tévéSmaci

A satupók bosszúja

  • tévésmaci
  • 2017. március 9.

Interaktív

Amikor Sztupa és Troché repülni tanultak, korántsem számítottak élenjáró növendéknek. Sokáig csak azzal teltek a gyakorlati foglalkozások, hogy hasra estek és felkeltek. Ómafa csapott párat a karjával, aztán elrepült a francba, hetek múlva jött csak vissza, leszállt a repülőiskola tetejére, megbúbolt két búbos bankát, s azt hazudta, hogy a fecskékkel volt Egyiptomban, ahol letojt néhány piramist. Persze nem hitt neki senki, december volt, olyankor nem költöznek a fecskék; mindenki tudta, hogy csak a szomszéd faluig repült, s ott védett sasnak adván ki magát felnyalt valami dúsabb támogatást, s terrorizálta a verebeket. Ehhez képest Sztupa és Troché nem voltak sehol, Sztupa tudott úgy másfél métert repülni, kizárólag hátrafelé, Troché még ennyit sem, csak a felemelkedést sajátította el, helyből felemelkedett, fennmaradt egy darabig, de se előre, se hátra, aszt’ amikor elunta, leszállt (lehuppant, leesett, csak azért nem zuhant, mert egyméteres magasságból azt nem lehet). De végül legyőzte, ha nem is a gravitációt, de az unalmát, s azzal emelkedett ki a tanulók közül, hogy ő bírta legtovább a levegőben, reggel felszállt, aztán estére már az éhséget is le bírta győzni, s fenn is maradt pár napot. Azt állította, hogy reptiben sokkal jobban alszik, nem gyűrögeti a párnát, meg ilyenek; csak ez az előre meg hátra nem ment neki. Ott lebegett az iskolaudvar fölött egy méterrel, mint afféle kiállítási tárgy. Az áttörést aztán magassági vonalon érte el: felfelé egyszer csak elkezdett haladni. Előbb az eresz magasságáig, aztán a kémény fölé, végül a felhőket is elhagyta. Ekkor már Sztupa is elrepült simán – továbbra is csak rükvercben – Miskolcig.

Pénteken (10-én) a Duna tévé éjjel fél kettő előtt csap bele a Psychóba. Most akkor tegye fel a kezét, aki még nem látta, a többiek meg mehetnek aludni. Fél tizenkettőkor volt a Film Cafén III. Richárd, az 1995-ös kiszerelés, ami valamikor a 20. század harmincas éveiben játszódik, kavarnak benne a nácik és vegyesen az angol színészóriások (Ian McKellen, Jim Broadbent, Maggie Smith) meg az amerikai filmsztárok (Robert Downey Jr., Annette Bening).

Vasárnap a gengsztereké a terep, a Duna tévé este tíz után vetíti a Casinót, amit elsősorban a jelmeztervezői teljesítmény miatt érdemes megnézni, de erre holnap visszatérünk. Tizenegy előtt a ViaSat3 is beszáll a gengszterversenybe, jön A sebhelyes­arcú! Aminek leginkább azért örülhetünk, mert ezt adják Al Pacinóval, s nem a III. Richárdot, holott pont a kilencvenes évek közepén ő is csinált egyet. Gondoljunk bele, milyen hülyén venné ki magát Ian McKellen kubai gengszterként. Szerencsére megint lesz a Film Mánián éjjel A Hatfield–McCoy viszály, ami ugyebár az emberiség egyik alaptörténete.

Hétfő a mi napunk, mert a Duna tévén este 11-kor lesz a Szabotőr! Úgy is, mint jelmeztervezői teljesítmény, bár szabótőrről még nem hallottam, szabóollóról annál többet. Amúgy egy 1942-es Hitchcock-film, ami a ludditák oly pezsgő életébe enged egy gyors bepillantást. Én persze a Keomát fogom nézni a Film Mánián, nem is csak azért, mert tíz perccel előbb kezdődik. Penetráns műsorunk lesz ezen a héten is!

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.