tévéSmaci

A hócápa újabb kalandjai

  • tévésmaci
  • 2015. augusztus 30.

Interaktív

Amikor Sztupa és Troché találkoztak a csimpánzokkal, igen forró volt a helyzet. Ott kezdődött, hogy leszóltak a minisztériumból, hogy Kádár elvtárs meglátogatja a Fővárosi Állatkertet. Az a Kádár? – kérdezte a kisfőnök a nagyfőnököt, de mind a ketten tudták, igen, Kádár János érkezik vizitbe. Itt aztán rend legyen és sarkosság, pedantéria. Derűs pofájú állatok, a főnök a szibériai tigris, a tőkés réce lépjen vissza a harmadik sorba. Főnök, baj lesz a csimpánzokkal. Mi? Tudja, a nevük. Mi lesz, ha Kádár elvtárs megkérdezi. Nyugi, biztos nem fognak bemutatkozni. De ha a gondozót kérdezi? Az nem tud hazudni, beszarik és kinyögi. Hívjuk Sztupát és Trochét, majd ők elrendezik, mondta ki a végső szót a vezér. Így esett aztán, hogy Sztupa és Troché fehér köpenyben találták magukat, amint épp az ingujjra vetkezett első titkárt vezetik körbe a ketrecek közt. Arra a napra máig emlékszik mindenki, különös tekintettel a teknősbékára és az elefántra, hisz azok közismerten hosszú életűek. Először teljesen le akarták zárni a kertet a látogatók elől, de szóltak föntről, hogy meg ne próbálják, mert Kádár elvtárs nem szereti a kivételezést, így aznap csak az óvodásokat és kisiskolásokat engedték be fokozott pedagógusi felügyelettel (a fokozott alatt a titkosszolgálatot értették). Külön gondot okozott a hírhedt állatkerti galeri eltávolítása, őket végül befizették egy aznapi beathajóra siófoki indulással, amit nem tudtak visszautasítani, mert a Kelén fedélzetén a Sakk-Matt játszott. Kádár aztán jól elbeszélgetett a már említett szibériai tigrissel (nem, nem a KGB ügynöke volt, hanem valami szőnyeggyáré), elmesélt egy viccet a siketfajdnak, s megivott egy Bambit, nem, nem az őzikével, hanem csepeli óvodások egy csoportjával, de az elkerülhetetlent nem lehetett elkerülni, a népes delegáció elérkezett a csimpánzokhoz. Na, mi volt a na­csal­nyik első kérdése, jaj, de aranyosak, hogy hívják a nevüket (úgy beszélt, mint Hofi Géza). Sztupa kicsit elpirult, de Troché nem lacafacázott, rámutatott a legöregebb csimpánzra, az ott az Árpád, ez a nőstény itt a Zenta, az a süvölvény pedig Lajta, aki most esett le a fáról, az meg Szent István, és amelyik két pofára eszi a káposztát (nem, majd a banánt! Kádár alatt!), nos, az Helgoland. Az a nagy mamlasz meg a Veréb. Ekkor valami nagyon váratlan dolog történt. Kádár csippentett a szemével, s azt mondta, értem én a tréfát, ezek az első háború k. und k. hadihajói, csak a Veréb nem stimmel. Troché egykedvűen segítette ki, az a Viribus Unitis, csak a többi csimpánz azt nem tudta kiejteni, ezért leegyszerűsítettük kicsit a nevét. Ezzel el is mentek tévézni, mert a Híradó természetesen tudósított a helyszínről.

Szombaton (1-jén) este kilenckor Annie Hall lesz a Dunán, melyben határozott ebbéli óhajtása ellenére sem vetik Woody Allent a mókusok elé, aminek azóta is isszuk a levét. Mindezt csak azért tesszük szóvá, hogy ki ne csússzunk az állatkerti ornamentikából.

Hétfőn sűrű angol sztárparádé lesz ugyancsak este kilenckor a Super Tv2-n, David Morrissey, Mark Strong, Peter Mullan és persze Andrea Riseborough, az ördög szukája maga. Az Üdv a mocsokban, mert arról van szó, egyébként semmi különös, egyszer nézhetős krimi.

Kedden régi kedvenceink jönnek. A könnyű testű sertés kalandjait elregélő Roncsfilm háromnegyed tizenegyre fut be az M3-ra, hétkor meg már a Film+-on jár Piedone, a zsaru. Kilenctől nézem a Tengeri farkas n+1. feldolgozását dettó a Film+-on, mindjárt 2 részben.

Szerdán is csak a szex, nem kell mondanom, hogy mi történt a Szigony utcai kukán a Roncsfilmben, most meg ez A nagy zabálás éjfél után a Dunán a hét második Andreájával, a lomhán elomló Ferréollal, kérem szépen, csak szedjük össze magunkat holnapra.

Mert csütörtökön egyenest a Dermesztő szenvedélyeket adják kilenckor a ViaSat3-on, ami ugye a kilencvenes évek elejének szörnyű zsánerét, az erotikus thrillert vezeti be a hálószobánkba. Kim Basinger és Uma Thurman eljátsszák a Vertigót Gere Richárddal, szörnyű. Tévézni pő!

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.