Mindenki nyer
Majdnem teljes feldolgozottság után kiderült, hogy 40 százalékos részvétel mellett érvénytelen lett a kormány „kvótareferenduma”. Ezen belül 98,34 százalék lett a nemek aránya, 1,66 százalék az igeneké, míg 6,27 százalék az érvénytelen voksoké. Orbán Viktor tegnapi győzelmi beszédét folytatva ma is elsöprő győzelemről beszélt a parlamentben. „A magyar demokrácia történetében még soha egyetlen párt vagy pártszövetség sem kapott ilyen mértékű felhatalmazást” a miniszterelnök szerint, aki hozzátette: nem fogják hagyni, hogy ennek a 3,3 millió embernek a véleményét semmibe vegyék. Orbán szerint a népszavazás elérte célját, arról pedig egy szóval sem beszélt, hogy a referendum érvénytelen lett. A kormányfő elmondta, hogy tavaly óta illegális bevándorlók százezrei gázoltak át az országon, ráadásul Nyugatról is ideküldenék azokat, akik máshol jutottak be Európába. Ezért volt szükség a „történelmi” népszavazásra, melynek egyik következménye alkotmánymódosítás lesz, ám ennek részleteiről nem beszélt.
|
Vona Gábor, a Jobbik elnöke lemondásra szólította fel a kormányfőt, mert szerinte Orbán hazardírozott és vesztett.
A miniszterelnök szerint viszont az otthonmaradók a többiekre bízták a döntést, és szerinte a Jobbikot megvásárolták, és már a párt gazdájának (értsd Simicska Lajos) érdekeit szolgálják.
Tóth Bertalan, az MSZP frakcióvezetője szerint Orbán „más filmet nézett tegnap este”, mert szerinte az emberek többsége nem akart részt venni a drága, hazug és értelmetlen színjátékban.
Rogán megint luxizott
A kvótareferendum kampányfinisében a propagandaminiszter helikopterrel ment el egy szabolcsi esküvőre – írta meg a Népszabadság. Rogán neje, Cecília, az ifjú menyasszony, Szabó Zsófi sorozatszínész jó barátnője, a lagzi azonban messze volt, a miniszter úr elfoglalt és a szabolcsi utak sem a legjobb minőségűek. Így aztán logikus választás a helikopter, mely óránként 250 ezer forintba kerül, így a Bors számításai szerint 1,8 millióba került a családnak eljutni a lagzira. Amikor a Népszabadság először érdeklődött Rogánnál, hogy miként is volt a helikopterezés, a miniszter letagadta az egészet, és perrel fenyegette azokat, akik közölni merik az információt. Amikor aztán a lap elküldte neki a fotót, melyen Rogán kilép a helikopterből (és beszáll egy német rendszámú luxus Mercedesbe), már nem érkezett több válasz. A helikoptert tulajdonló cég azt állítja, Rogánné az üzletfelük, és a helikopter bérleti díját nem pénzben, hanem bartermegállapodás keretében fizetik ki.
A lagziban Kis Grófo húzta a talpalávalót, a mulatós sztár szerint Rogán Antal igazi bulibáró. Szerintünk is.
Japán kutatóé az orvosi Nobel-díj
A rák és a központi idegrendszer olyan degeneratív betegségeinek megértésében, mint a Parkinson- és az Alzheimer-kór, különösen nagy szerepe van szakértők szerint az autofágia folyamatának, amelynek kutatásáért idén Oszumi Josinori japán tudósnak ítélték oda az orvosi Nobel-díjat – számolt be az MTI.
|
A stockholmi Karolinska Intézet hétfőn jelentette be, hogy a sejt megújulásában alapvető szerepet játszó mechanizmus kutatása területén elért eredményeiért a tokiói műszaki egyetem professzora kapja az elismerést. Anna Wedell, az orvosi Nobel-bizottság tagja a dpa német hírügynökségnek azt hangsúlyozta, ma már tudják, hogy az autofágia sok betegségben játszik szerepet. „Kialakulhatnak betegségek, ha az autofágia nem jól működik, de az autofágia segíthet orvosolni is a bajt” – mondta a Karolinska Intézet munkatársa, aki szerint a következő lépés kideríteni, hogyan lehet befolyásolni a betegségeket és harcolni ellenük. A svéd genetikus hangsúlyozta, hogy ez egy egészen új kutatási terület, amely Oszumi által nyílt meg. Anna Wedell szerint az autofágia a rák, az Alzheimer- és a Parkinson-kór mellett szerepet játszik a gyulladásos és a fertőző betegségekben, valamint a 2-es típusú cukorbajban is, vagyis sok olyan kórban, amely az öregedéssel jelenik meg. A demencia egyes eseteiben például fehérje halmozódik fel az agyban, ami káros, meg kell szabadulni tőle – mondta. „Tudjuk, hogy az autofágia folyamata erre törekszik. Ha fel tudjuk erősíteni, talán csökkenteni tudjuk a kór tüneteit.”
