen összefogási kísérlet után mivel próbálkozik a párt: egyrészt a korábbinál is hevesebben ragaszkodnak a Horn Gyula-i örökséghez. A volt miniszterelnök emlékét többek között megvédenék Surján Lászlótól, aki megakadályozná a német és baloldali magyar EP-képviselők azon kezdeményezését, hogy Hornról termet nevezzenek el Brüsszelben a vasfüggöny lebontásának 25. évfordulóján. Surjánt közlönyünk soha nem tartotta túl sokra, ám úgy tűnik, tévedtünk, mert a sármos politikus a jelek szerint még magyar kereszténydemokratának is túl hülye, ami pedig igen komoly teljesítmény. Amúgy a horni örökség az MSZP értelmezésében, ha jól vesszük ki, nem más, mint a „megalkuvás nélküli baloldali politika”. Hogy ez viszont pontosan mit takar az osztogatás szándékán túl, az egyelőre homályban maradt, a szoci agytröszt nyilván ezerrel dolgozik a problémán, kivéve Ron Werber kampánytanácsadót, akit a szocialisták az atv.hu értesülése szerint lapátra tettek az április 6-i bukta után.

A Jobbik se variál sokat: Morvai Krisztina jelenlegi és – nagy valószínűséggel – leendő EP-képviselőjük nemcsak óriásplakátokról bazsalyog az ő magyari népére európai béreket ígérve (követelve?) Európa legközepének, de, ha már errefelé (Komáromban) járt, fenyegetőzik is. Avar János külpolitikai újságíró valamely televíziós fölszólamlását neheztelve a kemma.hu tudósítása szerint „határozott hangú” fiatalembereket küldene Avarra a képviselő asszony, hogy azok „körbeállják és nagyon nagy szeretettel” megkérjék Avart valamire, feltesszük, a „hazaárulás” sürgős abbafejezésére.

Számos jel szerint a baloldalon az Együtt 2014–PM az egyetlen, amely a múlt vasárnapi kudarc után valaminő önvizsgálatra készül. Egyelőre annyit tudni, hogy vezetőjük, Bajnai Gordon nem ül be az Országgyűlésbe (úgy tudni, Szigetvári Viktor mehet helyette), és bár ő vezeti majd húzónévként a szervezet EP-listáját, Brüsszelbe se vágyik. További szerepe egyelőre talány.

Kampányhírek után következzék a Nemzeti Együttműködés Rendszerének mai örömteli híre: Áder János húga, Pölöskei Gáborné a várományosa a teljes magyar közoktatást felügyelő Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik) elnöki székének. Az index.hu szerint Pölöskeiné, az Emmi jelenlegi főosztályvezetője a tanév végén veheti át a Klik vezetését Marekné Pintér Arankától, akinek a vezetése alatt a Kliket számos kritika érte, még kormányoldalról is. (A Klikről lásd összegző írásunkat itt.)

Amúgy meg éppen szétesik egy regionális középhatalom a szomszédban, Oroszország meg talán már Konstantinápolyról álmodozik, a Baltikumról viszont biztosan – de hát érdekel ez itt bárkit is, amikor holnap eldől, hogy Kunhalmi Ágnes (MSZP) ledolgozza-e 22 szavazatos hátrányát a főváros XVIII. kerületében? Na ugye.

Figyelmébe ajánljuk

Móricka evangéliuma

Semmi nem áll távolabb a keresztény szellemiségtől, mint a magas áhítatossági kvóciensű elmélkedések magáról a Történetről, de talán egyetlen kifejezésforma sem produkált annyi fércművet, mint a film.

Rap-szódia

Misztikus hangulat, a forgószínpadon egy kettéhasított vár, eleve ferde elemekkel, amelyek épp eldőlni készülnek. A látvány (díszlet: Horesnyi Balázs) rögtön megteremti az alapérzetet: minden szétesni látszik Veronában a két család viszálya miatt. Egy cseppnyi költőiség még így is kerül mindennek a tetejébe: égi jelenségként érkezik Júlia ágya, ahol újdonsült férjével, Rómeóval elhálhatják a nászéjszakát.

Szegvár, retúr

Még előző kötetében, a Lányos apában írta Grecsó Krisztián, hogy két évtizede az édes­apjáról szeretne írni. „Gyakoroltam, készültem, megbocsátottam, fejlődtem, aztán felejtettem, kidobtam mindent, gyűlöltem, visszaestem.”

Vissza a kenguruhoz

„Mi az a gondolati, szemléleti újdonság, amely a csalogató, modern kísérőzenén, a színes képeken, a megvalósult filmben átsugárzik? Sajnos nem több, mint hogy a Levi’s vagy a Lee Cooper márkájú farmerdzseki alatt is doboghat becsületes munkásszív” – írták találóan A kenguru című filmről 1976-os bemutatója után a Filmvilágban.

Tájékozódunk

Egy héttel azután, hogy az Egyesült Államok pénzügyminisztériumának illetékes szerve szankciós listára tette Rogán Antalt a magyarországi rendszerszintű korrupcióban betöltött szerepe miatt, összeült az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága.

A harmadik köztársaság kapujában

Száz napot kellett várnia a kormányalakítási felkérésre a pártvezető Herbert Kicklnek, noha az Osztrák Szabadságpárt az élen végzett a tavaly szeptemberi választáson. Az államelnök Alexander Van der Bellen mindent megtett, mégsem tudta elkerülni a szélsőjobboldal kormányba hívását.

Elveszett eszmények

  • Bretter Zoltán

Tudtuk, nem tudtuk, az elmúlt több mint kétszáz évben a következő gondolat szabta meg életünket: „A felvilágosodás az ember kilábalása maga okozta kiskorúságából. Kiskorúság az arra való képtelenség, hogy valaki mások vezetése nélkül gondolkodjék. Magunk okozta ez a kiskorúság, ha oka nem értelmünk fogyatékosságában, hanem az abbeli elhatározás és bátorság hiányában van, hogy mások vezetése nélkül éljünk vele. Sapere aude! Merj a magad értelmére támaszkodni! – ez tehát a felvilágosodás jelmondata.” (Immanuel Kant: Válasz a kérdésre: mi a felvilá­gosodás?)

Nem lehetetlen lekerülni az amerikai szankciós listáról, de bajos lesz a Rogán elleni szankció visszavonatása

Egy nappal azután, hogy az Egyesült Államok szank­ciós listára helyezte Rogán Antalt, a Miniszterelnöki Kabinetiroda miniszterét, a magyar kormány sajtója „David Pressman kicsinyes bosszújaként” igyekezett beállítani a történteket. Lázár János miniszter egye­nesen megfenyegette a nagykövetet: a későbbiekben „kerülje el ezt az országot”.

Hatvan, hetven, nyolcvan, száz puszta

Az autoriter rendszerek kiépülésének egyik legbiztosabb jele, hogy a vezető mellől lassan eltűnnek az egykori harcostársak. Ez általában az autoriter vezető hatalmának megszilárdulásával és korlátlanságának növekedésével egy időben történik. Helyüket a klán tagjai veszik át.