A Birodalom folyton visszavág

  • narancs.hu
  • 2014. június 30.

Hírnarancs

Az RTL miatt igazított egyet az RTL-re szabott törvényen a kormány, Magyar Bálint visszatér, mint a Jedi, Kunhalmi Ágnes kimerült. Plusz dzsihádisták. Kemény hétkezdés, kemény hírek.

L. Simon a Parlamentbe tart a módosítójával

L. Simon a Parlamentbe tart a módosítójával

 

Itthon tényleg ünnepelni kell majd, ha egyszer lesz olyan hét, amikor nem kapunk rosszízű híreket. De nyugtasson meg minket, hogy vannak a miénknél szerencsétlenebb sorsú országok is. Mégis itthon kezdünk:

Tegye fel a kezét, akit meglep, hogy az elmúlt hetek folyamatos harcai után a kormány még az eddiginél is jobban megfingatja az RTL Klubot! A 19 napja elfogadott reklámadótörvényhez L. Simon László ma módosítót adott be, amelynek lényege, hogy az RTL nem mentesülhet már idén sem a teher alól – nemrég ugyanis még úgy nézett ki, hogy a kormányközeli Tv2 megsegítése miatt a törvényhez csapott módosítás szövegét az RTL is ki tudja használni a maga számára, legalábbis ebben az évben. Hát, végül is nem tudja – itt elolvashatják, hogy miért nem. Mindazonáltal az RTL nem hátrál meg, vagyis maradnak a keményvonalas híradók, a cég pedig nemzetközi bírósághoz fordul. Extra bónuszfalat: mindezzel egy időben a Google-t és a Facebookot is megadóztatnák a felületeiken megjelenő reklámok miatt, ami nem ördögtől való ötlet, csakhogy hazánk rendületlenül alkotó vezetői mindezt úgy kényszerítenék ki a két megacégből, hogy ha ők nem adóznak, akkor majd adózik az, aki az adott reklámot megrendelte (ha az 25 ezer forintnál többe került). A visszafogott fogalmazás örök híveiként állapítsunk meg annyit, hogy ennek átültetése a gyakorlatba bizony nem lesz egyszerű feladat.

Mindegy, itthon még így is százezerszer jobb a helyzet, mint Irakban, ahol az ISIS nevű (az al-Káidáról radikalizmusa miatt levált) terrorszervezet az általa elfoglalt, Szíriával határos területeken önálló állam, egy iszlám kalifátus megszületését jelentette be a világ nagyobb dicsőségére. A YouTube-ról már eltávolított videoüzenetben egy terrorista még hozzáteszi, hogy a dzsihádisták fel fogják szabadítani Palesztinát. Ennek mondjuk nem sok esélye van, az viszont teljesen biztos, hogy Irakban továbbra is sok vér fog folyni teljesen értelmetlenül.

Fellélegezhetünk végre? Még nem, de nagyon bízunk benne, hogy szerkesztőségünk kedvenc diákigazolvány-hamisítójával, Kunhalmi Ágnessel minden rendben van. A szocialista képviselőnő a Képviselői Irodaházban lett ma rosszul, kórházba is szállították, az ok állítólag idegkimerültség. Ne csinálja ezt velünk, kedves Ágnes!

Amúgy meg egy ország alhat ma nyugodtabban, hiszen végre teljes terjedelmében olvasható immár a neten is Schmidt Mária a Heti Válasz által (ebben az úgynevezett sajtótermékben jelent meg ugyanis az írás) tabudöntögetőnek nevezett, diszkréten eszelős írása – tudják, az, amelyikben meggyőződéses nemzetellenesnek nevezi mindazokat, akik nem tetszenek neki. Jó szórakozást a cikk végigböngészéséhez, de előbb humorrovat: a Népszava úgy tudja, hogy Magyar Bálint lehet a baloldal budapesti főpolgármester-jelöltje! Reméljük, komoly a hír, mert viccnek nagyon durva volna.

