Pancsoló kissrácok

  • narancs.hu
  • 2014. május 20.

Hírnarancs

Szocialista buli a tengerparton, hazánk lánya Amerika legjobb sorozatában, a Jobbik a csúcs felé. Keddi híreink jó idegzetűeknek.
Bálint Eszter

Bálint Eszter

 

Megint báncsák a magyart: Strasbourgban az Emberi Jogok Európai Bírósága kimondta, hogy a hazánkban bevezetett tényleges életfogytiglani szabadságvesztés nem fér össze az Emberi Jogok Európai Egyezményével. Orbán Viktor, mondjuk így, nem örült a hírnek (véleménycikkünk itt olvasható).

Annak meg mi nem örülünk, hogy a Magyar Nemzeti Bank szerint több nagybank is el fogja hagyni az országot.

A nap legvidámabb híre viszont nyilván a Blikké volt, a lap ugyanis megtudta, hogy egy zsaroló 2 millát követel az MSZP-s Molnár Zsolttól egy videofelvételért cserébe, amin az állítólagos szkinhedmúlttal megvádolt, és ezért a fővárosi pártelnökségről múlt csütörtökön lemondott férfi Horváth Csabával, az MSZP alelnökével látható, kapaszkodjanak meg – tengerparti nyaralás közben! Innentől persze a képzeletnek nem lehet gátja, mi például azt szeretjük lelki szemeink elé vetíteni, hogy a két szocialista politikus papnak öltözve bevonatozik a habok közé, de csak miután orrukba bolondítottak két alkarnyi kokaint Marine Le Pen bikinis fenekéről.

Napjaink közéletének szupersztárja, Kovács Béla, a kémkedéssel megvádolt jobbikos képviselő tegnap lemondta Szegedre tervezett roadshow-ját, ma pedig mellkasi fájdalmakkal kórházba került. Aki a kelleténél többször látta A mandzsúriai jelölt című filmklasszikust, az aligha tud másra gondolni, mint hogy valószínűleg most programozzák bele Bélába a Parlament felrobbantását.

Ezzel együtt vasárnap simán bebizonyosodhat, hogy a Jobbik ma már a második legnépszerűbb párt Magyarországon.

De ha már filmek! Arról korábban volt már szó itt-ott a magyar sajtóban, hogy napjaink egyik legjobb amerikai tévésorozatában, a Louie-ban (amely úgy vígjáték, hogy valójában igazi mélyütéses dráma) felbukkant Bálint Eszter, akit már nagyon rég nem láttunk. Nos, a tegnap esti, vagyis ma már könnyedén letölthető legfrissebb epizódban újra színre lépett! Hogy kicsoda Bálint Eszter? Micsoda kérdés! Ő volt a főszereplője Jim Jarmusch csodálatos első filmjének, a Florida, a paradicsomnak, aztán zenélni kezdett – úgy tíz éve fel is lépett a Mediawave fesztiválon. Na, de a lényeg, hogy a Louie-ban magyar lányt játszik, aki alig is beszél angolul, ellenben magyarul nagyon szívesen, tüneményes akcentussal. Az epizódban feltűnik még minden idők legjobb hangú színésznője, Ellen Burstyn is. Bálint Eszter pedig jelenleg úgy 39-nek néz ki – mostanában egyébiránt 48. Akinek ennyi jóság nem elég, annak ajánljon filmeket a Lázár János!

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.