Az EU megpróbálja feldolgozni a brit kilépést, Juncker elbúcsúztatta Farage-t

  • narancs.hu
  • 2016. június 28.

Hírnarancs

Focival vágunk vissza Brüsszelnek, Harrach az egészséges társadalomról értekezett, folytatódott a Liget-balhé, Király Gábor díszpolgár lehet. Hírek kedden.

Az utolsó taps

Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke az Európai Parlamentben ma arról beszélt, hogy tiszteletben kell tartani a britek döntését, miszerint ki kívánnak lépni az EU-ból. Szavait brit oldalról taps követte, Juncker azonban nem tudta türtőztetni magát: Nigel Farage-ra, a Brexit-párti függetlenségi párt (UKIP) vezetőjére mutatott: „Ez az utolsó alkalom, hogy itt tapsol.” Majd hozzátette: nem érti, mit keres még Farage az Európai Parlamentben.

Közben a legnagyobb brit ellenzéki párt, a Munkáspárt elnökét hatalmas többséggel szavazták le saját képviselői, Corbyn azonban így sem akar lemondani. A Brexit után lemondását bejelentő David Cameron miniszterelnök helyére pedig holnaptól várják a javaslatokat a konzervatívok.

A kétnapos EU-csúcsra érkező Orbán az MTI szerint azt mondta: Magyarországnak arra kell figyelnie, hogy olyan megállapodás jöjjön létre az Egyesült Királyság és az EU között, amely a magyarok és a többi közép-európai ország érdekeit megvédi. Azt már csak mi spekuláljuk hozzá a semmitmondó nyilatkozathoz, hogy ez az Egyesült Királyságban dolgozó magyar állampolgárok – angol szempontból: a migráncsok – jogainak védelmét jelentheti.

Az Európai Unió jövőjéről Bíró-Nagy Andrással beszélgettünk tegnap, ma pedig Ádám Zoltán írását közöltük a keleti tagállamok előtt álló lehetőségekről.

Harrach és az egészséges társadalom

A KDNP nem nyugodott bele a vasárnapi boltzár elbukásába, ugyanis most ismét elővették a témát, és Harrach Péter, a párt bölcse elképesztő érvekkel állt elő. A Magyar Hírlapnak adott interjújában azt fejtegette, hogy az emberek nem tudnák megkülönböztetni a vasárnapokat a dolgos hétköznapoktól, ha nyitva lennének a boltok. „Valljuk, hogy az az egészséges társadalom, ahol különbséget tudnak tenni hétköznap és ünnepnap között” – mondja Harrach. Az interjú további részleteit itt kommentáltuk.

Támogatói körében

Támogatói körében

Fotó: Facebook/Harrach Péter

„Csak a testemen keresztül”

Mint ahogy arról ma mi is beszámoltunk, folytatódott a tegnapi Liget-balhé. Tegnap a Városliget beépítése ellen tiltakozó aktivisták úgy próbálták megakadályozni az építkezést, hogy ráültek a munkagépekre, ma viszont merészebbek voltak: felmásztak a Közlekedési Múzeum épületére és odalakatolták magukat a múzeum ablakrácsaihoz. A helyszínre érkező készenléti rendőrök minden aktivistát elvezettek és igazoltattak, a rácsra vert tiltakozókat pedig a tűzoltóság szedte le.

false

 

Fotó: Pálos Máté

Király Gábor díszpolgár lehet

A Nyugat.hu információi szerint a szürke mackónadrágot divatba hozó kapus hamarosan Szombathely díszpolgára lesz. A negyvenéves játékos fantasztikus teljesítményt nyújtott a franciaországi mérkőzéseken. A hírek szerint Király a megtisztelő díjat jövőre veheti át, a szombathelyi stadion avatásán, noha nincs túl jó véleménnyel a stadionépítési lázról. „Elismerem, az akadémiákkal elindult valami, de a sikert nem az intézmények és a formák teremtik meg: a szép kórházak is értéktelenek jó orvosok nélkül. Nálam a minőségi munka az első” – nyilatkozta a veterán kapus tavaly a Heti Válasznak.

Üzengetésekbe’ Brüsszellel

Ha mára nem volt még elég Harrach Péter sziporkája az egészséges társadalom és a vasárnapi boltzár összefüggéseiről, akkor itt van a Nap Megmondója cím második versenyzője: Csapó Harold Gábor, III. kerületi fideszes képviselő, az Óbudai Fidesz alelnöke, aki szerint a belga–magyar meccs visszavágója a szavazófülkékben fog megtörténni, amikor is kis hazánk hatalmas tockost ad Brüsszelnek azzal, hogy népszavazást tart az uniós kvótáról.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.