Figyelmébe ajánljuk

Móricka evangéliuma

Semmi nem áll távolabb a keresztény szellemiségtől, mint a magas áhítatossági kvóciensű elmélkedések magáról a Történetről, de talán egyetlen kifejezésforma sem produkált annyi fércművet, mint a film.

Rap-szódia

Misztikus hangulat, a forgószínpadon egy kettéhasított vár, eleve ferde elemekkel, amelyek épp eldőlni készülnek. A látvány (díszlet: Horesnyi Balázs) rögtön megteremti az alapérzetet: minden szétesni látszik Veronában a két család viszálya miatt. Egy cseppnyi költőiség még így is kerül mindennek a tetejébe: égi jelenségként érkezik Júlia ágya, ahol újdonsült férjével, Rómeóval elhálhatják a nászéjszakát.

Szegvár, retúr

Még előző kötetében, a Lányos apában írta Grecsó Krisztián, hogy két évtizede az édes­apjáról szeretne írni. „Gyakoroltam, készültem, megbocsátottam, fejlődtem, aztán felejtettem, kidobtam mindent, gyűlöltem, visszaestem.”

Vissza a kenguruhoz

„Mi az a gondolati, szemléleti újdonság, amely a csalogató, modern kísérőzenén, a színes képeken, a megvalósult filmben átsugárzik? Sajnos nem több, mint hogy a Levi’s vagy a Lee Cooper márkájú farmerdzseki alatt is doboghat becsületes munkásszív” – írták találóan A kenguru című filmről 1976-os bemutatója után a Filmvilágban.

Tájékozódunk

Egy héttel azután, hogy az Egyesült Államok pénzügyminisztériumának illetékes szerve szankciós listára tette Rogán Antalt a magyarországi rendszerszintű korrupcióban betöltött szerepe miatt, összeült az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága.

A harmadik köztársaság kapujában

Száz napot kellett várnia a kormányalakítási felkérésre a pártvezető Herbert Kicklnek, noha az Osztrák Szabadságpárt az élen végzett a tavaly szeptemberi választáson. Az államelnök Alexander Van der Bellen mindent megtett, mégsem tudta elkerülni a szélsőjobboldal kormányba hívását.

Elveszett eszmények

  • Bretter Zoltán

Tudtuk, nem tudtuk, az elmúlt több mint kétszáz évben a következő gondolat szabta meg életünket: „A felvilágosodás az ember kilábalása maga okozta kiskorúságából. Kiskorúság az arra való képtelenség, hogy valaki mások vezetése nélkül gondolkodjék. Magunk okozta ez a kiskorúság, ha oka nem értelmünk fogyatékosságában, hanem az abbeli elhatározás és bátorság hiányában van, hogy mások vezetése nélkül éljünk vele. Sapere aude! Merj a magad értelmére támaszkodni! – ez tehát a felvilágosodás jelmondata.” (Immanuel Kant: Válasz a kérdésre: mi a felvilá­gosodás?)

Nem lehetetlen lekerülni az amerikai szankciós listáról, de bajos lesz a Rogán elleni szankció visszavonatása

Egy nappal azután, hogy az Egyesült Államok szank­ciós listára helyezte Rogán Antalt, a Miniszterelnöki Kabinetiroda miniszterét, a magyar kormány sajtója „David Pressman kicsinyes bosszújaként” igyekezett beállítani a történteket. Lázár János miniszter egye­nesen megfenyegette a nagykövetet: a későbbiekben „kerülje el ezt az országot”.

Hatvan, hetven, nyolcvan, száz puszta

Az autoriter rendszerek kiépülésének egyik legbiztosabb jele, hogy a vezető mellől lassan eltűnnek az egykori harcostársak. Ez általában az autoriter vezető hatalmának megszilárdulásával és korlátlanságának növekedésével egy időben történik. Helyüket a klán tagjai veszik át.