Széles Gábor dühbe gurult és feljelentéssel fenyegetőzik

  • narancs.hu
  • 2016. március 25.

Hírnarancs

Meghalt Pozsgay Imre. Diáksztrájk szerveződik a tanárok akciójával egy időben. Újabb rendőri akció Brüsszelben. Visszakapta elkobzott drónját Gulyás Márton és a 444.hu.

Kockás hírek

Diáksztrájk szerveződik a szerdai tanári polgári engedetlenség időpontjára. A szervezők arra buzdítják a tanulókat, hogy iskolába menet ők is álljanak meg a bejáratnál, és hagyják ki az első órát. „A március 15-én meghirdetett határidőig nem kértek bocsánatot a hatalom képviselői, és nem ültek le hiteles szereplők egyeztetni a 12 pontról a szakma képviselőivel. A tanárainktól elvették a jogszerű sztrájk lehetőségét, de ők bátorságukat összeszedve úgy döntöttek, hogy 2016. március 30-án, szerdán délelőtt 8 és 9 óra között polgári engedetlenség formájában fejezik ki a változtatás iránti igényüket és az oktatási rendszerrel szembeni ellenérzésüket. (…) Mutassuk meg közösen, hogy mi is itt vagyunk, (...) és a mi jövőnket próbálják elvenni" – írják a szervezők.

Meghalt Pozsgay Imre

false

A politikus 83 éves volt. Pozsgay 1950-ben lépett be a Magyar Dolgozók Pártjába, ami 1956-tól már MSZMP volt. 1976 és 1980 között kulturális, majd művelődési miniszter. Később a Hazafias Népfront titkára, 1988 és 1990 között államminiszter. 1980 és 1989 között a Magyar Szocialista Munkáspárt Központi Bizottságának (MSZMP KB), 1988 és 1989 között Politikai Bizottságának tagja volt. A rendszerváltás után többféle politikai szerepet vállalt, alapított pártot, volt az MDF képviselőjelöltje, majd 2005-ben Orbán Viktor hívta a Fidesz nemzeti konzultációs testületébe, 2010-ben pedig részt vett az új Alaptörvény megírásában. Pozsgay legutóbb az Indexnek adott kimerítő interjút, de archívumunkban is szép számmal vannak vele kapcsolatban cikkek – itt.

Salah Abdeslam vallott

Kiderült, mit mondott kihallgatásán Salah Abdeslam, a múlt héten Brüsszelben elfogott terrorista, a november 13-i párizsi merényletek egyik résztvevője. A francia BFMTV a kihallgatás jegyzőkönyvére hivatkozva azt írta, hogy az eddig is a párizsi támadások fő szervezőjének tartott Abdelhamid Abaaoudot nevezte meg fő felelősként. Abdeslam elismerte, hogy maga is részt vett a párizsi támadások logisztikai megszervezésében, elmondása szerint autókat és hotelszobákat bérelt. „Ezt mind a testvérem, Brahim kérésére tettem” – állította a támadásokban meghalt bátyjára utalva.

Balra Salah Abdeslam

Balra Salah Abdeslam

 

Az Index cikkéből részletesen kiderül, milyen kapcsolati szálakat tárt fel Abdeslam a vallomása során, ahogy az is, hogy simán csak elakadt a rendőrkapitányságon az a bizalmas jelentés, amelyet egy betegszabadságon lévő rendőr küldött a terrorelhárító szerveknek Salah Abdeslam búvóhelyének címével – ezt a La Libre Belgique írta –; a lap szerint a rendőr három héttel a párizsi merénylet után már megírta a címet, ahol csak a múlt héten fogták el az akció egyik szervezőjeként keresett férfit. A rendőrség munkáját felügyelő bizottság vizsgálatot indított az ügyben – írta az MTI.

(Urfi Péter kollégánk múlt héten épp akkor járt a brüsszeli Molenbeekben, amikor Abdeslamot elkapták, tudósítása itt olvasható.)