Tavasszal indul a Brexit
A brit EU-tagságról rendezett népszavazás érvényessége ellen nincs helye jogi vagy politikai kifogásoknak, a választók többségének döntése értelmében Nagy-Britannia ki fog lépni az Európai Unióból – mondta vasárnap Theresa May brit miniszterelnök. May kijelentette: a júniusi 23-án tartott népszavazás eredménye egyértelmű és törvényes, a referendum a brit történelem legnagyobb arányú szavazása volt a változásra. „A Brexit Brexitet jelent, és sikert fogunk belőle kovácsolni” – írja az MTI. A brit miniszterelnök megerősítette a napközbeni sajtónyilatkozataiban már ismertetett tervét, hogy London március végéig aktiválja a lisszaboni szerződés 50. cikkelyét, mely szabályozza a kilépési folyamatot. May most először adott hozzávetőleges tájékoztatást a cikkely aktiválásának várható menetrendjéről: London a jövő év első negyedében aktiválja az 50. cikkelyt. Hangsúlyozta: bár pontos dátum továbbra sincs, reméli, hogy miután az EU-partnerek azt már tudják, hogy az 50. cikkely aktiválása 2017 első negyedében megtörténik, „el lehet végezni bizonyos előkészületi munkálatokat”, és így az érdemi tárgyalási folyamat simább lehet. A kilépési folyamattal kapcsolatban vannak gazdasági bizonytalanságok, „de az égbolt nem szakadt ránk, ahogy azt egyesek jósolták”, a brit gazdaság továbbra is erőteljes, és ez is jelzi, hogy helyes döntés volt várni az 50. cikkely aktiválásával – mondta Theresa May.
|
Nem kell a béke Kolumbiában
Nem támogatták a békemegállapodást a kormány és a Kolumbiai Forradalmi Fegyveres Erők (FARC) szélsőbaloldali gerillacsoport között a kolumbiai népszavazók. A voksolók 50,2 százaléka utasította el az 52 éve tartó, több mint 260 ezer életet követelő fegyveres konfliktus lezárását célzó békeszerződést. Az AP amerikai hírügynökség közlése szerint a nem és az igen szavazatok között 60 ezer voks a különbség a előbbiek javára. A referendumon viszonylag alacsony volt a részvétel, a 34,9 millióból mintegy 13 millió választópolgár élt szavazati jogával. Az eredmény kihirdetése után Santos közölte, hogy elismeri a vereséget. Hozzátette, a tűzszünet továbbra is érvényben van. A FARC, amely az elejétől kezdve ellenezte a népszavazást, Twitter-bejegyzésében reagált az eredményre, amiben hangsúlyozta: továbbra is a béke elérését tűzi ki céljául. A békeszerződés ellenzői – Alvaro Uribe korábbi elnökkel az élükön – úgy vélik, hogy az egyezmény túlságosan is elnéző a fegyveresekkel szemben, ezért újratárgyalását követelik. A megegyezés értelmében a népszavazás sikere esetén a FARC mintegy 6 ezer harcosa leteszi a fegyvert, majd a gerillaszervezet az ENSZ felügyelete alatt fél éven belül politikai párttá alakul át. Az ezt bírálók szerint nem lehet hagyni, hogy a gerillák csak úgy beilleszkedjenek a társadalomba, és megússzák a börtönbüntetést – írja az MTI. A szeptember végén kötött békeszerződés lehetővé tenné a FARC-nak, hogy induljon a 2018-as elnöki és parlamenti választásokon, és 10 kongresszusi mandátumot is biztosítanának a gerillacsoportnak 2026-ig. A gerillák felhagynának a drogkereskedelemmel, és részt vállalnának a kolumbiai vidékfejlesztésben.