tévésmaci

Az oroszlán ősszel

  • tévésmaci
  • 2020. október 24.

Interaktív

Sosem volt egy nádszáltermet, de ez a kinyúlt kardigán még testesebbé teszi, a haja megnőtt, zsíros és a válláig ér, szakállat eresztett és megőszült. Ül egy asztalnál, előtte csipeszek, szikék, kis nagyító, nagy nagyító, lupé, mindenféle miniatúrák barackolására szolgáló kis szerszámok, mellette egy baszom nagy makett, afféle terepasztal, de nem a kis csühös zakatol rajta, hanem valami történelmi japán udvarház áll, az udvara roskadásig katonákkal, ilyeneket barkácsol maga is, csupa talpig vértbe és ordítozásba (dózó!) csomagolt kis harcias pofájú figura, alighanem odabent az udvarházban egy Kuroszava-film bábverziójára castingolnak, vagy valami ilyesmi. Balról bejön egy olyan nagy fransziás kávésbögrét melengetve a kezében Robert de Niro, fel-alá császkál a szobában, ő meg kiselőadást rögtönöz neki az elcsapott, falkákba verődött szamurájok, a roninok nehéz sorsáról és nem különben nehéz természetéről, ezzel terelgetvén a helyes útra a jó Bobbyt, hogy hogyan tudná a leghatékonyabban felkoncolni a filmben szereplő többi világsztárt. Tényleg, a Roninban még a kocsik (még futószalagszagú óriás Audik) és külső helyszínek is világsztárok voltak, nemhogy a színészek, Nizza, Róma, tán még Párizs is, de arra már nem esküdnék meg, viszont arra mindenképpen, hogy az ő fellépése volt a legnagyobb truváj ebben az amúgy tök kellemes és lendületes marhaságban. Már akkor is öregnek látszott, pedig huszonkét évvel ezelőtti filmről beszélünk. Öreg volt és mindent látott, tehát bölcs is volt, még ezeket a múltban hőzöngő japókat is névről ismerte. Szerencsére mi is láttunk már addigra sok mindent. A magyar mozikba tán 1965-ben került el Michel Deville ’62-es filmje, A hazug lány a szépséges Marina Vladyval, már abban is benne volt (még Michelnek hívták, aztán össze-vissza volt Michel és Michael, érthető okokból). Marcel Carné A rend gyilkosai című remekében Bertrand felügyelő? Lebel A Sakál napjában, aki végül megmenti De Gaulle tábornokot és elkapja a veteránnak öltözött Sakált? Buñuelnél A szabadság fantomjában? Vagy Pierre a Klein úrban? Holnapig sorolhatnám. Tegnap meghalt Michael Lonsdale, a legfranciább angol, egy igazi színészkirály.

Pénteken (25-én) a Filmbox Extra este kilenckor A góré című amerikai filmet adja – remek magyar cím, nemde. Tizenegykor ugyanitt Az öngyilkos bevetés megy (erre szokás azt mondani: ne bassz!), vagy választhatjuk a Paramount Channelen huszonöt perccel később kezdődő Scorsese-kudarcot, a Viharszigetet. Az öngyilkos bevetésben mindenesetre Sean Bean intézkedik valami elég hasonló szituációban, mint amilyenből konkrétan hazazavarták az előbb emlegetett Roninban.

Szombaton az HBO3 este nyolctól lenyomja egy szuszra a Mrs. Amerika c. sorozat mind a kilenc részét, s ez a folyamat eltart egészen fél négyig, úgyhogy hiba lenne kihagyni. Különben is tartozunk ennyivel a női egyenjogúságért folytatott harc hőseinek, lévén róluk szól e mű. Meg hát az ellenoldalt képviselő Cate Blanchettnek is tartozunk még többel is, mert ő meg miután lesminkelt, oly szépen kiállt az SZFE függetlenségéért. Apropos!

