Berlin felett a mennyezet – Orbántól Jimi Hendrixig

  • narancs.hu
  • 2014. május 8.

Hírnarancs

Orbán Viktor megmondta Merkelnek, hogy lesz. Találgatások az új kormányról, kés Kishantosba, önéletrajzot kell benyújtani bérletvásárláskor, de mivel szolgál a konkurencia? Szerelemcsütörtök Jimi Hendrixszel és Eric Claptonnal.

A Győzelem Angyala alulnézetből

Orbán Viktort, Magyarország miniszterelnökét berlini hivatalos látogatása során fogadta Angela Merkel szövetségi kancellár. A megbeszélések nyílt és őszinte légkörben zajlottak, fogalmazott volna pár évtizeddel ezelőtt a sajtó, de most már más szelek fújnak, csak az eredmény azonos, egyelőre nem sokat tudni arról, hogy mire jutottak egymással. A Népszabadság a találka sajtó számára prezentált részéről ír, és az origo is a sajtó alapján próbál tájékoztatni, amikor kivonatol egy FAZ-cikket a német–magyar viszony alakulásáról, s kitér Orbán szereplésére a WDR konferenciáján.

Mindeközben a helyzet az, hogy van Ukrajna, meg lesznek az uniós választások, és mindez, ha nem is egy csodálatos barátság kezdetét jelenti Merkel és Orbán között, de valamelyest felértékeli a magyar miniszterelnök helyzetét. Annál is inkább, mert aligha lesz idehaza olyan erő, ami 25-én megszoríthatja a Fideszt, s az Európai Parlamentben a Néppártnak vélhetően szüksége lesz minden gombnyomásban jártas kézre – a Fidesz pedig abból alapíthatna iskolát ugyebár.

false

 

Fogjad, fiam, a tatyómat, oszt’ haladjunk!

Mindeközben itthon arról folynak a találgatások, hogyan is fog majd kinézni Orbán Viktor harmadik ciklusának első és második kormánya. Tényleg Szijjártó váltja-e Navracsicsot ősszel a külügy élén, mint ahogy az index véli tudni, vagy éppenséggel belehuppan-e Lázár valamelyik kifutófiúja Giró-Szász András még szinte meleg székébe, ahogy a hvg.hu jövendöli? Előbbi lehetőség mellett az szól, hogy Szijjártó eddig is külügyminiszternek látszott, vagyis külügyminiszterebb volt a külügyminiszternél, sz. h. Martonyinál, nyilván Navracsicsnál is bír majd külügyminiszterebb lenni. Utóbbi esetben meg Lázár János kifutófiúság iránti közismert vonzalma segíthet, hiszen maga is Rapcsák András táskahordozójaként aratta első politikai sikereit.

Anyja neve három példányban

Az milyen, hogy személyi igazolvány kell a bérletvásárláshoz? Nem az a szép ebben, hogy még Kádár alatt sem kellett hozzá, hanem az, ahogy ezt Vitézy Dávid megmagyarázza az indexnek.
Jó napot, kérek egy bérletet! Csak lassan, megvan a két ajánló?

Tárcsázza Kishantost!

A Greenpeace megint arról tudósít, hogy a jogviták lezárulta előtt nem bírt magával egy reménybeli bérlő, s traktorra, ekére kapván, előre hozta a döntést, adódik a kérdés, lesz-e következménye a partizánakciónak? Magyarország nem következmények nélküli ország, tehát lesz. Úgy hívják, kár.

Bottyán és Hunyadi, Gyurcsány és Vadai!

Csütörtök van, a hetilapok napja! Nézzük, miről ír a konkurencia! Nos, roppantul izgatja őket a DK és a jobboldali sajtó többfrontos küzdelme, amiben tagadhatatlan gigászok csapnak össze nemcsak a centerpályán (a Heti Válasz címlapján az ifjú Taróczy Balázs, innen a metafora), de a döngölt talajú edzőpályán is. A Heti Válasz némi kajánsággal idézi fel Vadai tegnapi vendégszereplését a HírTv-ben, ahol nevezett nekiugrott a műsorvezető hölgynek, aki igyekezett nem adós maradni… satöbbi, satöbbi, Kálmán Olga és Schiffer már nem éltek hiába.