Megint Brüsszel

Újabb rendőri akciót hajtottak végre kora délután Brüsszel Schaerbeek városrészében – írta az Index –, a Meiser tér közelében: kommandósok ártalmatlanítottak és elfogtak egy férfit, aki nem engedelmeskedett a rendőrök utasításainak egy villamosmegállónál. Az akció elején két robbanást, majd pedig valamivel később egy harmadikat is hallani lehetett a tudósítások szerint. Bernard Clerfayt schaerbeeki polgármester elmondása szerint a tűzszerészek irányított robbantásokat hajtottak végre. A környéket lezárta a rendőrség, s a tűzszerészek is a helyszínre érkeztek. Clerfayt közölte, hogy az elfogott férfi a brüsszeli támadásokhoz köthető, délután már ki is hallgatták. A Le Figaro rendőrségi forrásai szerint viszont a mostani rendőri akció nemcsak a brüsszeli támadásokkal, hanem a csütörtök este Párizs közelében meghiúsított merénylettervvel is kapcsolatban lehet.

Még egy terrorista vezérnek annyi

Megölték az amerikaiak az ISIS második emberét. Abd al-Rahman Mustafa al-Qaduli a világ hatodik legkeresettebb terroristája volt, a fején 7 millió dolláros (1,9 milliárd forintos) vérdíjjal. Al-Qaduli vette volna át a terrorcsoport napi ügyeit, ha a vezér, Abu Bakr al-Baghdadi meghal vagy súlyosan megsérül egy támadásban. Elsősorban a szervezet pénzügyei tartoztak hozzá, adománygyűjtés, a harcosok kifizetése, és a toborzás egy része is.

Hurrá!

Visszakapta a rendőrségtől Gulyás Márton és a 444-es Botos Tamás is a Hatvanpusztán és Felcsúton két héttel ezelőtt elkobzott drónját.

Készülhet a következő adás

Készülhet a következő adás

Fotó: Facebook/Slejm

Pótolhatatlan?

Nem kívánja többet megbízni korábbi tárgyának oktatására a Corvinus Egyetem a botrányos Juhász-interjú által hipp-hopp hírhedtté vált Tv2-s riportert, Kunfalvi Nórát, aki korábban oknyomozó újságírást tanított. Biztos, ami biztos, a kurzust sem tervezik a jövőben elindítani – írta az Átlátszó.

Gravitáció ki, Facebook be

Széles Gábor feljelenti a Facebookot a Médiatanácsnál. Nem vicc. A gravitációt kikapcsoló média-üzletember nem tűri tovább, hogy a közösségi oldal kénye-kedve szerint „korlátozza” a szólásszabadságot. Történt ugyanis, hogy néhány napja a Magyar Hírlap és az Echo Tv tulajdonosát nyíltan rasszista, etnikai és vallási alapon uszító posztja miatt letiltotta a Facebook 24 órára. Széles Gábor meg bepipult: „Nyilván zavarja és irritálja az FB magyarországi helytartóit, ill. gondolatrendőrségét, hogy az elmúlt hónapokban jelentős növekedést ért el az oldalam, hetente 4-500 ezer ember olvassa posztjaimat és ezt próbálják megállítani bármiféle eszközzel. (…) Nem hagyom ennyiben a dolgot, a Médiatanácsnál feljelentést fogok tenni annak kivizsgálására, hogy ma Magyarországon miként működhet úgy egy közösségi portál, hogy vezetőségéről semmit nem lehet tudni, és akik kényük-kedvük vagy éppen politikai állásfoglalásuk szerint önkényesen gátolják a szólásszabadságot.”

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

A puritán

A puritán már kora gyermekkorában nagyon puritán volt. Mondták is a pedagógusok a szülői értekezleten, hogy jó gyerek, csak egy kicsit puritán. Aztán, az értekezlet végén, hogy ne hallja a többi szülő, Aranka néni megsúgta, valójában a puritán a legpuritánabb az osztályban, meglehet, az egész iskolában, jobb lesz, ha odafigyelnek rá.

Költözik a hivatal

Lassan tíz éve jelent meg a Magyar Közlönyben az a kormányhatározat, amely szerint a Nemzetgazdasági Minisztériumnak a Várnegyedbe kell költöznie, a „Budapest I. kerület, Szentháromság tér 6. szám alatti ingatlanba”.

Fájni fog

A tengerentúlon immár hivatalos forrásból is áradnak az oltásszkeptikus sugalmazások, amelyeket egy gyanús vizsgálat hivatott alátámasztani. Az ilyesfajta nemzetközi példák itthon is felerősítik az oltáskerülők hangját.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.