728 millió forintért kelt el Napóleon kalapja

  • Narancs.hu/MTI
  • 2023. november 19.

Interaktív

Közel kétszázezer euróért vásárolta meg, a vevő személyét nem hozták nyilvánosságra. 

A becsült összegnél sokkal magasabb áron, 1,932 ezer euróért (728,6 millió forint) kelt el vasárnap a Párizs melletti Fontainebleau-ban I. Napóleon egyik híres, kék-fehér-piros kokárdával díszített fekete kétszarvú filckalapja. A vásárló személyazonosságát vagy állampolgárságát nem hozta nyilvánosságra az árverést rendező Osenat aukciósház.

Az árverés „az egész világból vonzotta a gyűjtőket” és nagy érdeklődést váltott ki – közölte az AFP francia hírügynökséggel az aukciós ház, amely saját rekordját döntötte meg: 2014-ben 1,844 millióért adta el a francia császár egyik kalapját. A vasárnap elárverezett kalapot nyilvános kiállításon mutatták be, és az eladási árat 600 ezer és 800 ezer euró közöttire becsülték.

A kalap kikiáltási ára 500 ezer euró volt, ennél négyszer magasabb áron kelt el végül az árverésen, néhány nappal a Napóleon életéről szóló film bemutatása előtt.

A nagyköltségvetésű alkotásban a császárt Joaquin Phoenix Oscar-díjas amerikai színész alakítja.

A császári fejfedőket lajstromba vevő Yves Moerman belga szerző szerint a vasárnap elárverezett kalapot Napóleon (1769-1821) „a Császárság középidejében viselte” – közölte az Osenat ház.

Tizenöt év alatt Napóleonnak körülbelül 120 kalapja volt, ezek közül időről időre felbukkan egy-egy az árveréseken. A korábbi rekordert, a monacói hercegi család gyűjteményéből származó kalapot 2014-ben egy dél-koreai üzletember vásárolta meg. 2018-ban egy másik kalap, amelyet a De Baecque és Társai szerint a császár a waterlooi csatában viselt, 350 ezer euróért talált gazdára Lyonban.

A vasárnap elárverezett kétszarvú kalap a tavaly elhunyt Jean-Louis Noisiez-nak, a GSF vállalat alapítójának gyűjteményéből került piacra. A kétszarvú kalapot Pierre-Quentin-Joseph Baillon szállásmester készítette, aki 1806-tól dolgozott a császárnak. Szakértők szerint a kokárdát Napóleon a Földközi-tengeren, Elba szigetéről visszatérőben tűzte rá 1815. március 1-én. A kalap a XIX. század végéig a Bonaparte-család tulajdonában volt, majd különböző gyűjtők vásárolták meg. A dél-franciaországi Salon-de-Provence-ben lévő Musée de l'Impériben is kiállították.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

A bűn nyomora és a nyomor bűne Vadkeleten

Hogy milyen nyomor vezethet el a bűnhöz, amelyben csak némi élelmet vagy egy fél minimálbért sikerül zsákmányolni? Kik az áldozatok és miért hallgatnak? A leszakadó kistérségek sajnos kiváló terepet jelentenek, hogy egy pillantást vessünk a kétségbeejtő helyzetre.

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.