A szemfüles 168 Óra pedig, hogy, hogy nem, azt szúrta ki, hogy Gyurcsány Ferenc ismét pert nyert a Magyar Nemzet ellen valamiért.

Nos, ezek után már szinte félve jegyezzük meg, hogy megjelent ám a Magyar Narancs e heti száma is, van benne egy rohadt jó interjú Jack Bruce-szal, a valahai Cream királyi basszerével, tehát mi most rendelünk szépen egy kávét és egy konyakot, hátradőlünk a fotelban, s meghallgatjuk a Sunshine of Your Love-ot. Basszus, kétszer is egymás után, mert ekkora urak vagyunk. Előbb tényleg a Creamtől, aztán meg Jimitől, hogy tudja mindenki, mitől döglik máig a légy.

Figyelmébe ajánljuk

Móricka evangéliuma

Semmi nem áll távolabb a keresztény szellemiségtől, mint a magas áhítatossági kvóciensű elmélkedések magáról a Történetről, de talán egyetlen kifejezésforma sem produkált annyi fércművet, mint a film.

Rap-szódia

Misztikus hangulat, a forgószínpadon egy kettéhasított vár, eleve ferde elemekkel, amelyek épp eldőlni készülnek. A látvány (díszlet: Horesnyi Balázs) rögtön megteremti az alapérzetet: minden szétesni látszik Veronában a két család viszálya miatt. Egy cseppnyi költőiség még így is kerül mindennek a tetejébe: égi jelenségként érkezik Júlia ágya, ahol újdonsült férjével, Rómeóval elhálhatják a nászéjszakát.

Szegvár, retúr

Még előző kötetében, a Lányos apában írta Grecsó Krisztián, hogy két évtizede az édes­apjáról szeretne írni. „Gyakoroltam, készültem, megbocsátottam, fejlődtem, aztán felejtettem, kidobtam mindent, gyűlöltem, visszaestem.”

Vissza a kenguruhoz

„Mi az a gondolati, szemléleti újdonság, amely a csalogató, modern kísérőzenén, a színes képeken, a megvalósult filmben átsugárzik? Sajnos nem több, mint hogy a Levi’s vagy a Lee Cooper márkájú farmerdzseki alatt is doboghat becsületes munkásszív” – írták találóan A kenguru című filmről 1976-os bemutatója után a Filmvilágban.

Tájékozódunk

Egy héttel azután, hogy az Egyesült Államok pénzügyminisztériumának illetékes szerve szankciós listára tette Rogán Antalt a magyarországi rendszerszintű korrupcióban betöltött szerepe miatt, összeült az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága.

A harmadik köztársaság kapujában

Száz napot kellett várnia a kormányalakítási felkérésre a pártvezető Herbert Kicklnek, noha az Osztrák Szabadságpárt az élen végzett a tavaly szeptemberi választáson. Az államelnök Alexander Van der Bellen mindent megtett, mégsem tudta elkerülni a szélsőjobboldal kormányba hívását.

Elveszett eszmények

  • Bretter Zoltán
Tudtuk, nem tudtuk, az elmúlt több mint kétszáz évben a következő gondolat szabta meg életünket: „A felvilágosodás az ember kilábalása maga okozta kiskorúságából. Kiskorúság az arra való képtelenség, hogy valaki mások vezetése nélkül gondolkodjék."

Nem lehetetlen lekerülni az amerikai szankciós listáról, de bajos lesz a Rogán elleni szankció visszavonatása

Egy nappal azután, hogy az Egyesült Államok szank­ciós listára helyezte Rogán Antalt, a Miniszterelnöki Kabinetiroda miniszterét, a magyar kormány sajtója „David Pressman kicsinyes bosszújaként” igyekezett beállítani a történteket. Lázár János miniszter egye­nesen megfenyegette a nagykövetet: a későbbiekben „kerülje el ezt az országot”.

Hatvan, hetven, nyolcvan, száz puszta

Az autoriter rendszerek kiépülésének egyik legbiztosabb jele, hogy a vezető mellől lassan eltűnnek az egykori harcostársak. Ez általában az autoriter vezető hatalmának megszilárdulásával és korlátlanságának növekedésével egy időben történik. Helyüket a klán tagjai veszik át.