Az ország, ahol betiltották Puskás Öcsit, bocs, Panchót

  • narancs.hu
  • 2014. március 9.

Hírnarancs

Zúg felénk március, köszön a cenzúra, röhög a dózer, a kis vezető átad egy halupát, majd nekivág a vidéknek, elmúltnyócév újratöltve, szevasz, Európa, kell egy saller? Víkend a javából.

Hazánk megkezdte a felkészülést március 15-ére, miszerint a magyar szabadság megünneplésére, idén – nyilván egy felsőbb határozatnak megfelelve – a „legendás 12 pont” szellemében kerül sor, az elsőtől az utolsóig. Mely első ugyebár a cenzúra eltörlését ambicionálná, szerencsére nekünk már nem kell ilyesmivel foglalkozni, mert például a kitűnő királyi televízió egyáltalán nem cenzúrázik, amikor ünnepi műsorában (Pilvaker) nem engedi be a napi politikai üzeneteket tartalmazó slam produkciókat. Ja, csak összezavarnák a nézők fejit. Így aztán 11 szereplő úgy döntött, hogy kiszáll a dologból, mintegy a cenzúra elleni tiltakozásképp. Szép és nemes cselekedet, s külön szép megvilágítást ad annak a távolról sem elhanyagolható kérdésnek, hogy ezek után vajon mit tesz a szabad költészet többi Pilvakerra felkért szereplője. Szavallanak, rappelnek önfeledten és szabadon az MTVA és a magyar alkotói, előadói szabadság nagyobb dicsőségére?

De ne gondolja senki, hogy a királyi televíziónál ne lenne szánalmasabb valamit találni ebben az országban, dehogynem. Itt van mindjárt a miniszterelnök másik kedvence, a foci. Azt gondolná a csóri, hogy a fociban nem lehet cenzúrázni, végül is gyors elfutást a szélen csak nem lehet betiltani (jó, nem lehet, akkor miért nem csinálnak ilyet magyar pályákon?). Történt, hogy a Felcsút valamelyik nagyon meccsére odatévedt pár Honvéd-drukker, s kifeszítették volna szokott molinójuk nagyobbacska mását, melyen a 18+-osan trágár Kispest, Puskás, Hungary felirat szerepelt, vagy valami ilyesmi, itt le van írva tényszerűen is. Ámde rögtön kiszállt a parti őrség, s levetették belőle Puskást. Mert az kizárólag Felcsútot illeti meg. Hát persze, mindjárt nem népünk nagy felcsúti focistáját egyedül: Al- és Felcsúti Puskás Orbán Viktor, szerintünk jól hangzana.

Szurkolói tömegek (Felcsút-Paks, február)

Szurkolói tömegek (Felcsút–Paks, február)

Fotó: MTI

Az a kép megvan, ahol a díszpáholyban együtt láttuk a múlt héten Csányi Sándorral és Schmitt Pállal a fociszerető vezetőt Győrben? Amikor bemutatkozott az új kapitány, Pintér? Simán kikaptunk a zömében rénszarvasokkal felálló finnektől – bocsánat, a finnek nem érdemlik meg az ilyen hangot.

De a hét teli van traumákkal, például a szívcsakra szomszédságában, mondjuk akkor szívtájon is beledózeroltak a közérzetbe: a kőhegyi turistaház felújításánál markolóval mentek neki bizonyos bronzkori és vaskori leleteknek, egy földvár maradványának. Most Petőfi Sándor és Kőhegy összefüggéseit hagyjuk is, de maradjunk a Pilisben! Orbán Viktor, Magyarország még egy kicsit regnáló miniszterelnöke átadott egy turistaházat épp a Pilisben, csak nem attól tojt be a felújítást végző cég? Ja, hátha ide is befigyel a főnök, oszt’ a felújított bungaló még sehol, csak hasra esik valami hülye vaskori földvárban vagy földkori vasvárban, aztán lőttek a további megbízatásoknak, jaj, jaj!

Hétfőn direkt fokozatba kapcsol a kampány, a Fidesz például tájolni indul a kis vezetővel az élen, aki ugyebár a vidéki élet közismerten nagy barátja, maga is oda fog megtérni, ha a dolgát a székesfővárosban bevégezte, ahogy ezt mondta volt anno a menthetetlenül fővárosi arculatú Baló Györgynek, korábbi miniszterelnöki próbálkozása idején.

E kampány tuti velejárójaként hétfőtől lehet elmúltnyócévezni megint vadul és önfeledten, hiszen Dávid Ibolya és tettestársai hogy, hogy nem, ismét bíráik előtt cidrizhetnek az ugyancsak legendás UD-ügy személyes adattal galádul visszaélő (vagy nem visszaélő) szereplőiként. Lesz nagy szilvásyzás, almássyzás, komcsyzás.

Végül, mint ígértük, vessük vigyázó szemünket ama legendás 12 pont utolsó óhajtására, ami így hangzott: Uniót! Magyarország közt. (mit jelenthet ez, köztes? Mert köztársaságit aligha) elnöke, Áder János május 25-ére írta ki az európai parlamenti választásokat – részünkről a szerencse. Állítólag 35-ére akarta, mert arról olvasott valamit, hogy jó, de végül beletörődött. Kérdés, hogy a főnöke beletörődik-e. Akár az első pontba, akár az utolsóba…

Pillanatnyilag ilyennek látszik a dolog:

12. pont: Uniót.

Orbán: Egy frászt!

De nincs itt semmi vész, vegyen mindenki kokárdát, az ugyanis nem a Fideszé, ráadásul a PIM-ben ilyen pöpeceket lehet kapni.

Figyelmébe ajánljuk

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)