Új pofátlansági rekord az EU-s pénzek „kreatív felhasználásában”

  • narancs.hu
  • 2017. január 25.

Hírnarancs

A fideszes polgármester pályázott, építtetett, aztán beköltözött. Korruptabb hely lett Magyarország. Az ellenzék összevissza szavaz az olimpiáról. Ezek mentek ma az interneten.

Izsák

Mondok József, a Bács-Kiskun megyei Izsák fideszes polgármestere egy uniós forrásokból épült vadászházban lakik – írja a 444. A politikus Mondok Kft.-je 2014-ben nyert 35 millió forintot a később Izsák határában felhúzott ingatlanra, úgy, hogy Mondok közben tagja volt a helyi pályázati tervezést irányító bírálóbizottságnak is. Bár a vadászházat szálláshelyként vették nyilvántartásba, azt sehol nem hirdetik, mivel a 444 helyi forrásai szerint maga Mondok József használja. A portál nem tudta megszólaltatni a politikust, de az Index előásott egy korábbi felvételt, ahol Mondok lényegében elismeri, hogy életvitelszerűen használja a vadászházat, bár időnként a baráti köre is megszállhat ott. Az indoklás sem gyenge: a polgármester nem meri felügyelet nélkül hagyni a házat, mert könnyen ellophatnák az ott őrzött agancsokat.

„Lazán kapcsolódik”

Hét helyet visszacsúszva Magyarország az 57. lett a Transparency International korrupcióészlelési listáján. Az EU-s országok közül már csak Romániában, Bulgáriában, Olaszországban és Görögországban rosszabb a helyzet. „A korrupció a rendszer jellemzőjévé vált, és felülről vezérelt Magyarországon” – mondta Martin József Péter, a TI magyarországi ügyvezető igazgatója.

Szép volt, fiúk!

Szép volt, fiúk!

Fotó: MTI

NOlimpia update

A jelek szerint nem csak a Fideszt, az ellenzéki pártokat is váratlanul érte a Momentum Mozgalom olimpiaellenes népszavazási kampánya. A Fővárosi Közgyűlés mai ülésén elutasította az LMP-s Csárdi Antalnak az olimpiai pályázat visszavonására irányuló javaslatát. Az MSZP-sek közül Trippon Norbert és Szaniszló Sándor a visszavonás mellett szavazott, Horváth Csaba tartózkodott, Gajda Péter viszont az olimpiai pályázatot támogatta. A DK két képviselője ellentétesen szavazott: Hajdú László az olimpia, Gy. Németh Erzsébet a visszavonás mellett. Az ellenzéki összefogás listán bejutott közös jelöltje, Szabados Ákos a visszavonás ellen szavazott. A PM-es Karácsony Gergely tartózkodott, de mint Facebookján írta, ő pont azért tett így, mert népszavazást akar, vagyis nem akarja előre eldönteni a kérdést.

A mai Magyar Nemzet szerint már 55 ezer körül járhat az összegyűjtött aláírások száma (a budapesti népszavazás kiírásához 138 ezer kell), a Kétfarkú Kutya Párt pedig bejelentette, hogy 10,5 millió forintot gyűjtöttek a népszavazást támogató plakátkampányukra.

Mikor hozzák nyilvánosságra?

A magyar kormány eddig azért nem hozta nyilvánossága az EU Csalás Elleni Hivatalának (OLAF) a 4-es metró beruházására vonatkozó, 167 milliárd forintos károkozást feltáró jelentését, mert ahhoz állítólag az OLAF, illetve az Európai Bizottság jóváhagyása kellett volna. Ma azonban Jávor Benedek PM-es és Molnár Csaba DK-s EP-képviselő is azt a tájékoztatást kapta Giovanni Keslertől, az OLAF főigazgatójától, hogy a jelentés közléséről a nemzeti hatóságok dönthetnek.

Bajban a könyvesek

Az Alexandra bolthálózat fizetésképtelensége miatt 3 milliárd forintos állami beavatkozást kért a kormánytól Kocsis András Sándor, a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülésének elnöke, írja a napi.hu. A portál szerint a Centrál médiacsoport is érdeklődik az Alexandra-üzletek átvétele iránt.

Itt vetnénk közbe, hogy a holnap megjelenő Magyar Narancsban az Alexandra-ügyről, a 4-es metróról és az olimpiai pályázat visszásságairól is hosszabb cikket olvashatnak, a Momentum Mozgalom két tagjával, Orosz Annával és Fekete-Győr Andrással pedig interjút közlünk.

Végül, egy kis nevetés

Francesco „Risitas” Zombori a budapesti olimpiai pályázaton is bőven talál kacagni valót.

Ha esetleg lemaradtak volna róla – és ha már így belejöttek –, azt se hagyják ki, ahogy a holland komikus, Arjen Lubach videóban üdvözli Trumpot.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

A puritán

A puritán már kora gyermekkorában nagyon puritán volt. Mondták is a pedagógusok a szülői értekezleten, hogy jó gyerek, csak egy kicsit puritán. Aztán, az értekezlet végén, hogy ne hallja a többi szülő, Aranka néni megsúgta, valójában a puritán a legpuritánabb az osztályban, meglehet, az egész iskolában, jobb lesz, ha odafigyelnek rá.

Költözik a hivatal

Lassan tíz éve jelent meg a Magyar Közlönyben az a kormányhatározat, amely szerint a Nemzetgazdasági Minisztériumnak a Várnegyedbe kell költöznie, a „Budapest I. kerület, Szentháromság tér 6. szám alatti ingatlanba”.

Fájni fog

A tengerentúlon immár hivatalos forrásból is áradnak az oltásszkeptikus sugalmazások, amelyeket egy gyanús vizsgálat hivatott alátámasztani. Az ilyesfajta nemzetközi példák itthon is felerősítik az oltáskerülők hangját.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.