Nem mondja meg a kormány, mennyiért levelezett Orbán a nyugdíjasokkal

  • narancs.hu
  • 2017. január 3.

Hírnarancs

Mert állítólag még nem számolták ki. 2017-et is kénytelenek vagyunk egy fájdalmas gyászhírrel indítani: meghalt Kakuk György.

Homályba vész

„Az elszámolás jelenleg is folyik, befejezéséig szíves türelmét kérjük” – ezt válaszolta a Miniszterelnöki Kabinetiroda a Magyar Nemzetnek, ahonnan azt tudakolták, mennyibe került Orbán Viktor karácsonyi levele a nyugdíjasoknak. Azt lehet tudni, hogy az ajándék Erzsébet-utalványokat darabonként 400 forintért szállította ki a posta, de Orbán levelét külön borítékban küldték, így ez is pluszköltséget jelenthetett, a Nemzet szerint nagyjából 170-180 millió forintot.

Az Index arról ír, hogy a miniszterelnök – a Felcsúti Utánpótlás Neveléséért Alapítvány alapítójaként – törvénytelenül használhatja a szomszédságában álló Puskás Akadémia edzőtermeit. Orbán nemrég egy interjúban beszélt arról, hogy Felcsúton szokott edzeni, de a jogszabály értelmében az alapítónak tilos lenne hasznot húznia az alapítvány működéséből.

false

Gyász

Elhunyt az 52 éves Kakuk György újságíró, politikus, a Demokratikus Koalíció elnökségi tagja. Tavaly az Átlátszón cikksorozatban mutatta be a menekültek balkáni útvonalát, de lapunkban is rendszeresen publikált a menekültválságról és a közel-keleti konfliktusokról. A Narancsban megjelent cikkeit itt olvashatják.

Szerzőnk fekete mackófölsőben ifjú kurd gerillák között

Kakuk György fekete mackófölsőben ifjú kurd gerillák között

 

Szocialista nem

Miután tegnap a Jobbik velős közleményben utasította el a választási együttműködést a baloldallal, ma Molnár Gyula, az MSZP elnöke is nemet mondott Medgyessy Péter volt miniszterelnök javaslatára.

Kövér László önkritikát gyakorolt

A kormányzás nagyon sok erőt vesz el a párttól, öli a lelki energiákat, szükségképpen hibákkal, gyarlóságokkal jár – mondta Kövér László házelnök, a Fidesz választmányi elnöke a Nézőpont Intézet munkatársainak.

false

Szlovák intés

Robert Fico szlovák miniszterelnök arra figyelmeztette EU-s kollégáit, hogy kerüljék a belpolitikai célokból elszaporodó „népszavazási kalandokat”, mert azok az egész uniót és az eurót is veszélyeztetik. Fico konkrétan a Brexit-népszavazást és az olasz alkotmányreformról szóló referendumot említette, arra nem tért ki, hogy a magyar kvótanépszavazás beleillik-e a sorba.

Jól fogy a Mein Kampf

false

Már 85 ezer darabot adtak el Hitler Mein Kampfjának egy éve megjelent kritikai kiadásából (az új kiadás a szerzői jogok lejárati idejének elteltével vált lehetségessé). A kiadó szerint vásárlóik a politika és a történelem iránt érdeklődő személyek, tanárok, nem pedig reakciós jobboldali radikálisok. Az újrakiadás körüli vitákkal részletesen foglalkoztunk ebben a cikkünkben.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.