Kaposváron ezután bor folyik majd a csapokból, s Orbán fizeti

  • narancs.hu
  • 2015. október 9.

Hírnarancs

Béke, pénz, pénz, olaj, atom. Nobel, Orbán, Izrael, menekültek, Paks. A végén meghal valaki. Pénteki drámáink.

Észak-afrikai demokratáké a Nobel-díj

Noha legtöbben Angela Merkelt vagy Ferenc pápát tartották igazán esélyesnek, a Tunéziai Nemzeti Párbeszéd Kvartett (Tunisian National Dialogue Quartet) kapta idén a Nobel-békedíjat. A díjazott szervezetet 2013 szeptemberében alapították, amikor úgy nézett ki, az arab tavasz után kibontakozó demokratizálódás végleg kudarcba fullad a politikai gyilkosságok és a társadalmi lázongások miatt. A Kvartett nevéhez hűen négy szervezetet tömörít (ügyvédi kamara, a tunéziai szakszervezeti szövetség, egy ipari szervezet és civil jogvédő liga), és céljuk a polgárháború kialakulásának megakadályozása valamint a békés politikai folyamatok, a többpárti demokrácia kialakításának elősegítése voltak. Mint mindegyik Nobel-díjnak (de különösen a béke-díjnak) politikai üzenete is van, ami ebben az esetben elég egyértelmű: a 2011-es, arab tavasz néven ismert események nem feltétlenül a káoszt jelentik, Tunéziának sikerült a  demokratizálódás.

120 milliárdot kap Kaposvár Orbántól

Pár hónapos kihagyással újra nyakába vette az országot a miniszterelnök, hogy folytassa Modern Városok néven futó pénzosztó programját – számolt be az Index. Útja ezúttal a somogyi megyeszékhelyre vitte, ahol a várost 1994 óta vezető fideszes Szita Károllyal nagyszabású fejlesztési tervekről számolt be. Fejleszteni fogják a 67-es utat, hogy Kaposvárt is elérje a gyorsforgalmi úthálózat (77 milliárd forint), 12 milliárdért közlekedési csomópont épül, felújítják a Csiky Gergely Színházat (9 milliárd), épül új uszoda (4 milliárd) és egy 4000 férőhelyes sportcsarnok (4 milliárd), fejlesztik a kempinget (4 milliárd) valamint a közműveket is (2 milliárd). Mindezek a 2018-as választásra készen is lesznek, hiszen „régi szerelem van Kaposvár és a mi politikai családunk között” – fogalmazott Orbán.

false

 

Fotó: MTI

Elindult az európai kvótarendszer

Pénteken húsz eritreai menekült érkezett meg Svédországba. Őket a  nemrégiben elfogadott uniós kvótarendszer alapján helyezték át Olaszországból – írja a Guardian. A következő hetekben további száz menekültet szállítanak át Németországba és Hollandiába, összesen 160 ezer embert osztanak el a programban részt vevő uniós országok között. A befogadó országok egyszeri, hatezer eurós támogatást kapnak minden menekült után a közös költségvetésből, míg a szállításért 500 euró jár. Angelino Alfano olasz külügyminiszter szerint óriási siker, hogy megvalósu l a program: „ez a nap igazi győzelem Európának!“

Olajkincsre bukkanhattak Izraelben – fordulat a Közel-Keleten?

A Közel-Keleti országok között Izrael volt az egyetlen, melynek területén egy csepp olajat sem találtak eddig, ám ez most megváltozhat – írja a Fox News. A szíriai határhoz közeli Golán-fennsíkon ugyanis óriási olajmező nyomaira bukkantak. A felfedezést az Afek olajcég (az amerikai Genie Energy izraeli leányvállalata) jelentette be egy tévéműsorban. A vállalat geológusa egy 350 méter vastag kőzetréteg felfedezéséről beszélt, és elmondta azt is, hogy az ilyen rétegek általában 20-30 méter vastagok, tehát jelentős mennyiségű olaj lapulhat a Golán alatt. A kutatók azonban felhívták a figyelmet, hogy a próbafúrások megkezdéséig korai lenne a kőolaj pontos mennyiségéről vagy minőségéről beszélni. A kitermelésnek nem csupán technológiai akadályai lehetnek, hanem politikaiak is. A szomszédos Szíriában mostanában kezd fokozódni a helyzet, hogy Oroszország is beszállt az ISIS elleni (illetve Asszad melletti) harcba. Egy működő olajmező a harcvonal közelében különös biztonsági kockázatot jelentene Izraelnek. Az országnak ugyanakkor nagyon jól jönne a saját energiaforrás, eddig ugyanis minden csepp olajat importálnia kellett. Izraelben naponta 270 ezer hordónyi olajat használnak el.

