Csak összejött a nagykoalíció: legyen csicskás a média!

  • narancs.hu
  • 2014. június 20.

Hírnarancs

Napi híreinkben ma két csíra és a civileket lenyomni szándékozó állami hivatal szerepel. Szánalmas? Az. De ez a hazánk. Ez történt pénteken.

A mai napot a Napi Gazdaság nyitotta: már az, hogy onnan nyomott sallert Lázár János az RTL-nek. Igen, a miniszternek konkrét elképzelései vannak arról, hogy az RTL mit csinál rosszul. Szerinte „ha nem kell adózni, akkor nincs lejárató műsor, ha kell, akkor pedig Orbán Viktor édesapjával, lányával vagy barátjával, Mészáros Lőrinccel foglalkoznak. Egy európai uniós országban ez elképzelhetetlen”. Az interjúban azt is megelőlegezte, hogy miután megjelenik a lapban a beszélgetés, „egy-két napon belül” róla és a családjáról is lesznek hírek a csatornán. De marhára nem ez volt a legizgibb rész. Hanem ez: „Ez már a Bertelsmann-csoport és a nemzetközi médiavállalatok számára a legsúlyosabb dolog, mert az RTL Klub bebizonyítja, korrupt vállalkozás.” Hát igen, súlyos szavak. Az RTL azóta már kikérte magának az állításokat, és most a jogi lehetőségeket vizsgálják. Már hogy pereljenek-e, vagy se.

Nem ijednek meg a Kehi-vizsgálattól a civilek, de nem ám! Az atlatszo.hu és a Budapest Pride (Szivárvány Misszió Alapítvány) is megkapta pénteken a Norvég Civil Támogatási Alapból finanszírozott projektjük teljes dokumentációjának átadására felszólító levelet a Kormányzati Ellenőrzési Hivataltól. A Krétakörhöz hasonlóan az Átlátszó, illetve az ő norvégos projektjüket bonyolító Asimov Alapítvány és a Szivárvány Misszió sem fog együttműködni a Kehivel, mert szerintük nem jogszerű a hivatal eljárása. Korábban a Krétakör jelezte: nem fog ajtót nyitni a Kehi munkatársának. Itt nézheti meg, hogy Gulyás Márton hogyan magyarázta el mindezt a Kehinek, nekünk pedig ebben az interjúban fejti ki a véleményét bővebben.

Az Index információi szerint a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) közérdekre hivatkozva azt kéri a Közbeszerzési Döntőbizottságtól (KDB), hogy egy folyamatban lévő eljárás ellenére engedélyezze a Széll Kálmán tér felújítására vonatkozó szerződés megkötését a pályázat nyertesével. Mint írták, az 5,3 milliárdos tenderből kizárt cég a KDB-hez fordult, és felszólította a BKK-t arra, hogy a győztes céget zárja ki, és bírálja el újra az ajánlatokat. Emiatt a BKK nem tudja megkötni a szerződést a nyertes céggel, és ha a KDB vizsgálata elhúzódik, akkor kicsúszhatnak a 2015 végi határidőből, és így a budai fonódóvillamos-projekt Széll Kálmán téri ágának 9,6 milliárd forint uniós támogatása is elveszhet. Minderről bővebben itt olvashat.

De nehogy azt higgyük, hogy csak a Fidesznél teremnek zakós csírák: a szoci Gúr Nándor is megmutatta, milyen lehet szellemi szuterénben élni. Elkezdi kioktatni a riportert, hogy mit kéne csinálnia! Így rúg vissza a döglött ló?

Figyelmébe ajánljuk

Móricka evangéliuma

Semmi nem áll távolabb a keresztény szellemiségtől, mint a magas áhítatossági kvóciensű elmélkedések magáról a Történetről, de talán egyetlen kifejezésforma sem produkált annyi fércművet, mint a film.

Rap-szódia

Misztikus hangulat, a forgószínpadon egy kettéhasított vár, eleve ferde elemekkel, amelyek épp eldőlni készülnek. A látvány (díszlet: Horesnyi Balázs) rögtön megteremti az alapérzetet: minden szétesni látszik Veronában a két család viszálya miatt. Egy cseppnyi költőiség még így is kerül mindennek a tetejébe: égi jelenségként érkezik Júlia ágya, ahol újdonsült férjével, Rómeóval elhálhatják a nászéjszakát.

Szegvár, retúr

Még előző kötetében, a Lányos apában írta Grecsó Krisztián, hogy két évtizede az édes­apjáról szeretne írni. „Gyakoroltam, készültem, megbocsátottam, fejlődtem, aztán felejtettem, kidobtam mindent, gyűlöltem, visszaestem.”

Vissza a kenguruhoz

„Mi az a gondolati, szemléleti újdonság, amely a csalogató, modern kísérőzenén, a színes képeken, a megvalósult filmben átsugárzik? Sajnos nem több, mint hogy a Levi’s vagy a Lee Cooper márkájú farmerdzseki alatt is doboghat becsületes munkásszív” – írták találóan A kenguru című filmről 1976-os bemutatója után a Filmvilágban.

Tájékozódunk

Egy héttel azután, hogy az Egyesült Államok pénzügyminisztériumának illetékes szerve szankciós listára tette Rogán Antalt a magyarországi rendszerszintű korrupcióban betöltött szerepe miatt, összeült az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága.

A harmadik köztársaság kapujában

Száz napot kellett várnia a kormányalakítási felkérésre a pártvezető Herbert Kicklnek, noha az Osztrák Szabadságpárt az élen végzett a tavaly szeptemberi választáson. Az államelnök Alexander Van der Bellen mindent megtett, mégsem tudta elkerülni a szélsőjobboldal kormányba hívását.

Elveszett eszmények

  • Bretter Zoltán

Tudtuk, nem tudtuk, az elmúlt több mint kétszáz évben a következő gondolat szabta meg életünket: „A felvilágosodás az ember kilábalása maga okozta kiskorúságából. Kiskorúság az arra való képtelenség, hogy valaki mások vezetése nélkül gondolkodjék. Magunk okozta ez a kiskorúság, ha oka nem értelmünk fogyatékosságában, hanem az abbeli elhatározás és bátorság hiányában van, hogy mások vezetése nélkül éljünk vele. Sapere aude! Merj a magad értelmére támaszkodni! – ez tehát a felvilágosodás jelmondata.” (Immanuel Kant: Válasz a kérdésre: mi a felvilá­gosodás?)

Nem lehetetlen lekerülni az amerikai szankciós listáról, de bajos lesz a Rogán elleni szankció visszavonatása

Egy nappal azután, hogy az Egyesült Államok szank­ciós listára helyezte Rogán Antalt, a Miniszterelnöki Kabinetiroda miniszterét, a magyar kormány sajtója „David Pressman kicsinyes bosszújaként” igyekezett beállítani a történteket. Lázár János miniszter egye­nesen megfenyegette a nagykövetet: a későbbiekben „kerülje el ezt az országot”.

Hatvan, hetven, nyolcvan, száz puszta

Az autoriter rendszerek kiépülésének egyik legbiztosabb jele, hogy a vezető mellől lassan eltűnnek az egykori harcostársak. Ez általában az autoriter vezető hatalmának megszilárdulásával és korlátlanságának növekedésével egy időben történik. Helyüket a klán tagjai veszik át.