Csütörtökön (ezt kapd el!) a Duna tévé is kiáll ugyanezért, hisz’ éjjel tizenegykor leadják Székely Gábor 1980-as tévéjátékát, a Névnapot. De ne szaladjunk ennyire előre, hiszen

Hétfő is van a világon, amikor pedig egy Politikai pókháló című, 2004-es dán filmet ad a sima Filmbox. E film már csupán a címéből ítélve is a koppenhágai Christiansborgban játszódhat, tehát lesz mit nézni rajta.

Kedden este kilenckor bizonyos Moziverzum tűzi műsorára a Keresztapa III-at, mely dolgozat attól lett most hirtelen érdekes, hogy a vén hadastyán (Coppola) kijelentette, újrarajzolja az egészet, mert nem halt meg benne eléggé Michael Corleone – ez nem a Michaelek hete, nyilván. És Django is elszabadul kicsit később ugyanit. A tévézés a nép Oidipusza!

Figyelmébe ajánljuk

Váratlanul

Az ír szerző negyedik, sakkal erősen átitatott regényének szervező motívumai a szereplők éle­tébe érkező nem várt elemek.

A távolság

Az író-rendező-vágó nem lacafacázik: már az első jelenetben ott vonaglik egy tucat eszkortlány a sztriptízbár kanosabb (és pénzesebb) vendégeinek ölében, üvölt a zene, pukkan a pezsgő.

Hagytuk, hogy így legyen

  • - turcsányi -

Nagyon közel megyünk. Talán túl közel is. A komfortérzetünk szempontjából biztosan túl közel, bár a dokumentumfilm műfaja nem a komfortérzetünk karbantartására lett kitalálva, hanem azért, hogy felrázzon. Ez játékszabály, ám mégis kérdéses, hogy mennyiben kárhoztatható bárki is, aki nem rendel felrázást.

Egymás közt

Első ízben rendez olyan tárlatot a Ludwig Múzeum, amelyen kizárólag női alkotóknak a nőiség témáját feldolgozó munkái szerepelnek. A válogatás ezen első része a női szerepek és a nők megjelenítése körüli anomáliákra fókuszál a múzeum gyűjteményében őrzött műveken keresztül.

Semmi se drága

„Itt fekszünk, Vándor, vidd hírül a spártaiaknak: / Megcselekedtük, amit megkövetelt a haza” – üzeni háromszáz idióta a lidérces múltból, csókol anyád, Szimónidész aláírással. Oh, persze, ezek csak a hülye görögök voltak, könnyű volt nekik hülyének lenni. Mi magyarok, már okultunk 1956 tapasztalatából, s sosem követnénk el efféle balgaságot.

Úgy lezáródott

Napok óta tartja izgalomban a magyar hazát az a kérdés, hogy október 9-én ki záratta le azt a kiskőrösi vasúti átkelőt, amelynél Szijjártó Péter külügyminiszter és Mészáros Lőrinc nagyberuházó & nagyvállalkozó & a szeretett vezető körüli mindenes megtekinthette a Budapest–Belgrád vasútvonal adott szakaszát és felavathatta az utolsó sínszál lerakását és összecsavarozását, vagy mit.

Sokan, mint az oroszok

Oroszország a hatalmas veszteségek dacára sem szenved emberhiányban az ukrán frontokon. Putyinék mostanra megtanulták, hogyan vegyék meg állampolgáraikat a családjuktól. A politikailag kockázatos mozgósítás elrendelésére semmi szükség – az üzlet működik. De hogyan?

Ellenzékellenzés

  • Ripp Zoltán

A Magyar Péter-jelenség a magyar társa­dalom betegségének tünete. Ugyanannak az immunhiányos állapotnak, amely a liberális demokrata jogállam bukását és Orbán hatalomban tartását előidézte. Ez az állítás persze magyarázatra szorul.

Messze még az alja?

Messze nem a kormány által vártaknak megfelelően alakult a GDP a harmadik negyedévben, de Orbánéknak „szerencsére” ismét van egy gazdaságpolitikai akciótervük. Könnyű megtippelni, milyen hatásuk lesz az intézkedéseknek, ha a cél az export felpörgetése, nem pedig a bizalom helyreállítása.