X-aktáktól Orbánig egy perc alatt

  • narancs.hu
  • 2014. április 30.

Hírnarancs

Kazah költő háromméteres szobra figyelheti a testvéri magyariakat nemsokára a Városligetben, Orbán Viktor levele nem feltétlenül politikai elemzés után kiált. Újabb napot tudtunk le a Nemzeti Együttműködés Rendszerében.

A Terrorelhárítási Központ (TEK) 960 millió forintért vásárolhat új autókat a Porsche Hungáriától – tudta meg a hvg.hu. Bő egy éve még nem járult hozzá a Miniszterelnökség a 760 milliós kocsibeszerzéshez, talán, mert akkor még választás előtt voltunk.

„Az én pályafutásom alatt ilyen esettel még nem találkoztam. Ez a rendőrség X-aktája” – a Velvet forrása szerint így kommentálta egy magas rangú igazságügyi alkalmazott a Welsz Tamás egyre rejtélyesebb halálának okáról adott orvosi véleményt, hogy tudniillik fogalmuk sincs, milyen összetételű kémiai anyag miatt hunyt el a vállalkozó. Állítólag a szakvélemény abban biztos csak, hogy Welsz keringése összeomlott. Welsz Tamás egy rendőrautóban lett rosszul és halt meg, amikor Simon Gábor volt szocialista párti elnökhelyettessel kapcsolatban adott át terhelő bizonyítékokat a hatóságoknak. Javasoljuk Scully ügynök bevonását, ő nagyon büfé ezekben a dolgokban, Mulder ügynök rá a tanú.

Szobrot kaphat Abaj Kunanbajev – kazahabbul és helyesebben: Abaj Kunanbajogli – kazah költő Budapesten, a Városligetben, adta hírül az MTI. A Fővárosi Közgyűlés a 20 kormánypárti és az egy jobbikos képviselő támogatásával fogadta el ma a javaslatot, amelynek előterjesztéséből kiderült, hogy a kiváló magyar–kazah kapcsolatok eredményeként, a „kazah nép ajándékaként” kerülne az emlékmű a Városligetbe. Sőt azt is megtudhattuk, hogy az előterjesztés szerint Nurszultan Nazarbajev, Kazahsztán elnöke június 4-én személyesen avatja fel a szobrot. De ki volt „a kazah nép nagy gondolkodója”, akinek a tiszteletére összesen három méter magas alkotást készül állítani a testvéri magyari nép? Abaj Kunanbajogli (1845–1904) költő a 18–19. századi nagy kazah népi írók kiemelkedő alakja, aki a kazah felvilágosodás élharcosaként mind lírájában, mind közéleti tevékenységében fölemelte szavát a feudális kánságok elnyomása és túlkapásai ellen. Mindezek alapján határozottan leszögezhetjük, hogy Kunanbajogli tántoríthatatlanul képviselte a haladás eszméjét.

Megjegyzendő, hogy a magyar Nemzeti Együttműködés Rendszerének igaz barátja, a reménybeli szoboravató Nurszultan Nazarbajev kazah elnök maga is szobrot kapott 2006-ban. Az övé, mint ahogyan az egy igazán nagy vezetőnek kijár, négyméteres – noha az elnök szerényen és többször is tiltakozott az ellen, hogy még életében emlékművet állítsanak a tiszteletére. De a helyi értelmiségieket nem lehetett leállítani, sőt maguk állták a szobor költségeit is! Magyar értelmiségiek! Vegyetek példát kazah kollégáitoktól, és ne Nyugatra rohangáljatok hazát árulni! Meg filozofálni! Lehet elkezdeni a gyűjtést, példának okáért!

Őszintén reméljük, hogy a várt szoboravatást az sem akadályozhatja meg, hogy a Párbeszéd Magyarországért fővárosi frakciója a mai határozatok megsemmisítését kérte a Fővárosi Kormányhivataltól, mivel szerintük képtelenség volt felkészülni a mai ülésre. Először is négy nappal ezelőtt kapták meg a mai közgyűlés 6000 (hatezer) oldalas előkészítő anyagát, amit ma még Tarlós főpolgármesterék további 38 módosítással fejeltek meg, mi több, a fideszes többség az eredeti napirendet is felforgatta. Nem nagyon értjük, mi ezzel a gond.

