Az NMHH szerint a köztévé objektíven számolt be az orosz-ukrán háborúról

  • narancs.hu
  • 2022. április 7.

Interaktív

A Médiatanács nem talált propagandát vagy egyoldalú álláspontot az általa vizsgált adók műsoraiban.

A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) Médiatanácsa az M1, az ATV, a Hír TV, a TV2 és az RTL Klub műsorait elemezve megállapította, az országos csatornák „objektíven, szakértőket megszólaltatva, több álláspontot szemléltetve, a helyzet komplexitását feldolgozva tudósítottak a szomszédunkban zajló háborúról”. A hatóság közleményéből kiderül, több mint 247 műsoróra és több mint ötezer műsoregység vizsgálata alapján jutottak erre az álláspontra.

Az NMHH március első hetében vizsgálta az említett televíziócsatornák adásait, amelyekben szerintük nem jelent meg orosz (vagy akár ukrán) háborús propaganda, a mintába került műsorszámok pedig objektíven és semlegesen számoltak be a konfliktusról, miközben „széleskörűen tudósítottak a harci eseményekről, az agresszió hazai és nemzetközi gazdasági-, biztonsági- és energiapolitikai következményeiről”.

A Médiatanács kutatása szerint, a csatornák műsorainak középpontjába a menekültválság és a belpolitikai hatások kerültek. Az M1-en ugyanis „elsősorban a menekültválságnak és a rászorulók megsegítésének szenteltek nagy figyelmet”, de a háború eseményeivel, illetve

a konfliktus belpolitikai vetületeivel foglalkoztak legtöbbet a csatorna műsoraiban. 

Az RTL Klub műsoraiban a közlemény szerint az olyan belpolitikai kapcsolódások kerültek előtérbe, „mint a háborúról szóló kormányzati és ellenzéki narratíva, Magyarország energiabiztonsága vagy a rezsicsökkentés megvédése.”

Az NMHH szerint a háború kitörése óta több médium is kritikai észrevételt fogalmazott meg azzal kapcsolatban, hogy egyes szakértők egyoldalúan, az orosz álláspont alapján nyilatkoztak a konfliktusról, de

"a vizsgált időszakban ilyen nyilatkozat egyetlen televízióban sem hangzott el".

Nézték azt is, hogy melyik csatornán ki kapott nagyobb teret, Orbán vagy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök: a TV2-nél Orbán Viktor 7,3 százalékkal volt a legtöbbet látható személy, akit Ukrajna elnöke, Volodimir Zelenszkij követett 5 százalékkal; az RTL esetén Zelenszkij 5 százalékban, a magyar miniszterelnök pedig 4 százalékban szerepelt.

A hatóság közleményéből az is kiderül, hogy február 24. óta összesen kilenc, a háború bemutatásával összefüggő beadvány érkezett az NMHH-hoz, de a Médiatanács eddig még egyik ügyben sem indított eljárást.

Kedves Olvasónk!

Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért!

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők! De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.