Botka csak az egységes baloldal jelöltje akar lenni

  • narancs.hu
  • 2017. január 5.

Hírnarancs

Jogtalanul járt el a Mediaworks, Botka László üzent a baloldalnak, nem lehet csak úgy lenyomni Orbán Viktor kilincsét, milliárdokat szomszédoknak elszórni viszont igen. Törökországban ismét robbantottak.

Jogerős döntések: Népszabadság és Figyelő

Jogerős a munkaügyi bíróság döntése, miszerint a Mediaworks megsértette a Népszabadság munkavállalóinak jogait azzal, hogy „a cég a munkavállalók előzetes tájékoztatása nélkül döntött a lap felszámolásáról és a munkavállalók munkavégzés alóli felmentéséről. A bíróság kimondta azt is, hogy jogszerűen működött üzemi tanács a Népszabadság dolgozóit foglalkoztató cégnél” – áll a TASZ mai közleményében.  A bíróság szerint a kiadónak legalább 15 nappal a lap bezárása előtt ki kellett volna kérnie az intézkedésről az üzemi tanács véleményét, amit nyilvánvalóan nem tettek meg, megsértve ezzel a törvényt. A magyar jog szerint tehát nem lehetett volna úgy megszüntetni a lapot, ahogy azt a kiadó tette. Egy másik ítélet is jogerőre emelkedett: a Fővárosi Törvényszék kimondta, hogy nem kötelezhetik Brückner Gergelyt, a Figyelő újságíróját forrásainak felfedésére, még akkor sem, ha ezt a Magyar Nemzeti Bank és Matolcsy György szeretnék is.

Botka  László azt üzente

Botka László üzent a baloldali pártoknak: vagy támogatják őt miniszterelnök-jelöltségében, vagy keressenek mást, akivel végigcsinálják a 2018-as kampányt. Az már biztos, hogy Szeged jelenlegi polgármestere indulna kormányfőjelöltként, az MSZP be is állt mögé, de Botka csak úgy vállalja ezt a posztot, ha a szocik mellé felsorakozik a Demokratikus Koalíció, az Együtt és a PM is. A politikus szerint erről záros határidőn belül dönteni kell, és azt is el tudja fogadni, ha mást találnak helyette; egy arra alkalmas személyt szívesen támogatna is, de a további baloldali széthúzáshoz nem asszisztál. A DK egyelőre nem foglalt állást, az Együtt pedig továbbra is a külön listák mellett kardoskodik.

Motozás? Milyen motozás?

Tavaly ősszel Hadházy Ákos és a német RTL stábja Felcsúton akart forgatni, ám a rendőrség közbeavatkozott: igazoltatták és megmotozták őket, kipakoltatták zsebeiket, amiről Hadházy videót készített és panaszt tett. Az elutasító határozatot most kapta kézhez, mely szerint nem volt ott semmiféle motozás, csupán a „ruházat átvizsgálása”, amire azért volt szükség, mert „a rendőrséghez érkezett egy bejelentés, hogy négy személy megpróbált bejutni Orbán Viktor ingatlanába”, méghozzá úgy, hogy feszt nyomogatták a miniszterelnök úr házának kilincsét, és mindezt még le is videózták. Hadházy szerint ebből semmi sem igaz. A bírósági érvelés további mókás részleteiért kattintson ide.

A milliárdos szerződés

Közzétette a 2016-os utolsó negyedévi szerződéseit a Miniszterelnöki Kabinetiroda, ahol a sok izgalmas tétel közül a legizgalmasabb a Network 360 Reklámügynökséggel és az Affiliate Network Kft.-vel kötött kontraktusok. Ezek ugyanis annak a Csetényi Csabának az érdekeltségei, aki köztudottan jól helyezkedett a Pasa Park-os lakásvásárlása során, és barátai között tudhatja Habony Árpádot is. „Az állampolgárok életét kiemelten érintő kormányzati döntésekkel kapcsolatos kommunikációs feladatok ellátása” a jóembernek ezúttal 1,1 milliárdos szerződést ért.

Az ifjú vezérigazgató

Legalább ilyen jól helyezkedett az ifjú Bakondi Patrik is, Bakondi György biztonsági főfőtanácsos fia is, aki az Észak-magyarországi Regionális Vízművek Zrt. vezérigazgatója lett, nulla vezetői tapasztalattal. Az előző vezérigazgatót a vízmű közgyűlése indoklás nélkül, háromnapos határidővel kirúgta, így az ifjú jobban keres majd (úgy egy félmillával), mint a papa, aki havi egymillióért beszél sületlenségeket.

Újabb robbantás

Szomorú hírrel zárunk: robbantás volt Törökországban, ezúttal Izmirben egy bíróság épülete előtt robbant az autóba helyezett bomba. Legalább ketten meghaltak és öten megsebesültek. A robbantás előtt a merénylők és a rendőrség tűzharcba keveredett, két támadót lelőttek, a harmadikat még keresik. Izmir kormányzója szerint a betiltott Kurdisztáni Munkáspárt lehet felelős a merényletért.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.