Orbán a köz javát szolgálja – A venezuelai válság az óvszerhasználatot is érinti

  • narancs.hu
  • 2015. február 5.

Hírnarancs

Orbán Viktor interjút adott a Frankfurter Allgemeine Zeitungnak, kiderül belőle, mit gondol, mit nem tud, mire nem emlékszik, és mit ígért, ami miatt hallgat. Merkel és Hollande Kijevbe, majd Moszkvába utazik ma-holnap, hogy az ukrajnai helyzetről tárgyaljanak. Megjött a heti Habony-hír is. Csalós a csütörtök.

„A Fidesz pedig plebejuspárt…”

„Nem akarunk multikulturális társadalmat” címmel közölt ma interjút Orbán Viktorral a Frankfurter Allgemeine Zeitung (német konzervatív lap), amit az MTI lelkesen kivonatolt is. A cikk szerzője az a Stephan Löwenstein, aki Angela Merkel ittlétekor a közös sajtótájékoztatón feltette az illiberális demokráciára vonatkozó kérdést, interjújából pedig kiderül, hogy Orbán megszólítva érezte-e magát, amikor Merkel arról beszélt, hogy óvatosan kell bánni a nagy többséggel, a politikai ellenfél pedig nem ellenség, és a civil szervezetek nem külföldi ügynökök akkor sem, ha külföldről finanszírozzák őket. Orbán elmondta, hogy lassan tíz éve dolgozik miniszterelnökként, és tapasztalatai megegyeznek a kancellár tapasztalataival. Érdekes, nemde?

De arra a kérdésre például, hogy fennáll-e az a veszély, hogy Putyin megpróbálja megosztani Európát, Orbán hangsúlyozta, hogy neki „magyar fejjel" kell gondolkodnia, ezért a kormány a nemzeti érdek alapján határozza meg a magyar álláspontot. Arról, hogy továbbra is úgy véli, a Nyugat lábon lőtte magát az Oroszország ellen hozott szankciókkal, azt mondta: „Megígértem miniszterelnök kollégáimnak az Európai Unióban, hogy mindegy, mit gondolok erről, nem fogom többé kimondani.”

false

 

Fotó: MTI/EPP

Míg a hazai civil szférával kapcsolatban annyit mondott, hogy „nagyon egyszerű elvárás érvényesül a civil szervezetekkel szemben: átláthatóságot akarunk”.

„Arra kérem a Magyarországon dolgozó civil szervezeteket, hogy tárják fel, ki milyen összegekkel támogatja őket”, az ebből adódó következtetések levonását a polgárokra kell bízni – tette hozzá, kifejtve, hogy Magyarországon „nagy hagyománya” van Soros György magyar-amerikai pénzügyi befektető „civil világának", ezért „különösen érzékeny" ügyről van szó. Úgy tűnik, Orbán valamennyi civil szervezetet a Soros Army égisze alatt vizionálja, míg saját vagy a Fidesz érintettségét elfelejti Sorossal kapcsolatban.

Míg arra a kérdésre, hogy a véletlen műve volt-e, hogy a civil szervezetek szerepét taglaló beszéde után hatósági eljárások kezdődtek az egyik érintett szervezetnél – utalva ezzel az Ökotársra – Orbán csak annyit mondott, hogy „ezt most hallom először”. Vajon a miniszterelnök egy másik országban él, mint amit vezet, vagy csak kihagy az emlékezete?

Orbán mindemellett még bevándorlásról, korrupcióról szólt, na meg arról, hogy a „társadalompolitikai döntések mögött társadalompolitikai célok vannak", és „minden egyes döntésünk a köz javát szolgálta". Merje bárki ezek után azt mondani, hogy nem hálás.

Újabb segítség Ukrajnának

Angela Merkel és François Hollande ma váratlanul Kijevbe utazott, pénteken pedig Moszkvába mennek. Merkel és Hollande az ukrajnai válság eszkalálódása miatt indít diplomáciai offenzívát. „Egy új javaslatot akarunk előterjeszteni a válság megoldására. Ez a javaslat Ukrajna területi integritásán alapul. Franciaország és Németország mindent elkövet a békés megoldás érdekében” – mondta Hollande. De Kijevbe érkezett ma John Kerry amerikai külügyminiszter is, aki egy újabb, 16,4 millió dolláros humanitárius segély folyósítását jelentette be, amit a kelet-ukrajnai civilek támogatására fordíthatnak.

false

Petro Porosenko ukrán elnök a Die Weltnek azt mondta: fegyvereket kér a NATO-tól, hogy Ukrajna meg tudja védeni magát az agresszor Oroszországgal szemben. A héten azonban több európai kormány vezetője, így Budapesten Angela Merkel német kancellár is elzárkózott attól, hogy fegyvereket szállítson Ukrajnának. Ashton Carter – Obama jelöltje az amerikai védelmi miniszteri posztra – ezzel szemben elképzelhetőnek tartja a fegyverszállítást. Carter a tegnapi szenátusi meghallgatásán azt mondta, hogy „támogatnunk kell az ukránokat az önvédelemben. (...) Arra hajlok, hogy lássuk el őket fegyverekkel, beleértve (...) a halált okozó fegyvereket is.”

Feljelentette az LMP Habonyt

Mivel a kormány illetékesei nem hajlandók elárulni, hogy Habony Árpád rendelkezik-e diplomata-útlevéllel, az LMP bíróság elé viszi az ügyet. A párt álláspontja szerint a titkolózás önmagában is gyanús, az embereknek pedig joguk van tudni, hogy Habony, a miniszterelnök nem hivatalos főtanácsadója érintett-e az egyesült államokbeli beutazási tilalommal kapcsolatban, illetve kapott-e a beutazási tilalom megkerüléséhez kormányzati segítséget.

false

 

Fotó: Facebook/Kaminski Fanny

Az LMP a Külgazdasági és Külügyminisztériumtól, valamint a Belügyminisztériumtól is eredménytelenül kért tájékoztatást, pedig véleményük szerint az információhoz közérdek fűződik. Az LMP ezért keresetet nyújtott be a szükséges információ megszerzése érdekében, bíróság elé viszi az ügyet.

„…feljelentettem Orbán Raszputyinját. Szégyen az egész, az őt segítő komplett vezérkarral együtt, akik hónapokon keresztül képtelenek voltak azt mondani, hogy IGEN (=van neki) vagy NEM (=nincs neki)” – írta Szél Bernadett Facebook-oldalán.

Nincs óvszer, nincs szex

Venezuelában az olcsó olaj miatt elszállt az infláció, alig van import, sorba kell állni az alapvető élelmiszerekért, az olyan termékekért pedig, mint az óvszer, vagyonokat kell fizetni.

false

(Az ország exportjának 95 százaléka olajból származik, míg szinte minden mást importálnak.)

Alig van hús, cukor, gyógyszer, de szinte az összes alapvető fogyasztási cikkből hiány van. Az óvszer már megfizethetetlenül drága – írja a Bloomberg. A 36 darabos gumi 755 dollár a Mercado Libre piactéren. Venezuelában van a legtöbb HIV-fertőzött, és ebben az országban a leggyakoribb a fiatalkori terhesség is, így a szakértők szerint az alacsony olajár komoly társadalmi veszélyt is jelent.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.