A Nemzeti Együttműködés Rendszerének origója és megtestesülése levélben válaszolt Dávid Katalin művészettörténésznek, amelyben kifejtette személyes (= a Nemzet) álláspontját a Szabadság térre tervezett német megszállási emlékműről. Igaz, a magyar nép barátjához, Nurszultan Nazarbajevhez hasonló szerénységgel kijelenti: „ikonográfiai megjegyzésekre nem futja a bátorságomból, s ezen még a kétszeri kétharmad sem segít”. Majd ezek után alapos és lényeglátó levezetéssel jelöli ki a helyes interpretáció irányát, aminek a lényege, hogy bár Magyarország kollaborált, az Auschwitzba tartó vonatok csakis Németország bűne. A továbbiak értelmezése részünkről itt és itt olvasható, bár legszívesebben Veér Andrásra bíznánk ezt, aki sajnos már nyolc éve nincs közöttünk.

Figyelmébe ajánljuk

Móricka evangéliuma

Semmi nem áll távolabb a keresztény szellemiségtől, mint a magas áhítatossági kvóciensű elmélkedések magáról a Történetről, de talán egyetlen kifejezésforma sem produkált annyi fércművet, mint a film.

Rap-szódia

Misztikus hangulat, a forgószínpadon egy kettéhasított vár, eleve ferde elemekkel, amelyek épp eldőlni készülnek. A látvány (díszlet: Horesnyi Balázs) rögtön megteremti az alapérzetet: minden szétesni látszik Veronában a két család viszálya miatt. Egy cseppnyi költőiség még így is kerül mindennek a tetejébe: égi jelenségként érkezik Júlia ágya, ahol újdonsült férjével, Rómeóval elhálhatják a nászéjszakát.

Szegvár, retúr

Még előző kötetében, a Lányos apában írta Grecsó Krisztián, hogy két évtizede az édes­apjáról szeretne írni. „Gyakoroltam, készültem, megbocsátottam, fejlődtem, aztán felejtettem, kidobtam mindent, gyűlöltem, visszaestem.”

Vissza a kenguruhoz

„Mi az a gondolati, szemléleti újdonság, amely a csalogató, modern kísérőzenén, a színes képeken, a megvalósult filmben átsugárzik? Sajnos nem több, mint hogy a Levi’s vagy a Lee Cooper márkájú farmerdzseki alatt is doboghat becsületes munkásszív” – írták találóan A kenguru című filmről 1976-os bemutatója után a Filmvilágban.

Tájékozódunk

Egy héttel azután, hogy az Egyesült Államok pénzügyminisztériumának illetékes szerve szankciós listára tette Rogán Antalt a magyarországi rendszerszintű korrupcióban betöltött szerepe miatt, összeült az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága.

A harmadik köztársaság kapujában

Száz napot kellett várnia a kormányalakítási felkérésre a pártvezető Herbert Kicklnek, noha az Osztrák Szabadságpárt az élen végzett a tavaly szeptemberi választáson. Az államelnök Alexander Van der Bellen mindent megtett, mégsem tudta elkerülni a szélsőjobboldal kormányba hívását.

Elveszett eszmények

  • Bretter Zoltán
Tudtuk, nem tudtuk, az elmúlt több mint kétszáz évben a következő gondolat szabta meg életünket: „A felvilágosodás az ember kilábalása maga okozta kiskorúságából. Kiskorúság az arra való képtelenség, hogy valaki mások vezetése nélkül gondolkodjék."

Nem lehetetlen lekerülni az amerikai szankciós listáról, de bajos lesz a Rogán elleni szankció visszavonatása

Egy nappal azután, hogy az Egyesült Államok szank­ciós listára helyezte Rogán Antalt, a Miniszterelnöki Kabinetiroda miniszterét, a magyar kormány sajtója „David Pressman kicsinyes bosszújaként” igyekezett beállítani a történteket. Lázár János miniszter egye­nesen megfenyegette a nagykövetet: a későbbiekben „kerülje el ezt az országot”.

Hatvan, hetven, nyolcvan, száz puszta

Az autoriter rendszerek kiépülésének egyik legbiztosabb jele, hogy a vezető mellől lassan eltűnnek az egykori harcostársak. Ez általában az autoriter vezető hatalmának megszilárdulásával és korlátlanságának növekedésével egy időben történik. Helyüket a klán tagjai veszik át.