Nemzetközi bizottság előtt magyarázkodik a kormány Paks II miatt

Genfben egész napos ülésen tárgyalja az Aarhusi Egyezmény Jogkövetési Bizottsága azt a beadványt, amelyet az Energiaklub http://www.energiaklub.hu/hir/a-magyar-kormanynak-ma-nemzetkozi-bizottsag-elott-kell-magyarazkodnia-paks-ii-miatt

és a Greenpeace Paks II ügyében adott be tavaly júniusban. A két szervezet szerint ugyanis a kormány sorozatosan megsértette az Aarhusi Egyezményt, melynek értelmében minden környezetre, illetve környezetvédelemre vonatkozó információnak nyilvánosnak kell lennie. A nyilvánosság mellett az egyezmény kimondja azt is, hogy környezeti ügyekben a döntéshozatalba az érintetteket is be kell vonni. Az Energiaklub közleménye szerint a közérdekű információk döntő részét eltitkolták a nyilvánosság elől. A paksi beruházáshoz kapcsolódó információkéréseket a legtöbbször visszautasították, a kért adatokat is sokszor több éves késéssel adták át, és általában peres úton kellett kikényszeríteni azokat. A két szervezet kifogásolta azt is, hogy a magyar polgárokat semmilyen formában nem vonták be a döntéshozatali folyamatba. A bizottság előzetes állásfoglalását várhatóan az egész napos ülés végén, péntek este hozza meg.

Elhunyt Nemeskürty István

Csütörtök este 91 évesen meghalt Nemeskürty István Széchenyi-díjas és Kossuth-nagydíjas író, irodalom- és filmtörténész, egyetemi tanár – tudatta az MTI-vel a család. Nemeskürty István 1925. május 14-én született Budapesten, 1956-tól a Magvető Könyvkiadónál volt szerkesztő. Nemeskürtyt 1959-ben a Híradó és Dokumentumfilmgyár dramaturgiai vezetőjévé nevezték ki, 1961-től filmtörténetet oktatott a Színház- és Filmművészeti Főiskolán. 1963-tól a Magyar Filmgyártó Vállalat (Mafilm) stúdióvezetője, 1972-től a Budapest Filmstúdió, 1984-től a Magyar Filmintézet igazgatója volt 1987-es nyugdíjba vonulásáig. A rendszerváltozás időszakában, 1990 januárja és áprilisa között a Magyar Televízió elnöke volt. 1993-1995 között a Magyar Írókamara elnökeként is dolgozott. 1994 óta a Magyar Művészeti Akadémia tagja, 2011 óta tiszteletbeli tagja. 1998 és 2001 között kormánybiztosként a millenniumi ünnepségek szervezését irányította, munkáját a Magyar Köztársasági Érdemrend nagykeresztjével ismerték el. 2001-ben vehette át az újjáalapított Corvin-láncot, 2001-2002-ben, majd 2011-től a kitüntetés elbírálásáért felelős testület elnökeként tevékenykedett.

1957-ben lett az irodalomtudomány kandidátusa, 1966-ban doktora, 1979-ben nevezték ki egyetemi tanárrá. 1972-ben jelent meg tabutörő, Requiem egy hadseregért című könyve, amely a második világháborúban a Don-kanyarnál vereséget szenvedett 2. magyar hadsereg sorsát dolgozta fel.

Filmesztétikai tanulmányainak sorából kiemelkedik Federico Felliniről írott könyve (1974). A magyar kultúra évszázadait Kis magyar művelődéstörténet című kötetében foglalta össze (1992), 1993-ban jelent meg A magyar irodalom története című munkája. Filmforgatókönyveket (Egri csillagok, Mint oldott kéve, Mindszenty József – Devictus Vincit, Sacra Corona) és színműveket is jegyzett. 2005-ben jelent meg Mi végre vagyok a világon címmel életinterjúja, amelyben beszélgetőtársa Koltay Gábor filmrendező.

1971-ben Balázs Béla-díjjal, 1979-ben József Attila-díjjal, 1992-ben Széchenyi-díjjal tüntették ki, 1996-ban megkapta a magyar filmszemle életműdíját. 2002-ben II. János Pál pápától a Nagy Szent Gergely Lovagrend nagy tisztikeresztje a csillaggal kitüntetést vehette át. 2003-ban Prima Primissima díjat, 2004-ben Szent István-díjat, valamint Teleki Pál-emlékérmet kapott. 2011-ben Kossuth-nagydíjjal tüntették ki kulturális és művészeti életünk jelentős spektrumát átölelő sokoldalú munkássága, a magyar játékfilmkészítés több mint negyedszázados irányítása, irodalom-, művelődés- és bibliatörténeti művei, forgatókönyvei, gazdag publikációs tevékenysége, példaértékű életpályája elismeréseként. 2014-ben a Magyar Művészeti Akadémia Életműdíjában részesült.

Figyelmébe ajánljuk

A polgármester kételkedik a pofonjáról készült felvételben, pedig létezik

Nagy János szigetszentmiklósi polgármester képviselői kérdésre nem cáfolta, hogy megütött egy helyi lakost az adventi vásárban, ugyanakkor megkérdőjelezte az erről készült térfigyelő kamerás felvétel létezését. Lapunk a vita eldöntését azzal segíti, hogy közreadja a felvétel egyik részletét. A polgármester pofonja utáni testületi ülésen a városvezetőt kötelezték arra, ha büntetőügy részese lesz, köteles arról beszámolni.